קרדיט: ארגון האנרגיה האטומית האיראנית

גורם מודיעיני במזה"ת: "ישראל אחראית לפיצוץ במתקן הגרעיני באיראן"

גורם מודיעיני במזרח התיכון אומר ל'ניו יורק טיימס' כי ישראל אחראית לפיצוץ במתקן הגרעיני בנתנז באיראן. הגורם טען כי ישראל השתמשה בפצצה רבת עוצמה. גורמים רשמיים באיראן אמרו בפומבי כי הם יודעים מה גרם לנזק בנתנז, אך הם מעכבים את המידע לעת עתה

גורם מודיעיני במזרח התיכון שצוטט הבוקר (שני) ב'ניו יורק טיימס' אמר כי הפיצוץ בשבוע שעבר במתקן הגרעיני באיראן נגרם ע"י מטען חבלה שהוטמן בתוך המתקן. הפיצוץ, לדבריו, הרס חלק ניכר מחלקי המתקן מעל לשוח המתקן בו נמצאים צנטריפוגות חדשות – מכשירים עדינים המסתובבים במהירויות קוליות – מאוזנים לפני שהם מופעלים.

לדבריו, למרות ההכחשות של הממשל האיראני שאמרו כי מדובר בהרס קל בלבד, בפועל במקום התקיפה גרמה לנזק משמועתי כבד להמשך ההתחמשות האיראנית בנשק גרעיני, ועיכבה את התוכנית לחודשים ארוכים.

גורם מודיעיני אחר שצוטט ב'ניו יורק טיימס' אמר כי ישראל הייתה אחראית לתקיפה במתחם הגרעין בנתנז בחמישי האחרון, תוך שימוש בפצצה עוצמתית, אחד מחברי משמרות המהפכה האיסלאמית שתודרך בנושא אמר כי גם נעשה שימוש בחומר נפץ. גורמים רשמיים באיראן אמרו בפומבי כי הם יודעים מה גרם לנזק בנתנז, אך הם מעכבים את המידע לעת עתה.

החשדנות באיראן התמקדה בישראל ובארצות הברית, שחיבלו בעבר בתוכנית הגרעינית ונשבעו למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני. בעבר, ישראל וארה"ב השתמשו בהתקפות סייבר כדי לפגוע בתכנית הגרעין של איראן, אך הדבר נשלל כגורם במקרה זה, אמר חבר משמרות המהפכה.

אף שלא הייתה דרך לאמת את מעורבותה באופן עצמאי, רשת המודיעין של ישראל הראתה את יכולתה לשבות בלב איראן , לפרוץ למחסן בטהראן בשנת 2018 וגנבה חצי טון של רשומות סודיות המתעדות את פרויקט הגרעין של אירא. רבים מהרישומים הללו נמסרו על ידי מוסד, סוכנות הריגול הישראלית, לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, עם רמזים חדשים רבים לאן איראן עלולה להסתיר ציוד אסור וחומר גלם.

כזכור, בכיר במשטרה האיראני הודה אמש (ראשון) כי נזק כבד נגרם למתקן העשרת האורניום בנתנז, שעשוי לגרום לעיכוב בפיתוח וביצור הצנטריפוגות המתקדמות במדינה. דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז כמאלונדי, הבטיח כי טהראן תקים מבנה חדש, גדול יותר עם ציוד מתקדם יותר, שיחליף את זה שנפגע בתקרית המסתורית ביום חמישי. לדבריו, נגרם נזק פיננסי רב למחסן.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *