תמונה שפרסמו הרשויות באיראן של הנזק שנגרם למתקן בנתנז

איראן מודה: נזק כבד למתקן בנתנז – עלול להאט את ייצור הצנטריפוגות

דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז קמלבאנדי, אמר כי התקרית במתקן הגרעיני בנתנז גרמה לו נזק משמעותי, והוסיף כי טהרן תבנה מתקן גדול יותר עם ציוד מתקדם יותר כדי להחליפו. לדבריו, התקרית עלולה להאט את ייצור הצנטריפוגות המתקדמות

בכיר במשטרה האיראני הודה הערב (ראשון) כי נזק כבד נגרם למתקן העשרת האורניום בנתנז, שעשוי לגרום לעיכוב בפיתוח וביצור הצנטריפוגות המתקדמות במדינה. דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז כמאלונדי, הבטיח כי טהראן תקים מבנה חדש, גדול יותר עם ציוד מתקדם יותר, שיחליף את זה שנפגע בתקרית המסתורית ביום חמישי. לדבריו, נגרם נזק פיננסי רב למחסן.

במקביל לדברים פורסמו תצלומי לוויין שמראים את הנזק הגדול שנגרם למבנה באתר בנתנז, מה שמגביר את החשד שמדובר בפעולה מכוונת.

שני גורמים רשמיים איראנים אמרו ביום שישי לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שישראל עומדת מאחורי הפיצוץ במתקן העשרת האורניום בנתנז. בכירים אחרים הוסיפו כי התקרית נגרמה מתקיפת סייבר נגד המתקן. גורם ביטחוני באיראן איים: "ננקום במדינה שביצעה את המתקפה". יצוין שבדיווחו לא הובאו הוכחות להאשמות כלפי ישראל.

מוקדם יותר דווח בעיתון 'אל-ג'רידה' היוצא לאור בכוויית כי הפיצוץ שהתרחש במתקן הגרעין בנתנז שבאיראן קשור למתקפת סייבר שביצעה ישראל. לפי גורם בכיר שצוטט בכלי התקשורת הערבי, ישראל עומדת גם מאחורי הפיצוץ שאירע בשבוע שעבר בבסיס טרצ'ין הסמוך לטהרן. לדבריו, שתי התקיפות הללו יעכבו את תכנית הגרעין במספר חודשים לפחות בכדי לתקן את הנזק.

לפי העיתון, שבעבר חשף פעילות ישראל במפרץ ונחשב אמין, החבלה נגרמה מ"תקיפת סייבר ישראלית" שכוונה נגד מחשבים השולטים בוויסות לחץ במכלי הגז. עוד דווח כי טהרן איבדה בעקבות דליפת הגז החמורה 80% ממלאי גז UF6 הדרוש להעשרת אורניום. המקור הכחיש בפני אל ג'רידה את הדיווח לפיו התקיפה בנתנז בוצעה על ידי מטוסים, וטען כי מדובר במתקפות סייבר.

גורם מודיעיני מזרח תיכוני אמר בשבוע שעבר ל'ניו יורק טיימס' כי מקורו של הפיצוץ הוא במטען נפץ שהושתל בתוך המקום. לדברי אותו מקור, הפיצוץ המסתורי הרס חלקים ממבנה שנמצאים על פי הקרקע. גורם איראני אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אי אפשר לשלול את האפשרות שהפיצוץ היום במתקן הגרעין בנתז היה חבלה".

עוד פיצוץ מסתורי באיראן: שריפה פרצה בתחנת כוח בעיר אהוואז • צפו

2 תגובות

ימח שמם וזכרם

ימח שמם וזכרם של האירנים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *