צילום: אוליבייה פיטוסי / Flash90     

נתניהו: "החלת החוק על איו"ש תקדם את השלום – מוכן למו"מ עם הפלסטינים"

ראש הממשלה אמר בנאום מוקלט לכנס נוצרים אמריקנים כי "ריבונות תקדם את השלום", וקרא לפלסטינים "לא לבזבז עוד הזדמנות". טרם הושגו הסכמות עם האמריקנים על מפות הסיפוח. בכירים ישראלים: האמריקנים ציננו את תמיכתם במהלך


נאומו המוקלט של נתניהו ששודר בכנס של ארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הלילה (שני) לפלסטינים לקיים משא ומתן עם ישראל במסגרת עסקת המאה. זאת, יומיים לפני ה-1 ביולי, המועד בו תכנן להתחיל בהחלת ריבונות לפי ההסכם הקואליציוני. במהלך נאום מוקלט ששודר הלילה בכנס של ארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל", נתניהו אמר כי הוא משוכנע שניתן לבנות עתיד של שלום ופיוס בין הצדדים.

נתניהו הפציר בפלסטינים שלא לדחות את "ההזדמנות ההיסטורית של המאה", ואמר: "ישראל מוכנה למשא ומתן בתנאים אלו, אני מוכן משא ומתן בתנאים אלו". הוא שיבח בנאומו את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואמר כי תוכנית השלום שהציג "קוראת לפתרון ריאליסטי של שתי מדינות". הוא הוסיף, "החלת החוק הישראלי על השטחים לא תפגע בשלום אלא תקדם אותו".

"תחת הפתרון הריאליסטי של שתי מדינות העולה מתכנית טראמפ לישראל לבדה יש את האחריות לביטחונה. זה טוב לישראל, זה טוב לפלסטינים – וזה טוב לשלום", אמר. נתניהו הוסיף, "תכנית טראמפ אינה משנה את המציאות על הקרקע, אלא מכירה במציאות זו. היא אינה מחזירה את ישראל לגבולות 67', אלא מספקת לישראל גבולות בטוחים, כולל בקעת הירדן האסטרטגית".

נתניהו ציין גם כי מדינות ערביות רבות באזור מקוות שישראל והפלסטינים ינהלו משא ומתן כזה. "עבדתי קשה במהלך העשור האחרון על מנת להעמיק את הקשרים עם השכנות הערביות של ישראל, שרבות מהן לא מקיימות יחסים רשמיים עם ישראל. אני אמשיך לפעול למען חיזוק הקשרים האלה, ובטוח שביחד נוכל לבנות עתיד של פיוס ושלום".

במקביל, צוות הבית הלבן שעוסק בתוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ, בראשו עומד אבי ברקוביץ, הגיע בסוף השבוע לארץ ויחל היום בסדרת פגישות מדיניות עם הצמרת הישראלית, במטרה להגיע להסכמות סופיות בנוגע לסוגיית הסיפוח. ברקוביץ צפוי להיפגש היום בנפרד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ.

לפי שעה לא ברור אם בפגישה עם גנץ ישתתף גם שר החוץ גבי אשכנזי, או שמא הוא ייפגש עם ברקוביץ בנפרד. לטובת סדרת הפגישות הגיע לארץ גם חבר ועדת המיפוי מהצד האמריקני, סקוט לייט, שצפוי להשתתף בחלק מהפגישות עם בכירי המדינה. עם זאת, יש לציין כי עד עתה טרם נקבע סיור בשטח לוועדת המיפוי – מה שמעיד כי הצדדים טרם הגיעו לשלב ההסכמות על מפות סופיות.

לדברי גורמים יודעי דבר שצוטטו ב'ווינט', ראש הממשלה נתניהו לא מסתפק בסיפוח גושים ומתעקש על סיפוח של קבוצת יישובים. מנגד, ראשי כחול מתנגדים לסיפוח קבוצת יישובים ומסכימים לסיפוח גושים בלבד כגון גוש עציון. ההערכה בישראל שסיפוח בקעת הירדן ירד בשלב הזה מהפרק מחשש לפגיעה בהסכם השלום עם ירדן.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן