נתניהו על האיום בבחירות: "מפקד בקרב מוביל, אין שום מרכיב אישי" • צפו

ראש הממשלה התייחס לדיווחים שאיים במרומז לפרק את הממשלה בישיבת קבינט הקורונה: "אין שם שום מרכיב אישי, להיפך, אני מקווה שבכלל אין התייחסות אישית, אנחנו במשימה אדירה. אם יש כאן משבו אישי - זה משהו אישי שאני מחיוב לו בכל דרך"

ראש הממשלה בנימין התייחס הערב (חמישי) במסיבת עיתונאים במרומז לדיווחים כי איים בהליכה לבחירות ואמר במענה לשאלת העיתונאי ירון אברהם מ'חדשות 12' כי "אנחנו נמצאים בקרב גדול, קודם כל להחזיר את מקומות העבודה, ולהוריד את התחלואה כדי להציל חיים. בקרב הזה, המשלתי את זה לפני דקות אחדות למפקד בקרב, מפקד בקרב מוביל".

"לא יכול להיות שהמח"ט יגיד דבר אחד, הסמח"ט ידיד דבר אחר, מפקדי הגדודים כל אחד יגיד בוא נלך ימינה בוא נלך שמאל, והמ"פ יגידו בוא נלך לעשרה כיוונים, זה הולך. אתה קובע קו, הוא אף פעם לא מושלם, אבל זה תוכנית הקרב והולכים איתה, זה מה שצריך לעשות, ממשלת אחדות לייצר מקומות ולשמור עליהם זה לשמור על הכלכלה, וכמובן לשמור על החיים הבריאות, זה הצפייה שלי ולא שום דבר אחר, ככה זה צריך לעבוד, ואני מקווה שזה גם יעבוד ככה בהמשך".

בהמשך התייחס במענה לשאלת יערה שפריא מ'כאן חדשות' לדרישה להעברת סמכויות למשרד הביטחון ופיקוד העורף: "אנחנו רותמים אותו, שמחים לרתום אותו לפעילות ואני חושב ששר הבריאות יתייחס לזה בהמשך, זה חשוב, צריך לדעת איך רותמים אותו בדרך הטובה".

"לא, אין שם שום מרכיב אישי, להיפך, אני מקווה שבכלל אין התייחסות אישית, אנחנו במשימה אדירה, זה מקומות עבודה, זה פרנסה, זה מתן רשת ביטחון לאנשים, זה לא קל, זה לא פשוט. אני עובד סביב השעון, אני יושן על זה, חולם על זה, חושב על זה, אני קם על זה באמצע הלילה וחושב על זה, קם בבוקר להתייעץ עם השרים, להתייעץ עם שר הבריאות, להתייעץ עם שר האוצר ועם מומחים ויועצים וכלכלנים מהארץ ומהעולם, איך להביא את נקודת האיזון בין הכלכלה לחיים. אם יש כאן משבו אישי? כן, זה משהו אישי שאני מחיוב לו בכל דרך".

שר הבריאות יולי אדלשטיין הגיב בקבינט הקורונה לדרישה להעביר את הסמכויות במאבק הקורונה למשרד הביטחון ואמר כי "פיקוד העורף וקציני וחיילי צה"ל שותפים יקרים שלנו. אבל כשאני רואה את ההודעות על הצורך בהעברת סמכויות ממשרד הבריאות, בלקסיקון שלי זה לא נקרא להיכנס מתחת לאלונקה. זה נקרא פוליטיקה על חשבון אזרחי ישראל".

מוקדם יותר דווח כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נטש הערב בזעם את הדיון בקבינט הקורונה. נתניהו זעם על כך שראש הממשלה החליפי ושר בביטחון בני גנץ פרסם הודעה לתקשורת תוך כדי הדיון ואמר לשרי כחול לבן: "אני מבין בדיוק מה קורה כאן. עושים פוליטיקה, אם זה יימשך כך זה יוביל רק למקום אחד". על פי הדיווח, בתום הדברים דפק עם הפטיש על השולחן וחתם את הדיון.

גנץ עזב באמצע הדיון כדי להשתתף בטקס האזכרה לחללי צוק איתן, ממנו נתניהו נאלץ להיעדר, כשחזר ביקש את העברת הסמכויות לפיקוד העורף – ואף פרסם הודעה לתקשורת במהלך הדיון: "פיקוד העורף הוא מערכת שנולדה לפעול באירועים כמו זה שאנחנו נמצאים בו. כל עניין האופרציה חייב לעבור לפיקוד העורף ולמשרד הביטחון. אנחנו נדרשים לעבור למודל הפעלה שהחלטות מדיניות מתקבלות בקבינט, משרד הבריאות מגדיר את הרגולציה ומשרד הביטחון הוא הגורם המבצע", כתב גנץ בטוויטר.

גם שר המדע יזהר שי דרש בדיון להעביר את סמכויות הביצוע למערכת הביטחון. "זו המערכת שצריכה לקחת אחריות על לוגיסטיקה, רכש, בדיקות, קטיעת שרשראות ההדבקה, תקשורת והסברה, טען. "משרד הבריאות צריך להנחות ולהיות הרגולטור. אם מערכת הביטחון תהיה אחראית יהיו כאן 25 אלף בדיקות ביום והזמן מאיתור חשש עד לתוצאות מעבדה יתקצר ל 24 שעות. זה קריטי". המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, השיב: "אלו הן הצהרות פופוליסטיות". שי ענה בתגובה: "תעשה לי טובה, אל תיתן לי ציונים".

השר אסף זמיר מכחול לבן אמר בדיון: "אי אפשר לסגור כל פעם עוד ועוד מקומות וללמד את הציבור איך להתנהל, בלי שמעמידים אכיפה מספקת. אם מאות אלפי אנשים הולכים בלי מסכות אבל רק אלפיים מקבלים קנסות, יש פער לא הגיוני וכתוצאה ממנו הציבור לא נצמד להנחיות. האתגר הכי חשוב פה הוא ההסברה לצד האכיפה; להבהיר לציבור מהי חומרת המצב והחשיבות של השמירה על הכללים".

"האכיפה לא מורגשת", הוסיף זמיר. "אין מספיק דו"חות, אין תחושה שזה באמת איכפת לפקחים ולשוטרים". השר לביטחון הפנים אמר אוחנה השיב: "אתם לא יודעים על מה אתם מדברים. העובדות שונות ממה שנאמר כאן", והציג מספרים שיחזקו את עמדתו. נתניהו העיר לזמיר (סגן ראש עיריית תל אביב לשעבר) כי "כאן זה לא עיריית תל אביב, זה דיון בממשלה.

נתניהו: "לא רוצה להגיע לסגרים, חייבים לשנות כיוון ולחזור להגבלות" • צפו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *