יו"ר הקואליציה שיגר איום לעבר יו"ר הוועדה לביקורת המדינה במהלך דיון באפשרות לבקש ממבקר המדינה לבחון את פרשת הצוללות, שנדחתה ברוב של 7 מול 3. "אין לכם דרך לנצח את נתניהו בקלפי ולכן הדרך היחידה שאתם נוקטים בה זו רדיפה פוליטית ומשפטית"

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח מ'יש עתיד' התכנסה היום (שני) לדיון בהצעה לבקשת חוות דעת מבקר המדינה בנושא: "טיפול רשויות המדינה ברכש כלי השייט מחברת טיסנקרופ ותהליך קבלת ההחלטות בנושא". ההצעה נדחתה לבסוף כאשר שבעה חברי כנסת התנגדו לעומת שלושה שתמכו. גם חברי כחול לבן שהצהירו במערכת הבחירות שיפתחו בחקירה בנושא, הצביעו נגד ההחלטה.

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח אמר בפתח הדיון כי "הדיון הזה נוגע בחלקו בסוגיות חסויות, אנחנו בוודאי לא נעסוק בהם בדיון פתוח, אני מבקש להגביל את הדיון לסוגיה הממשלית. הדיון גם משיק לדיון משפטי. אנחנו זהירים מאוד בנגיעה בעניינים המשפטיים. אנחנו מדברים על מאות מיליונים מתקציב הביטחון, ונגזרות צדדיות ששוות הרבה מאוד כסף, מבלי שנעשית הכרעה מוקדמת כמה צוללות אנחנו צריכים".

"למה הדברים האלה אל הוכרעו קודם שנפלו ההחלטות? הבדיקה של המבקר היא רלבנטית והייתה צריכה להיעשות גם אם לא היה חשד לשחיתות והיא עוד יותר מחמירה כשאנחנו מדברים על חשד לשחיתות. לנתניהו יש הרבה מה להסתיר ולהסביר, איך החליט על צוללת שישית כשמערכת הביטחון טוענת עד עכשיו שצריך רק חמש? איך קנינו כלי שיט יקרים דווקא בטיסנקרופ, כדי להגן על אסדת גז שבסוף הוצבה 10 ק"מ מהחוף? בדיוק בשביל זה יש מבקר, ובדיוק בגלל זה ביבי הורה לאנשיו למנוע ממנו לחקור", טען שלח.

יו"ר תל"ם ח"כ משה בוגי יעלון שעוסק בנושא רבות, יש שגידו באובססיביות, נתן למשתתפים בדיון סקירה מקיפה על השתלשלות האירועים כפי שהוא רואה אותם: "החלטות רכש כלי השייט והצוללות ממספנת ׳טיסנקרופ׳, מחייבות בדיקה של מבקר המדינה, כמו גם וועדת חקירה ממלכתית. גם תהליך קבלת ההחלטה למכור צוללות מתקדמות למצרים, מחייבת בדיקה, הן של מבקר המדינה והן של וועדת חקירה ממלכתית, ובהקדם".

"אני בא לדיון ואני מתיימר לא לערב פה פוליטיקה. אנשים שהעידו כאן אומרים תבדקו אותנו. מה שעולה כאן באופן מובהק, שיש דברים שמזמן היו צריכים להיבדק. אני אומר למבקר, הגיע הזמן להשתחרר מהאילוץ של היוע"מש שלא לבדוק את העניין, ולקבוע את הגבול, מה שלא קשור לפלילי שנמצא אצל היועמ"ש, צריך לבדוק. אנחנו כוועדה צריכים לקבל החלטה שנכון שמבקר המדינה יפעל, והוא יכול לפעול גם בלי החלטה שלנו", דברי יעלון.

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר פנה ליו"ר הוועדה ח"כ שלח ואמר לו: "עפר אתה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה וזו אולי אחת הוועדות החשובות בכנסת. הייתי סבור שבשום מצב לא ייתכן שהוועדה הזו תהפוך כלי לניגוח פוליטי. אני לא חושב שהדיון היום הוא ענייני או מקצועי. כשאני רואה את ח"כ יעלון סוקר את הסקירה מתוך רצון לפגוע בראש הממשלה נתניהו, המסקנה שהדיון הזה הוא חסר תוחלת. אין שום אפשרות גם לא משפטית להביא למצב שהמבקר יבדוק את הנושא. זה דיון מופרך, אנחנו יודעים את האמת, אין לכם דרך לנצח את נתניהו בקלפי ולכן הדרך היחידה שאתם נוקטים בה זו רדיפה פוליטית ומשפטית נגד ראש הממשלה".

זוהא הוסיף כי "היה לי חשוב לעמוד במילה שלי ולא להתערב בהחלטות האופוזיציה מי עומד בראש איזו ועדה. אני לא פוסל את האפשרות לבחון להחליף אותך כיו"ר הוועדה לאור ההתנהלות הלא מקצועית שפוגעת בשמה הטוב של הוועדה וייתכן שיש לשקול את המשך כהונתך בראשות הוועדה. נבחן את האפשרות שיש בפנינו".

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר כי "כל התזה הזו היא רכילות שאיתה פתחתם את קמפיין הבחירות באפריל 2019, אבל הדברים התבררו וכל הרכילות הזולה הזו והניסיון להשמיץ את ראש הממשלה התבררו כחסרות שחר. גם המשטרה וגורמי הביטחון אמרו שאין שחר לדברים. יש עובדות שהחברה הזו לא הרוויחה שקל, להביא את זה שוב ושוב, ח"כ יעלון זקנתך מביישת את בחרותך בעניין הזה. אם אתם רוצים לבדוק דברים בענייני שחיתויות לא חסרים דברים גם במפלגה שלכם שאפשר להביא לכאן לבדיקה".

ח"כ יואב סגלוביץ' מיש עתיד טעם כי "המבקר לא צריך את חברי הכנסת כדי לבדוק, הוא יכול לקבל החלטה. היום למדינת ישראל יש 4 ספינות מצויינות אבל שלא היו צריכים אותם אלא היו צריכים ספינות אחרות. כשמבקר המדינה רואה הליך קבלת החלטות קלוקל של בזבוז משאבים הוא צריך לבדוק. כשאין פורום אחר, זה תפקידו של המבקר. לכן יש לו חובה ללכת לכיוון הזה של בדיקה שאיננה קשורה לשאלות המשפטיות. מבקר המדינה ראוי שיבחן את הדברים בצורה עניינית מקצועית ואם צריך גם מסווגת. לגבי בקשת ההחלפה של יו"ר הוועדה, אני מכיר את זה ממקומות אחרים, לא מדמוקרטיות. עפר עושה עבודה טובה ולכן זה מעצבן אתכם".

ח"כ אופיר כץ מהליכוד: "צר לי שאנחנו מקיימים את הדיון הלא ראוי הזה. לצערי חברי הכנסת שלח ולפיד ממשיכים להפיץ את העלילה השקרית כנגד נתניהו בכל דרך, ועכשיו אתם משתמשים בוועדה ככלי למימוש הפנטזיה שלכם בנושא הזה. גם המשטרה וגם הפרקליטות אמרו שנתניהו לא קשור ואתם בכוח מנסים לדחוף את זה לציבור. אתם נפלתם על השכל, לחשוב שנתניהו שנתן את כל כולו לביטחון ישראל, ימכור את ביטחון מדינת ישראל בשביל כסף? אם הציבור היה חושב כך הוא לא היה נותן אמון בנתניהו פעם אחר פעם."

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח סיכם את הדיון ואמר: "אני רואה חשיבות לדיון הזה ולו בגלל שהוא מראה לנו לאיזה רמות של חוסר רלבנטיות מגיע דיון, שהוא בדיני נפשות פר אקסלנס. אני אומר לכם מידיעה שהדיון הוא דיון אדיר שקורע את מערכת הביטחון, והעובדה שהוא מוכרע בצורה כזו, ושההחלטות מתקבלות בתהליך, כמו שהוא הוצג על ידי אנשים חסרי פניות לחלוטין, הדבר הזה הוא בעייתי. בעייני הנושא הזה הוא מהנושאים הראשונים שמבקר המדינה צריך להידרש אליו, מדובר פה בסדר גודל שאין לו כמעט תקדים במערכות אחרות".