פוטין בקלפי. צילום: הקרמלין

מסתמן: ניצחון גדול לפוטין במשאל העם – יוכל לכהן כנשיא רוסיה עד 2036

מתוצאות הראשוניות של משאל העם בנוגע לשינויי החוקה שיאפשרו לנשיא רוסיה להמשיך בתפקידו עד לשנת 2036 עולה כי ולדימיר פוטין ניצח - כצפוי – בגדול. לאחר ספירת 20% מהקולות עולה כי 72% הצביעו בעד השינויים ורק 28% מהמצביעים התנגדו לו

ברוסיה הסתיימה ההצבעה במשאל העם על השינויים בחוקה, שיאפשרו לולדימיר פוטין להנהיג את המדינה עד 2036. רוב הקלפיות כבר נסגרו, ומספירה חלקית של הקולות עולה שפוטין – כצפוי – השיג את מבוקשו: רוב מוחץ הצביע בעד השינויים. גורמים בוועדת הבחירות אמרו הערב שמספירת 30% מהקולות עולה ש-74% הצביעו בעד ו-25% התנגדו.

ביום האחרון של ההצבעה, העניקו הרשויות מענקים למצביעים כדי למשוך אותם לקלפיות. במסגרת התמריצים שנועדו לעודד את האזרחים להצביע, קמפיין פוליטי הבטיח דירות למצביעים לצד רפורמות להגנת פנסיה.כמו כן, תשלומים חד פעמיים של עשרת אלפים רובל (141 דולר) הועברו לאזרחים עם ילדים בהוראתו של פוטין, כדי לעודד אנשים להגיע לקלפיות.

משאל העם אמור היה להתקיים באפריל, אך לאור נגיף הקורונה נדחה. ההצבעה ברחבי המדינה נמשכה שבוע, כדי למנוע התקהלויות ולצמצם את סכנת ההדבקה. גורמים במערכת הבריאות ובוועדות הקלפי מחו על ההחלטה לקיים את ההצבעה למרות שהנגיף עדיין מתפשט ברוסיה, ומדי יום מדווחים במדינה על אלפי נדבקים חדשים.

פוטין בקלפי. צילום: פלאש 90

פוטין, קצין הקג"ב לשעבר, שולט ברוסיה בתור נשיא או ראש ממשלה ב-20 השנים האחרונות, יותר מכל מנהיג רוסי אחר מאז מנהיג ברית המועצות יוסיף סטלין. על אף שלא הודיע רשמית על כוונתו, השינויים בחוקה יקנו לו את הזכות להתמודד על שתי קדנציות נוספות רצופות בתום כהונתו הנוכחית ב-2024. השינויים בחוקה נתקלו במחאה קטנה של מתנגדי הקרמלין בכיכר האדומה.

מבחינה חוקית משאל העם היה מיותר, לאחר שהפרלמנט והמחוזות הרוסיים אישרו את השינויים החוקתיים. אך מבחינת הנשיא ותומכיו, המשאל נועד להעניק לו לגיטימציה בזירה הרוסית ובמידה מסוימת גם בבינלאומית. פוטין טען כי הוא עדיין לא החליט אם יתמודד שוב ב-2024 אך טען כי הצעד שיאפשר לו קדנציות נוספות היה נחוץ כדי "להותיר את הסגנים שלי בפוקוס במקום שיחפשו יורשים אפשריים".

הפופולריות של הנשיא ירדה בחודשים האחרונים בשל טענות לטיפול לקוי בעניין הקורונה, אך הדבר לא בא לידי ביטוי בתוצאות ההצבעה. האופוזיציה קיימה היום שורה של הפגנות במוסקווה תחת הכותרת "לא לפוטין הנצחי", אך נראה שרוב העם תומך בהשארתו בקרמלין של פוטין בן ה-67. פוטין שולט ברוסיה כנשיא או כראש ממשלה מאז שנת 2000 – אז החליף את בוריס ילצין.

רבה של רוסיה הרב בערל לאזאר, מצביע בקלפי ליד ביתו בשכונת "מארינה רושצ'ה" במרכז מוסקבה

משאל עם ברוסיה על שינוי החוקה המאפשר לנשיא פוטין להמשיך בכהונתו כנשיא. צילום: שייע בטוויטר

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *