שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי. צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

שר המדע: הפרופ' שתמכה בסרבנות, תכהן בתפקיד נגידה בקרן גרמניה

בניגוד לעמדת השר לשעבר אקוניס: שר המדע יזהר הודיע על מינוייה של פרופסור יעל אמתי שקראה בעבר לסרבנות בצה"ל לנגידה במועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל. שי: "עד כמה שקשה לי עם הדעה המובעת בעצומה, החלטתי שלא לערב שיקולים זרים"

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, הודיע הבוקר (ראשון) לבג"ץ על אישור מינוייה של פרופ' יעל אמיתי לנגידה במועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל למחקר ולפיתוח מדעי. מינוייה של פרופ' אמיתי עוכב בשנתיים האחרונות עקב סירובו של שר המדע והטכנולוגיה הקודם, אופיר אקוניס, לאשר את מינוייה.

מינוייה של פרופסור אמתי עוכב בשנים האחרונות עקב סירובו של שר המדע והטכנולוגיה הקודם, ח״כ אופיר אקוניס, לאשר את מינוייה. ההתנגדות למינוי נבעה מחתימתה של פרופסור אמתי על עצומה הקוראת לאוניברסיטאות להעניק לחיילים שסירבו לשרת בשטחים תמיכה והקלות שקולות לאלו הניתנות לחיילים, אשר בחרו להגן על המדינה וסיכנו את נפשם בחזית. הנושא הגיע לפתחו של בית המשפט העליון, וההחלטה בעניין נדחתה שוב ושוב. עם כניסתו לתפקיד ביקש השר שי ארכה של שלושה שבועות כדי ללמוד את הנושא, והבוקר הגיש את תשובתו לבית המשפט.

שר המדע יזהר שי מסר: "עד כמה שקשה לי עם הדעה המובעת בעצומה, החלטתי שלא לערב שיקולים זרים בעבודה המקצועית שלשמה נבחרה פרופסור אמתי. החיילים שאנחנו שולחים לקרב מגינים על הבית ועל הדמוקרטיה הישראלית. ובדמוקרטיה, אנחנו גם נלחמים על זכותם של אחרים להביע דעות אחרות משלנו, לפעמים אלו גם דיעות מרגיזות ומקוממות. נשלחתי לכנסת ולממשלה גם כדי להגן בכל דרך אפשרית על הדמוקרטיה הישראלית. ואני עושה זאת היום בגאווה גדולה. חיבוק חזק ואוהב לכל חיילות וחיילי צה"ל, שמאפשרים לנו לחיות את חיינו כעם חופשי בארצנו, הדמוקרטית".

השר שי הדגיש: "אינני מסכים עם העמדה הכתובה בעצומה. אני לא חושב שמי שסירבו פקודה זכאים לקבל את אותן הטבות להן ראויים ללא ספק חיילים החוזרים מהקרב לספסלי הלימודים באוניברסיטה. שניים מבניי שירתו ביחידות קרביות וחירפו נפשם למען המדינה. אני עצמי הייתי לוחם וקצין בצנחנים. אני מצדיע לכל חיילות וחיילי צה"ל באשר הם ומתרגש, בכל פעם מחדש, כשאני רואה חייל קרבי חוזר עייף ומאובק הביתה. אני בהחלט מצפה מכל מוסד אקדמי לגלות התחשבות ורגישות לצרכיהם של מי שלחמו בשבילנו כשצה"ל קרא להם להתייצב לכל משימה".

שר המדע לשעבר אופיר אקוניס הגיב להחלטה ומסר בתגובה: "החלטה מצערת ושגויה שנותנת לגיטימציה לסרבנות ופוגעת בערכים הבסיסיים ביותר של החברה הישראלית. פרופ׳ אמיתי שלא חזרה בה משידולה לסרבנות ואמירתה שאינה מייצגת את ישראל בפורום הזה, אינה ראויה לייצג את המדינה בשום פורום בינלאומי. מצער אך לא מפתיע ששר המדע הנכנס לא עמד על עקרון כל כך יסודי וקונצסואלי".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן