צילומים: פלאש 90

ראש המוסד ביקר בירדן ונפגש עם המלך עבדאללה – דנו בתוכנית הריבונות

יוסי כהן נפגש בחשאי לפני כמה ימים עם מלך ירדן והעביר לו מסרים מנתניהו בעניין החלת הריבונות, נוכח המתיחות בין הצדדים. גורם ישראלי: השניים דנו בהתנגדות ירדן להחלת הריבונות בבקעה. דיווח: מהלך רחב להעברת מסרים למדינות ערב המתונות

פקיד ישראלי בכיר ציין היום (חמישי) כי ראש המוסד יוסי כהן ביקר בירדן בימים האחרונים, נפגש עם המלך עבדאללה והעביר לו מסר מראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין החלת הריבונות. לדברי גורם ישראלי, אחד הנושאים המרכזיים שעלו בפגישה היו ההתנגדות הירדנית לכוונת הממשלה להחיל ריבונות בבקעת הירדן. כהן העביר מסרים מנתניהו למלך עבדאללה, נוכח המתיחות בין ארמון המלוכה לבין לשכת ראש הממשלה והיחסים הצוננים בין הצדדים.

גורמים ישראלים ציינו כי המלך חושש מכך שהריבונות תוביל למהומות ביהודה ושומרון, ואלה יגלשו לירדן ויערערו את יציבותה. אולם, הגורמים הישראליים ציינו כי הרחוב הפלסטיני אדיש לתכנית החלת הריבונות המתקרב ולכן לא סביר שבירדן יתפתחו מהומות.

לפי דיווחים נוספים השיחה בין ראש המוסד לבין המלך, נעשתה כחלק ממהלך רחב ואינטנסיבי של העברת מסרים למדינות ערב המתונות, לקראת הריבונות. העברת המסרים נעשית גם בכלים פומביים, כגון הריאיון שהעניק השבוע, שר המודיעין אלי כהן, לעיתון הסעודי, אילף, ובשיחות שקטות שעושים נציגים ישראלים מול בכירים במדינות ערב.

בישראל מעריכים שחלק עיקרי מהביקורת הפומבית שיש במדינות ערב על תכנית החלת הריבונות הצפוי הן לא מאמינות בו אלא רק נדרשות לומר אותן, משום שהסוגיה הפלסטינית נמצאת אצלן במקום נמוך בסדר העדיפויות.

במקביל, שר החוץ הירדני איימן ספאדי הצהיר כי "ירדן מתנגדת גם לסיפוח חלקי שיכלול את גושי ההתנחלויות מעלה אדומים, אריאל וגוש עציון. זאת, לדבריו, משום שמהלך כזה יפצל את הגדה המערבית וימנע הקמת מדינה פלסטינית בת-קיימא". את הדברים אמר בריאיון לערוץ הירדני "אל-ממלכה".

לקראת החלת הריבונות: ראש המוסד ישוחח עם ראשי מדינות ערביות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן