Miriam Alster/Flash90

אייכלר: "הורדת אחוז החסימה תציל את האזרחים מקיפאון ועריצות" • צפו

ח"כ ישראל אייכלר קרא במליאת הכנסת לראש הממשלה נתניהו ולראש הממשלה החליפי בני גנץ לתמוך בהצעת החוק שהגיש, להוריד את אחוז החסימה. "אחוז חסימה נורמלי של אחוז וחצי יאפשר לקבוצות קטנות של כשבעים אלף איש לקבל ייצוג ראוי"
 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

 • ביתר: אברך בן 32 קיבל התקף לב ונפטר בבית החולים

  תוכן מקודם

 • האלמנה הטרייה חושפת את מצבה הכלכלי הקשה

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם


בנאום שנשא ח"כ ישראל אייכלר במליאת הכנסת הסביר כי המשבר הפוליטי והקיפאון הממשלתי פוגע בכל אזרח בארץ, בכלכלה והמשק, וכן יוצר ריב ומדנים בין האזרחים. כל זה נובע מהעלאת אחוז החסימה שיצר ליברמן במטרה להקים ממשלה חילונית של שני גושים ללא חרדים.

"במשך יובל שנים עמד אחוז החסימה בישראל על אחוז אחד בלבד" הזכיר ח"כ אייכלר. "כך היה מקום המדינה ועד שנת תשנ"ב. אפילו בן גוריון שבשלב מסוים זכה למפלגה בת חמישים מנדטים ובגין שהיו לו ארבעים ושמונה מנדטים ידעו לתת ביטוי למפלגות קטנות. לא רק שזה לא הפריע, אלא שזה סייע להם להקים ממשלות יציבות. לאגודת ישראל היו ארבעה מנדטים בלבד. לעזר ויצמן שלושה מנדטים ולדיין הייתה מפלגה של שני מנדטים. מפלגות כאלה תרמו ליציבות הממשלה שהורכבה ממפלגה גדולה וקואליציה של מפלגות קטנות.

"בשנת תשנ"ב עלה אחוז החסימה לאחוז וחצי, תוך משא הסתה שהמפלגות הקטנות (החרדיות) סוחטות את המדינה וגורמות לאי יציבות, ומשם החל לטפס. בשנת תשס"ג עלה לשני אחוזים, שוב במטרה להקטין את כוחן של המפלגות החרדיות. אחרי עשר שנים ליברמן העלה את הרף לשלוש ורבע אחוז. מאז נוצר המשבר הפוליטי שפוגע בכל אזרח מזה שנתיים ועולה מיליארדים. שני הגושים לא הצליחו להקים ממשלה כי לא היו מפלגות לוויין. גם כשכבר הקימו היו צריכים לפרק את גוש השמאל וללקט רסיסי מפלגות ולתת שר לכל נציג.

"למה לא מגיעים למסקנה הפשוטה? צריך לחזור לאחוז החסימה הישן של אחוז וחצי! זה יאפשר גם למפלגות קטנות לבטא בכנסת את צרכי המיעוטים, והמפלגות הגדולות תוכלנה לשלב אותן בממשלתן בצורה נורמלית. תמיד אמרו שהמפלגות הקטנות יוצרות חוסר יציבות שלטונית בשנתיים האחרונות התברר שמי שגורם לחוסר יציבות הם הגושים הגדולים שאי אפשר לחברם.

ח"כ אייכלר הוסיף: "חשוב לציין שיוזם החוק אביגדור ליברמן נכשל במשימתו. לא רק שלא הצליח להדיר את החרדיים אלא גם את הערבים. הוא רצה לפרק את המפלגות הערביות שהיו אז קטנות. הוא חשב שכך הוא יעלים אותן. אבל מה שקרה בפועל – שליברמן יסד את המפלגה הלאומית הפלסטינית הגדולה ביותר בכנסת שהגיעה לחמישה עשר מנדטים והם עוד ילכו ויגדלו. אחוז חסימה נורמלי של אחוז וחצי יאפשר לקבוצות קטנות של כשבעים אלף איש לקבל ייצוג ראוי".

בסיום דבריו קרא לראש הממשלה נתניהו ולראש הממשלה החליפי בני גנץ לתמוך בהצעת החוק שהגיש, להוריד את אחוז החסימה, לתת ביטוי לכל האוכלוסיות ולהביא ליציבות שלטונית כדי שכל גוש יוכל להקים ממשלה בלי להזדקק לשברי גושים.

כתבות קשורות

עדויות ארכיאולוגיות לרעידת אדמה שמוזכרת בתנ"ך נחשפו לראשונה • צפו
התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
משה קליין בסינגל חדש מתוך אלבום הבכורה: "מה טובו אוהליך"
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה
צה"ל מודיע: זוהו שלושה שיגורים מלבנון - שני רקטות נפלו בשטח ישראל
עימות חריג בבני ברק: החברא קדישא נגד הסכם העירייה על הקבורה באלעד
המבקר: האמון של יוצאי אתיופיה במשטרה נמוכה מאשר כלל האוכלוסייה
לאחר החלטת היועמ"ש: כתב אישום הוגש נגד זועבי על עבירות זיוף ומרמה
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן