בפגישה בבית הלבן יממה לפני הצגת עסקת המאה. בצד נתניהו: השגריר דרמר, ראש המל"ל והשר לוין. בצד טראמפ: סגן הנשיא, השר פומפאו וקושנר. ממול: השגריר פרידמן. (צילום: הבית הלבן)

דיווח: הבית הלבן יקיים דיון מכריע האם לתת לישראל "אור ירוק" להחיל ריבונות

מקורות אמריקניים וישראלים אמרו כי השבוע יתקיים בוושינגטון דיון שבמסגרתו יוחלט אם לתת לישראל "אור ירוק", פרידמן ימריא מחר לארה"ב כדי להשתתף בדיון. בדיונים שכינס גנץ אמרו גורמים בכירים בצה"ל כי מרגע ההחלטה - צה"ל יזדקק לכמה שבועות של היערכות

הבית הלבן צפוי לקיים השבוע דיון מכריע לגבי השאלה האם לתת לישראל "אור ירוק" לבצע מהלך של החלת ריבונות בבקעת הירדן וביהודה ושומרון – כך דווח ב'חדשות 13' מפי מקורות אמריקנים וישראלים. בדיון צפויים להשתתף בין היתר יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר, שר החוץ מייק פומפאו, היועץ לביטחון לאומי ריצ'רד אובריאן וייתכן שבחלקו גם הנשיא טראמפ עצמו.

על פי הדיווח של ברק רביד, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן צפוי להמריא לוושינגטון כדי להשתתף בדיון שיתקיים ביום שני או ביום שלישי. השליח האמריקני לתהליך השלום אבי ברקוביץ' תיכנן להגיע השבוע לשיחות בישראל אך ביטל את הגעתו כדי להשתתף בדיון האסטרטגי.

אחת הסוגיות המרכזיות שצפויות לעלות בדיון הוא המחלוקת הפנימית בישראל בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ודשר החוץ גבי אשכנזי בנוגע להחלת הריבונות. הבית הלבן רצה שהמהלך יבוצע בקונצנזוס בין נתניהו לגנץ והשאלה היא המשך המחלוקת בירושלים תשפיע על ההחלטה שתתקבל בוושינגטון.

עוד מדווח רביד כי בכירים בצה"ל אמרו בדיונים שכינס השר גנץ השבוע כי מרגע ההחלטה של הדרג המדיני על ביצוע המהלך להחלת הריבונות, יהיה צה"ל זקוק לכמה שבועות להיערכות ביטחונית וכמה חודשים להיערכות אזרחית. לפי פקידים בכירים שהשתתפו בדיונים, גנץ קיים בשבועות האחרונות למעלה מ-20 שעות של דיונים עם ראשי מערכת הביטחון בנושא המשמעויות של מהלך החלת הריבונות.

הפקידים הבכירים ציינו כי בכירי צה"ל הדגישו בדיונים האלה כי לאחר קבלת החלטה מדינית הם יזדקקו לזמן לגיוס מילואים, תגבור ופריסת כוחות והיערכות נוספת בשטח שעשויה להימשך כמה שבועות. עם זאת, החלק המורכב הרבה יותר הוא ההיערכות האזרחית שתדרוש עבודת מטה שעשויה להימשך חודשים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן