Miriam Alster/Flash90

אשכנזי: "מי שמאיים בבחירות לא מאיים עלינו אלא על אזרחי ישראל"

שר החוץ על עסקת המאה: "אנחנו חושבים שתכנית טראמפ מייצגת הזדמנות, בפעם הראשונה ניתן מענה לשני החששות הכי גדולים של הישראלים, איך לשמר את הבטחון הלאומי ואיך לשמר את הרוב הלאומי". עוד הוסיף: "שום דבר לא היה מקודש בראשון ביולי"

שר החוץ גבי אשכנזי אומר היום (ראשון) כי "אנחנו חושבים שתכנית טראמפ מייצגת הזדמנות, בפעם הראשונה ניתן מענה לשני החששות הכי גדולים של הישראלים, איך לשמר את הבטחון הלאומי ואיך לשמר את הרוב הלאומי". אשכנזי אמר את הדברים בראיון לבן כספית במסגרת הועידה הלאומית להצטרפותה של ישראל ל-OECD מטעם העיתון 'מעריב' וקבוצת ה'ג'רוזלם פוסט'.

על האיומים שנשמעים על הליכה לבחירות אמר: "מי שמאיים בבחירות לא מאיים עלינו אלא על אזרחי מדינת ישראל שעומדים מנגד ולא מבינים מדוע אנחנו לא יוצאים בתכנית ארוכה שתוציא אותם מכל הבעיות שלהם".

לשאלה האם הוא צופה מהלך של "סיפוח מינורי" בשבועות הקרובים, ענה השר כי "שום דבר לא היה מקודש בראשון ביולי, מלבד ישראל ובטחון תושביה", והוסיף: "אנחנו ממליצים לעשות תהליך של הערכת מצב, לשמוע את הערכת המצב המדינית, את זו המשפטית וכן את הערכת המצב של מערכת הבטחון ורק אחר כך לקבל החלטות. אנחנו מזהירים ממציאות שבה נדרדר את המצב הביטחוני, נדרדר את היחסים שלנו עם ירדן וייתכן ויהיו לכך מחירים גם באירופה, לכן המלצתנו היא לעשות הכל בדיאלוג".

על החשש מערעור היחסים עם אירופה ומדינות ה-OECD בעקבות המהלך טען אשכנזי כי "הארגון הזה במהותו הוא לא ארגון פוליטי, זו לא מועצת אירופה. זה ארגון שמתבסס על שיתוף פעולה כלכלי ובין מדינות. אני לא רואה שום סיכון בחברות שלנו בארגון, אני כן חושב שיש לנו אתגר גדול בהנחה שישראל תעשה מהלך כזה או אחר, וזה יהיה התפקיד שלי ושל המשרד להתמודד ואלה דברים שאנחנו עושים כבר עכשיו".

על האשמות איראן את ישראל בתקיפות האחרונות שנערכו בסופ"ש אמר כי "המדיניות מול איראן היא ארוכת טווח וחוצת ממשלות, ואי אפשר לאפשר לאיראן להיות עם יכולות גרעיניות. הבעיה של איראן היא לא רק הרצון לרכוש נשק גרעיני אלא גם חיזבאללה, לכן צריך לעצור את זה וזה תפקידו של משרד החוץ שעושה מאמץ מדיני רחב היקף בכל העולם כדי למנוע זאת".

עוד הוסיף כי "חברותה של ישראל ב-OECD היא הכרה בכלכלה המפותחת שלנו ובנכס שישראל יכולה להביא לשאר מדינות אירופה בתחום החדשנות. דווקא בימים אלה של משבר אפשר להיעזר רבות בכל הקשור למחקרים השוואתיים, וזה ערך מוסף שישראל יכולה לקבל שם בעיקר ללמוד כיצד מדינות שדומות לנו מתמודדות עם משבר הקורונה".

על נגיף הקורונה אמר כי "אני מציע להבין שהנגיף יהיה איתנו בשנה הקרובה אלא אם כן יימצא חיסון, וההבנה הזו צריכה ללוות את תכניות העבודה של הממשלה. אני חושב שקודם כל צריך לשמור על האוכלוסיות בסיכון ולקחת אחריות אישית, אנחנו חייבים לקטוע את קצב ההדבקה ולשמור על מסכות וריחוק חברתי גם אם זה לא נח. אני יותר מודאג כרגע מהמשבר הכלכלי", הסביר.

בהמשך לאמירתו של השר הנגבי, שהתבטא ביום שישי האחרון בעל כך שאין רעב בארץ, אמר אשכנזי: "האתגר הגדול שמונח לפתחה של הממשלה זה לתת תשובה כלכלית למיליוני ישראלים שעולמם חרב עליהם או שאין להם ודאות, גם לבעלי עסקים עצמאיים שאין להם תעסוקה כתוצאה מהחלטות הממשלה. אנחנו צריכים ללמוד ממדינות הOECD-, שידעו לטפל היטב במשבר ולתת רשת ביטחון לתושבים. אנחנו צריכים להציב רשת בטחון לעצמאים, למובטלים, לא רק בדמי אבטלה אלא גם בדמות הסבה מקצועית על חשבון המדינה. זה הזמן להוציא את כל הרפורמות שמונחות במגירות האוצר ולפעול".

2 תגובות

גבי אשכנזי רציני איש שיודע אדם וזולתו…… אפשר לסמוך עליו

גבי אשכנזי איש רציני וישר מאמין לו בכל ליבי

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *