הצ’אלו הונדסה. צילום: פייסבוק

מהומות באתיופיה: כ-80 מפגינים נהרגו במהלך המחאה בעקבות רצח זמר מפורסם

הזמר, הצ'אלו הונדסה בן ה-34, נורה למוות ביום שני - ונסיבות המקרה עדיין לא ברורות. אלפי בני אדם לקחו חלק במחאות ויצאו להפגין ברחובות אתיופיה, לכל הפחות 80 בני אדם נהרגו וכ-35 נעצרו - בהם פוליטיקאי בכיר. דובר מחוז אורומיה: "לא היינו ערוכים לזה"

לפחות 80 בני אדם נהרגו במהלך הפגנות נרחבות שנערכו בכמה מוקדים ברחבי מחוז אורומיה שבאתיופיה, במחאה על רצח זמר מפורסם המשתייך לקבוצת בני האורמו. הזמר, הצ'אלו הונדסה בן ה-34, נורה למוות ביום שני – ונסיבות המקרה עדיין לא ברורות. אלפי בני אדם לקחו חלק במחאות, וכ-35 נעצרו – בהם פוליטיקאי בכיר. הרשויות נטרלו את רשת האינטרנט בכמה חלקים במחוז, בשל התפשטות ההפגנות.

הצ'לו הונדסה, המשתייך לבני האורומו המהווים את הקבוצה האתנית הגדולה ביותר באתיופיה, נורה למוות ביום שני האחרון בבירה אדיס אבבה. דובר מחוז אורומיה שבו התרחשו רוב המהומות אמר שההרוגים כללו מפגינים ואנשי כוחות הביטחון, וכמה עסקים הוצתו. "לא היינו ערוכים לזה", הוסיף הדובר.

במחאה על הריגתו של הזמר המפורסם יצאו מפגינים רבים לרחובות והגיעו מחוז אורומיה לאדיס אבבה, כאשר גם בה פרצו מהומות. המונים תועדו צועדים ברחובות הבירה לצד שיירת מכוניות עם גופתו של הזמר.

המהומות, שהובילו את הממשלה לנתק את הגישה לאינטרנט בבירה, מבליטות את המתחים האתניים המאיימים על הרפורמות הדמוקרטיות שהוביל ראש הממשלה אביי אחמד, שזכה בפרס נובל לשלום בשנה שעברה על סיום הסכסוך עם אריתריאה השכנה.

הונדסה היה מסמלי קבוצת בני האורמו, ועסק ביצירותיו בסוגיות פוליטיות הקשורות במעמד השוליים של הקבוצה האתנית. כשהיה בן 17 ריצה חמש שנות מאסר בשל השתתפות במחאות. לפני שנרצח, טען כי קיבל מכתבי איום. הצ'לו היה נחשב ל"קול המחאה" של אנשי האורומו במהלך שנים של הפגנות נגד השלטון שסחפו את אביי לשלטון בשנת 2018.

אביי כינה את הרצח "מעשה מרושע". לדבריו, "מדובר במעשה שנעשה בהשראת אויבים מבית וזרים במטרה לערער את היציבות שלנו ולמנוע מאיתנו להשיג דברים שהתחלנו".

מפקד המשטרה המחוזית, בדסה מרדסה, אמר לתאגיד השידור האתיופי כי בין יותר מ-80 ההרוגים שנרשמו בעימותים באורומיה ביום שלישי היו 78 אזרחים ושלושה מאנשי כוחות הביטחון. שוטר נהרג גם באדיס אבבה, ושלושה פיצוצים בעיר גרמו למספר לא ידוע של הרוגים.

הטלוויזיה הרשמית דיווחה על מעצרו של העיתונאי והפעיל הבולט אסקינדר נגה, אסיר פוליטי לשעבר שמנהל קבוצת לחץ המתנגדת למה שהיא מתארת כניסיונות של האורומו לשלוט בבירה. המחלוקת על אדיס הציתה שלוש שנים של הפגנות רחוב עקובות מדם, שהובילו להתפטרות ראש הממשלה הקודם ולמינויו של אביי ב-2018. המוזיקה של הצ'אלו הייתה הפסקול של דור שלם מקרב האורומו, שהוביל את ההפגנות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *