Olivier FitoussiFlash90

ליצמן: "לא מוכן לקבל מצב שראש עיר יגיד שהוא לא רוצה חרדים – זו חוצפה"

שר הבינוי והשיכון מספר בראיון: "כשנכנסתי לתפקידי מה המכתב הראשון שקיבלתי? מראש עיריית יבנה שהוא לא רוצה חרדים. זו חוצפה. אבל המכתב עשה דווקא טוב, כי זה נתן לי רעיון דווקא כן לשלוח ליבנה חרדים. אני באמת שוקל את זה"

יו"ר יהדות התורה שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן אומר בראיון ל'מקור ראשון' כי "אני לא מוכן לקבל מצב שראש עיר יגיד שהוא לא רוצה חרדים, אם הוא היה אומר את זה על ערבים, היו על זה כותרות בכל העיתונים. למה על חרדים מותר? ולי אסור להגיד שאני לא רוצה לעזור לראש עיר כזה".

"אני חושב שזו חוצפה ואני אגיד לך יותר מזה, כשנכנסתי לתפקידי מה המכתב הראשון שקיבלתי? מראש עיריית יבנה שהוא לא רוצה חרדים. זו חוצפה. אבל המכתב עשה דווקא טוב, כי זה נתן לי רעיון דווקא כן לשלוח ליבנה חרדים. אני באמת שוקל את זה. אני מתכוון לשוחח עם ראשי הערים ולעבוד איתם יחד, אבל אם הם יתעקשו נגד החרדים, אני אפעל. זו גזענות לשמה".

בראיון לשירית אביטן כהן הוא מסביר כי "אני לא הולך לשחד ראשי ערים שיביאו חרדים, אני לא חושב שצריך לתת כסף כדי להביא חרדים. אני יכול להגיד שבערד למשל, עם ראש העיר הקודמת טלי פלוסקוב היה טוב. נפגשתי עם בן־חמו כשהוא נבחר, ואמרתי לו: 'אתה רוצה אותנו בקואליציה או באופוזיציה? אני מוכן לשתי האפשרויות, אבל תן לנו מה שמגיע לציבור החרדי – חינוך'. מה הוא ענה לי? 'תתחייב שלא יגיעו עוד חרדים לעיר, ואני אתחייב לך'. אמרתי לו 'זו אנטישמיות לשמה'".

רפורמת ליצמן: ‘מחיר למשתכן’ תבוטל, המחירים ינסקו

ליצמן מבקש לבטל את מחיר למשתכן, ולממן במכרזים שישווקו במחיר מלא לקבלנים וליזמים באזור המרכז את הבנייה המוזלת והמסובסדת בפריפריה. לפי פרסום של אריק מירובסקי ב’גלובס’, ליצמן חותר למכרזים לקרקעות לדיור בר השגה שיסובסדו על ידי מכרזים לקרקעות במחירי מקסימום, מחוסרי דיור שירכשו דירות בפריפריה יזכו להלוואות והקטנה בביורוקרטיה של רמ”י וכן חותר שר השיכון לביטול המחיר למשתכן.

הדברים התגלו במכתב תרעומת ששיגר ליצמן לשר האוצר ישראל כ”ץ בו טען כי פקידי האוצר לא התייעצו עם אנשי רמ”י ומשרד השיכון כשגיבשו צעדי דיור שכלולים בתכנית הכלכלית של השר כ”ץ. לדברי ליצמן, יש להציג יעד מרכזי של הממשלה בתחום הדיור שמטרתו היא להקל על זוגות צעירים ולאפשר להם לרכוש דירות במחיר מופחת.

“אני סבור כי שוק הנדל”ן הינו הקטר המרכזי לצמצום הפגיעה הכלכלית ממשבר הקורונה”, צוטט ליצמן ממכתבו. “המדיניות המתגבשת במשרדי יש בה בכדי להביא להאצת הבנייה תוך השקעה ממשלתית סבירה כאשר האצת הבנייה משמעותה תוספת לצמיחה, גידול בהכנסות משיווק קרקע, גביית מסים, יצירת מקורות תעסוקה ודחיפה לעסקים קטנים הפועלים בשוק הבנייה”.

“דיור בהישג יד” הוא המונח שמחליף את ‘מחיר למשתכן’, ולפי התוכנית החדשה, מכרזים באזור המרכז יממנו את הסבסוד לבנייה בפריפריה באמצעות שיווק הקרקעות של רשות מקרקעי ישראל.

כך למשל, יפורסמו מכרזי קרקעות של רמ”י במתוכנת מוזלת, כמו שנהוג כיום ב’מחיר למשתכן’, אך רק באזורים שיוגדרו כ’פריפריה’. במקביל כאמור, באזורי הביקוש רמ”י תפעל “למקסם הכנסות” כלשון ליצמן, על מנת שניתן יהיה באמצעותן להאיץ שיווק פרויקטים בפריפריה, כך על פי דיווחו של מירובסקי.

אזורי היוקרה – על פי ליצמן – ייצאו אל מחוץ לתחום השיווקים המוזלים, וישווקו במחיר מקסימלי, אזורים עממיים במרכז ישווקו במחיר למ”ר דירתי בתחרות היזמים על מחיר הקרקע תוך ויסות מחיר הדירות ומקסום ההכנסות. לעומת זאת בפריפריה, שמחירי הקרקע נמוכים, יסובסדו עלויות הפיתוח ע”י המדינה, והיזמים שיתחייבו למחיר למ”ר דירתי יתחרו ביניהם מי יעמוד במחיר לעומת כמה שפחות סבסוד שיקבל מהמדינה.

חסל סדר דירות בזול

גם אם קשה להבין מאיפה ליצמן מתכנן לסבסד את הוצאות הפיתוח בפריפריה כשהוא לא מציג כל שינוי במכרזים באזורים מבוקשים וקובע מחירים מראש באזורים מרכזיים, הרי שכל עוד התקציב יגיע מביטול ‘מחיר למשתכן’ – הרי שבמקום שדירות באזורי ביקוש תימכרנה במחירים נמוכים ב’מחיר למשתכן’, היזמים ישלמו עליהן את המחיר המלא וישווקו אותם במחירים מלאים – ומכאן יהיה מקור ההכנסה לסבסודי עלויות פיתוח בפריפריה.

במקביל נציין, כי המשמעות של ביטול התכנית לא תשליך על המכרזים הקיימים של מחיר למשתכן, כיוון שפורסמו כבר חוברות המכרז או שאלה יתפרסמו בימים הקרובים ממש. נציין כי כיום, יש שלשה מכרזי מחיר למשתכן לציבור החרדי, בבית שמש (1036 יח”ד), 592 יח”ד ברכסים (הפרסה) ועוד 413 יח”ד בבני ברק.

עם זאת, בשיווק שצפוי ככל הנראה ל-2021, בהרחבת העיר אלעד, השיווק לא ייעשה במסגרת ‘מחיר למשתכן’. כך גם יקרה עם כלל הדירות ברחבי מה שנחשב מרכז הארץ, שמחיריהן ייקבעו באופן שרירותי על פי המחיר של האדמות הסמוכות. הוי אומר: המתנה הגדולה מהמדינה כשדירות מחיר למשתכן נמכרו בזיל הזול במרכז הארץ (רווח/הוזלה של עד כמיליון שקל לדירה!) – לא תחזור על עצמה בקרוב.

במקום זה, נחזה בהלוואות ומענקי מקום לצעירים, ובסיוע לרוכשי דירות יד שניה בפריפריה שתתאכלס לאט ואולי בטוח.

בתגובה להודעת משרד השיכון מסר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו: “ההתאחדות תתמוך בכל פתרון ישים ובר קיימא של דיור בר השגה והשיטה המוצעת יכולה להיות כזו. שוק הדיור חווה שוב ושוב ניסיונות של הממשלות להמציא פטנטים ותוכניות שאינן מטפלות בבעיה המרכזית וכל פעם הסתבר שזו לא הדרך לטפל במשבר הדיור בישראל. אנחנו נמצאים בשנה מהקשות שידענו זה זמן רב, ומשבר הקורונה עלול להביא לכך שהשנה תסתיים בצניחה בהיקף התחלות הבניה לכ-30 אלף יחידות דיור בלבד. עיקר תשומת הלב של הממשלה בפתרון משבר הדיור חייב להתמקד בזינוק בהיקף שיווק הקרקע והסרת חסמים רגולטורים שמונעים בניה, כדי לאפשר לשוק להגיע להתחלות בניה של 70 אלף יחידות דיור לפחות”.

המנכ"ל הציג את תוכנית השר: "החרדים יאכלסו ערים מעורבות, נפעל בנחישות"

2 תגובות

ממתי ראש עיר כניסה בעל הבית על העיר שלו שיוכל להחליט מי יגור בה חילוני או חרדי.שיסתום את הפה שלו ויגיד תודה על שבחרו כראש עיר. ולא יעשה סנקציות אנטישמיות

אתה לא רוצה לקבל, אבל זה המצב, קרית גת, ערד, רמת גן, יבנה, וכמעט טבריא, ועוד, מכריזים בגלוי שהם לא יתנו לחרדים להתפשט בעירם, אבל יש להם גם את החוצפה להתנגד לעיר חרדית, כמו שהיה בחריש, אם היו עושים את זה לערבים היה כבר הבג"ץ מתערב, אבל כשמדובר בחרדים אז הבגץ מתערב בדיוק הפוך, נגד החרדים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *