ראש הממשלה רמז בישיבת סיעת הליכוד כי התוכנית להחלת הריבונות לא תצא לדרך עוד יומיים: "יש לנו שיח טוב וענייני עם האמריקנים, וכשיהיה לי מה לדווח - אדווח. זה תהליך מורכב ויש הרבה שיקולים מדיניים וביטחוניים שאני לא יכול לפרט"

ראש הממשלה בנימין נתניהו רמז היום בשיחה סגורה בישיבת סיעת הליכוד כי התוכנית להחלת הריבונות לא תצא לדרך עוד יומיים, ב-1 ביולי. ב'כאן חדשות' דווח כי נתניהו הסביר לחברי הסיעה: "יש לנו שיח טוב וענייני עם האמריקנים, וכשיהיה לי מה לדווח – אדווח. זה תהליך מורכב ויש הרבה שיקולים מדיניים וביטחוניים שאני לא יכול לפרט. אמרנו שזה יהיה החל מה-1 ביולי".

מוקדם יותר פורסם שנתניהו אמר בחלק הסגור של ישיבת סיעת הליכוד כי "אנחנו במגעים מול הצוות האמריקאי שנמצא פה בישראל. אנחנו עושים את זה בדיסקרטיות. הנושא אינו תלוי בכחול לבן. הם לא הגורם לכאן ולכאן". מנגד, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר בפתח ישיבת סיעת כחול לבן כי "מה שאינו קשור במאבק בקורונה, יחכה לימים שאחרי הוירוס".

גנץ נפגש הבוקר עם שליח הבית הלבן אבי ברקוביץ' ושגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן וטען כי "ה-1.7 הוא לא תאריך קדוש ושהדבר הקדוש היחיד כרגע הוא להחזיר אנשים למעגל העבודה ולטפל בקורונה". לדבריו, "לפני קידום מהלכים מדיניים, צריך לסייע לאזרחי ישראל להצליח לחזור למקומות העבודה ולשוב להתפרנס בכבוד. אזרחי ישראל מוטרדים מהקורונה ומצפים לטיפול מעמיק ומיידי בנושא".

גורמים בכחול לבן הוסיפו ואמרו ל'חדשות JDN' כי "תוכנית השלום של הנשיא טראמפ היא מהלך היסטורי המהווה המסגרת הנכונה והטובה ביותר לקידום תהליך השלום במזרח התיכון ויש לקדם אותה מול השותפים האסטרטגיים באזור והפלסטינים ולהגיע למתווה שמיטיב עם כל הצדדים – באופן מידתי אחראי והדדי".

מחר צפוי שר החוץ גבי אשכנזי להיפגש אף הוא עם צוות האמריקני כדי להמשיך לדון בקידום תכנית טראמפ והחלת הריבונות. זאת, כהמשך לפגישה שקיים גנץ וזו שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו במוצאי שבת עם הצוות האמריקני. אתמול נפגש ברקבויץ' עם מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ.

ברקוביץ הגיע לישראל בסוף השבוע האחרון לאחר דיונים שהתקיימו בבית הלבן, שבהם השתתף גם הנשיא דונלד טראמפ. בדיונים לא התקבלה החלטה חד משמעית בנוגע לסיפוח, ועל-פי בכירים בישראל, האמריקנים ציננו מאוד את תמיכתם במהלך, מאחר שהם לא בטוחים שהדבר יכול להועיל לנשיא טראמפ בבחירות לנשיאות בנובמבר הקרוב.

כזכור, נתניהו הפציר הלילה בפלסטינים שלא לדחות את "ההזדמנות ההיסטורית של המאה", ואמר: "ישראל מוכנה למשא ומתן בתנאים אלו, אני מוכן משא ומתן בתנאים אלו". בנאום מוקלט לכנס הארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל" שיבח את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואמר כי תוכנית השלום שהציג "קוראת לפתרון ריאליסטי של שתי מדינות". הוא הוסיף, "החלת החוק הישראלי על השטחים לא תפגע בשלום אלא תקדם אותו".

נתניהו אמר כי הוא משוכנע שניתן לבנות עתיד של שלום ופיוס בין הצדדים: "תחת הפתרון הריאליסטי של שתי מדינות העולה מתכנית טראמפ לישראל לבדה יש את האחריות לביטחונה. זה טוב לישראל, זה טוב לפלסטינים – וזה טוב לשלום", אמר. נתניהו הוסיף, "תכנית טראמפ אינה משנה את המציאות על הקרקע, אלא מכירה במציאות זו. היא אינה מחזירה את ישראל לגבולות 67', אלא מספקת לישראל גבולות בטוחים, כולל בקעת הירדן האסטרטגית".

נתניהו ציין גם כי מדינות ערביות רבות באזור מקוות שישראל והפלסטינים ינהלו משא ומתן כזה. "עבדתי קשה במהלך העשור האחרון על מנת להעמיק את הקשרים עם השכנות הערביות של ישראל, שרבות מהן לא מקיימות יחסים רשמיים עם ישראל. אני אמשיך לפעול למען חיזוק הקשרים האלה, ובטוח שביחד נוכל לבנות עתיד של פיוס ושלום".

כזכור, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ הציג לראשונה ביום שישי באופן רשמי את עמדתו לקראת התוכנית של ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלת הריבונות: "הגדרתי השבוע מספר פרמטרים לקיום מהלכים מדיניים יזומים מצידנו", כתב גנץ בפוסט בפייסבוק, זאת בהמשך לדברים שפורסמו בשמו בתחילת השבוע שעבר מתדרוך שקיים עם הכתבים הצבאיים.

לדבריו, "לא נחיל את החוק הישראלי במקומות שבהם יש פלסטינים רבים או שבהם נפגע ביכולת התנועה שלהם. אם יהיו אזרחים פלסטינים במקומות בהם יחול החוק הישראלי – הם יהיו בעלי זכויות שוות. תיעשה עבודה מדינית וביטחונית מקדימה שתוודא שלא נפגע בבטחון המדינה, בהסכמי השלום והנכסים האסטרטגיים שלנו. נקדם גם צעדים הדדיים מול הפלסטינים".

בדבריו תקף את הפלסטינים ואמר כי "שנים רבות מדי לא חתרנו לשלום, ולהסדרה עם הפלסטינים. אני מקיים שיח ער עם כל השחקנים – האמריקאים, האירופאים ונוספים, כדי לראות אם אפשר להתניע מהלך מדיני באמצעות תוכנית השלום האמריקאית. אני אומר לכם חד וחלק, גם אם זה לא נשמע טוב, מי שאשם בתקיעות הם בעיקר הפלסטינים שמסרבים ומתבצרים בעמדותיהם. אם הם יבקשו לנהל משא ומתן רציני אני מוכן להיות מחר בבוקר ברמאללה ולדון בכך".