תמונה שפרסמו הרשויות באיראן של הנזק שנגרם למתקן בנתנז

גורם מודיעיני: הפיצוץ במתקן הגרעין בנתאנז נגרם ממטען שהוטמן במקום

גורם מודיעיני מזרח תיכוני אומר כי הפיצוץ הדרמטי שאירע היום במתקן העשרת אורניום בנתאנז, נגרם בעקבות מטען חבלה שהונח במקום. לטענתו, בשל הפיצוץ נהרס החלק במתקן שנמצא מעל הקרקע. ארגון אופוזיציה איראני לא מוכר נטל אחריות לאירוע

גורם מודיעיני מזרח תיכוני אמר הערב (חמישי) ל'ניו יורק טיימס' כי מקורו של הפיצוץ שהתרחש היום במתקן הגרעיני בנתנז הוא במטען נפץ שהושתל בתוך המקום. לדברי אותו מקור, הפיצוץ המסתורי הרס חלקים ממבנה שנמצאים על פי הקרקע. במבנה נמצאו על פי הערכות צנטריפוגות שטרם נכנסו לפעולה. ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב להתייחס לדיווחים כשנשאל על כך במסיבת עיתונאים.

במקביל גורם איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "אי אפשר לשלול את האפשרות שהפיצוץ היום במתקן הגרעין בנתז היה חבלה". הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן פרסמה בהמשך תמונה שבה נראה מבנה שרוף חלקית. דלת שהייתה תלויה על ציריה מעידה על כך שהיה פיצוץ בתוך המבנה, שהגג והקירות שלו היו שרופים חלקית.

דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז קמלבנדי, ביקש להמעיט בערך השריפה וכינה אותה "אירוע" שפגע רק ב"מחסן תעשייתי". עם זאת, גם קמלבנדי וגם ראש הארגון, עלי אכבר סאלחי, מיהרו לנתנז, למתקן שכבר היה בעבר יעד לפעולות חבלה נגד תוכנית הגרעין של איראן. קמלבנדי לא אמר מה פגע בבניין אף שרמזנלי פרדווסי, העומד בראש העיר נתנז, אמר ששריפה פגעה במבנה.

ברשת BBC בשפה הפרסית דווח כי קבוצת אופוזיציה איראנית בשם "פנתרי האומה" הכריזה כי היא לוקחת אחריות על השריפה שהתחוללה במתקן הגרעיני הסמוך לעיר נתנז במרכז איראן. על פי הדיווח, כמה עיתונאים קיבלו הודעות דואר אלקטרוני מפעילים אלמוני כמה שעות לפני פרסום התרחשותה של השריפה ובה טענו כי ארגון "פנתרי האומה", הוא שביצע את ה"מבצע". עוד נטען בהודעות כי המתקפה לכאורה בוצעה במתקן גלוי על מנת שאנשי המשטר לא יוכלו להכחיש את התרחשותה. ה-BBC ביקשו להבהיר כי הטענות וזהות הקבוצה לאו אומתו.

סוכנות הידיעות הממלכתית "אירנ"א" פרסמה פרשנות המתייחסת לאפשרות של חבלה על ידי מדינות אויב כמו ישראל או ארה"ב בעקבות פיצוצים אחרים שהתרחשו לאחרונה במדינה. "הרפובליקה האיסלאמית של איראן ניסתה עד כה למנוע החרפת משברים והיווצרות של תנאים ומצבים בלתי צפויים", נאמר בפרשנות. אבל "חציית הקווים האדומים של הרפובליקה האיסלאמית על ידי מדינות עוינות, ובמיוחד המשטר הציוני וארה"ב, פירושה שיש לשנות את האסטרטגיה".

איראן: התרחשה "תקרית" סמוך למתקן הגרעיני בנתנז – נזק נגרם למבנה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *