גורמים איראניים: "ייתכן שישראל אחראית לפיצוץ סמוך למתקן הגרעיני"

גורמי ביטחון ברפובליקה האסלאמית הכריזו שהם יודעים מה סיבת הפיצוץ סמוך לנתנז, אך הוסיפו כי "לא נחשוף את הסיבה עד להודעה חדשה". גורמים רשמיים אמרו כי קיימת אפשרות שמתקפת סייבר הובילה לפגיעה במתקן לייצור צנטריפוגות מתקדמות

שני גורמים רשמיים איראנים אמרו היום (שישי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שישראל עומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז אתמול. בכירים אחרים הוסיפו כי התקרית נגרמה מתקיפת סייבר נגד המתקן.

גורמי ביטחון באיראן הודיעו היום כי הם יודעים מה סיבת הפיצוץ סמוך למתקן הגרעיני בעיירה נתנז, שאירעה בלילה שבין רביעי לחמישי. עם זאת, הכריזו אותם גורמים שלא יחשפו מה אותה סיבה עד להודעה חדשה בעקבות "סיבות ביטחונית".

גורמים באיראן שביקשו להישאר אנונימיים אמרו כי מקור הפיצוץ הוא במתקפת סייבר ישראלית. גורם ביטחוני באיראן איים: "ננקום במדינה שביצעה את המתקפה". יצוין שבדיווחו לא הובאו הוכחות להאשמות כלפי ישראל.

במקביל, חברת המודיעין הישראלית ISI פרסמה היום צילומי לוויין, המראים את הנזק שנגרם ב-26 ביוני באתר האיראני בפרצ'ין ממזרח לטהראן, כתוצאה מפיצוץ גז מסתורי, שכלי תקשורת זרים ייחסו לישראל. בתיעוד ניתן לראות שמיכלי הגז והסככה שהסתירה אותם נשרפו כליל. בסמוך, ניתן לראות אזור שפרצה בו שריפה גדולה.

תמונות הלווין אחרי הפיצוץ לפני שבוע בטהרן(צילום: ImageSat)

מוקדם יותר דווח בעיתון 'אל-ג'רידה' היוצא לאור בכוויית כי הפיצוץ שהתרחש במתקן הגרעין בנתנז שבאיראן קשור למתקפת סייבר שביצעה ישראל. לפי גורם בכיר שצוטט בכלי התקשורת הערבי, ישראל עומדת גם מאחורי הפיצוץ שאירע בשבוע שעבר בבסיס טרצ'ין הסמוך לטהרן. לדבריו, שתי התקיפות הללו יעכבו את תכנית הגרעין במספר חודשים לפחות בכדי לתקן את הנזק.

לפי העיתון, שבעבר חשף פעילות ישראל במפרץ ונחשב אמין, החבלה נגרמה מ"תקיפת סייבר ישראלית" שכוונה נגד מחשבים השולטים בוויסות לחץ במכלי הגז. עוד דווח כי טהרן איבדה בעקבות דליפת הגז החמורה 80% ממלאי גז UF6 הדרוש להעשרת אורניום. המקור הכחיש בפני אל ג'רידה את הדיווח לפיו התקיפה בנתנז בוצעה על ידי מטוסים, וטען כי מדובר במתקפות סייבר.

בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית IRNA נכתב כי המתקן פועל כרגיל. עוד נמסר: "אם יוכח שישראל או ארה"ב חצו בכל דרך שהיא את הקו האדום של אירן, שהוא ביטחונו של העם והאינטרסים של העם, על טהרן לשקול שוב ביסודיות את האסטרטגיה שלה בהתמודדות עם המצב החדש". ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב אתמול להתייחס לדיווחים כשנשאל על כך במסיבת עיתונאים.

גורם מודיעיני מזרח תיכוני אמר אתמול ל'ניו יורק טיימס' כי מקורו של הפיצוץ הוא במטען נפץ שהושתל בתוך המקום. לדברי אותו מקור, הפיצוץ המסתורי הרס חלקים ממבנה שנמצאים על פי הקרקע. גורם איראני אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אי אפשר לשלול את האפשרות שהפיצוץ היום במתקן הגרעין בנתז היה חבלה".

איראן: התרחשה "תקרית" סמוך למתקן הגרעיני בנתנז – נזק נגרם למבנה

כתבות קשורות