אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"מחזה קורע לב": שוטרים עיכבו ילדה חרדית בטענה שהייתה ללא מסכה

סערה בעקבות סרטון בו נראת ילדה כבת 13 וחצי פורצת בבכי בעקבות עיכובה על ידי השוטרים שנראים רושמים לה דוח. המשטרה מצדה מכחישה את המקרה וטוענת כי מדובר בפרסום שקרי: "מדובר בקמפיין מגמתי המתנהל בימים אלו נגד המשטרה"

שוטרים עיכבו היום (שני) ילדה בת 13 וחצי ברחוב תורה מציון בירושלים לאחר שלטענתם הסתובבה ללא מסיכה. בתיעוד שהפיץ עובר אורח נראים שני השוטרים עומדים לצד הילדה, תוך שהיא ממררת בבכי, כשהם רושמים לה דוח. זמן קצר לאחר מכן נשמע השוטר אומר בטלפון, כנראה להוריה של בת ה-13.5, "הילדה שלך מקבלת דוח". אולם, מהמשטרה נמסר בתגובה כי "מדובר בשקרים ולא ניתן דוח לילדה".

בסרטון הילדה נראית מפוחדת וממררת בבכי, עוברים ושבים מתערבים ואדם אחד אפילו הציע לקבל את הדוח במקומה. לבסוף כשנוצרה התקהלות השוטרים עזבו את המקום. "אני לא מאמין למה שקורה, ילדה מקבלת קנס משוטרים בגלל שלא הייתה עם מסכה על פניה", נשמע עד ראייה בסרטון שהגיע מירושלים. "הילדה בוכה בטלפון. ממררת בבכי. השוטרים ברוממה מסתובבים ונטפלים לילדים שמסירים את המסכה ולו לרגע כדי לשתות והחמור זה שהם פשוט מחפשים ילדים שמסתובבים לבד ללא ליווי מבוגר".

"כאן בסרטון הם נטפלים לילדה כבת 9 עם מסכה שהורידה, את המסכה לסנטר כדי לשתות מהכוס ברד שקנתה לה", הוסיף. "השוטרים האלו פשוט מצאו טרף קל – קל מאוד. ילדה לבד ללא מבוגר שיתנגד ופשוט נטפלו אליה כדי לתת לה דוח והילדה המסכנה פרצה בבכי. החמור ביותר זה שאחד משני השוטרים מתבייש מעצמו, ובתחילת הסרטון הוא נראה ניגש לניידת ומוריד את התג עם השם שלו וזורק את זה לניידת. לבסוף כשעובר אורח התחיל לצעוק על השוטר על זה שהוא ללא זיהוי הם ברחו ממש כמו גנבים או שודדים. אני לא נכנס עכשיו לוויכוח אם יש קורונה או אין קורונה אבל מה שאני עכשיו ראיתי בעיניים שלי זה התעללות של שני שוטרים בילדה חרדית מסכנה ותמימה חד וחלק.

אמה של הילדה טענה בשיחה עם 'חדשות 12': "הילדה היתה עם מסיכה. הורידה רק כדי לשתות. הם אמרו לה שהם רושמים דו״ח. שום העירו לה. הילדה שלי לא התחילה לבכות בגלל שהעירו לה. רואים ששאלו את המספר של האמא ואיפה היא גרה ומה השם שלה. בשביל מה? אם היו מעירים לה היו אומרים לה ׳שימי את המסיכה׳ היא היתה שמה את המסיכה היא היתה מבינה את זה. היא ילדה בוגרת. היא בכתה כל הדרך הביתה וגם עכשיו לא מצליחים להרגיע אותה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בניגוד מוחלט לנטען, השוטרים פגשו בנערה בת 13.5 ברחוב כשהיא ללא מסיכה על פנייה בניגוד לתקנות, אולם לא רשמו לה דו״ח כלל. השוטרים ביקשו ממנה לעטות מסיכה על פניה ושחררו אותה לדרכה. מדובר בעוד פרסום שקרי ומעוות לחלוטין במסגרת קמפיין מגמתי המתנהל בימים אלו נגד המשטרה והשוטרים הפועלים למען בריאות הציבור".

"המשטר החילוני הופך לאנטישמי בצל הקורונה"

מטעם שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן נמסר כי הוא שוחח בשעה האחרונה עם שר הבט”פ אמיר אוחנה וביקש ממנו לבחון לעומק את התנהלות השוטרים שתועדו משפילים ילדה בת 13 ברחוב בירושלים, בניסיון לתת לה דו”ח בגין אי עטיית מסכה כביכול.

השר ליצמן הבהיר בשיחתו לשר אוחנה כי עם כל ההבנה לתפקיד השוטרים בימים לא פשוטים אלה, סאת הכאב הזעם של הציבור החרדי גוברת ובצדק, נוכח מקרים חוזרים ונשנים של ההתנכלות משטרתית, תוך חוסר רגישות בסיסית למול חסרי ישע, כמו מקרה מזעזע זה בו ילדה צעירה נדרשת למרר בבכי ברחוב, תוך התנהלות קשה ופוגעת מצד השוטרים. “יש למצות את הדין עם שוטרים אלה ולהבטיח שלא נחזה שוב בהתנהגות מעין זו במחוזותינו”.

השר לבטחון פנים אמיר אוחנה אמר לשר ליצמן כי בכוונתו לפנות באופן מיידי לממ”ז י-ם ניצב ירון ידיד על מנת לקיים בירור מהיר ויסודי של המקרה האמור ולהדגיש את חשיבות ההקפדה על כבוד האדם במרחב הציבורי וזכויות הציבור החרדי, בייחוד בימים של מאבק בנגיף הקורונה.

סגן השר מאיר פרוש על "הסרטון המזעזע עם הילדה הקטנה", כי "מחזה קורע לב לראות שוטרים מבקשים לתת דו"ח לילדה בוכיה על אי עטיית מסיכה. אני מבקש מהציבור להביא תמונה כזו של שוטר נותן דו"ח לילדה חילונית. זאת מלבד העובדה שהכנסת אישרה הטלת קנס של 500 שקלים, שהוא אינו מידתי ושערוריתי לכל הדעות".

סגן השר אורי מקלב על הסרטון בו נראים שוטרים מעכבים ילדה שלא חבשה מסיכה: "הכשל הגדול ביותר במשבר הוא של המשטרה, פעם אחר פעם, מקרה אחר מקרה נראת תמונה כוללת המביאה ציבורים שלמים לשבירת האימון במערכות. תגובת המשטרה מקוממת, עקרה ואינה עונה מדוע השוטר לא ענד תג זיהוי כדין. גם אם זה אירוע נקודתי עשבים שוטים אלה נשארים במערכת ולא מוקעים. המשטרה חזקה על חלשים, כפי שההגבלות והקנסות משולבים על שיקולים כלכליים על ראש הממשלה לדעת כי כאשר הוא מטיל הגבלות על הציבור יש לו משטרה שאינה יודעת את תפקידה ללא דעת וללא שיקול דעת".

ח"כ ישראל אייכלר: "המשטר החילוני הופך לאנטישמי בצל הקורונה. הציבור החרדי אינו יכול להתגונן נגד הקמים עלינו כגרועים שבאויבים. שוטר שמרגיש גיבור על ילדה קטנה, אינו עושה זאת לבד. הוא מוסת על ידי ממסד אנטישמי של פוליטיקאים, שופטים ואנשי תקשורת אויבי היהודים החרדיים. המשטרה איבדה שליטה על איבת השוטרים המוסתים נגד חרדים. אנשים חיים בפחד ואומרים שהמשטרה מסוכנת יותר ממגפת הקורונה".

"המוני אנטישמים רואה בכל ילד חרדי מפיץ חיידקים פונטנציאלי ולפי זה הם פועלים. ליברמן ולפיד מדברים על אלימות ברחובות בעקבות הקורונה וזאת התוצאה. אני קורא לראש הממשלה ולשר לביטחון פנים לפטר מיד את השוטרים האכזריים הללו, כדי להעביר מסר שהם לא מייצגים את המדינה. יש להנחות מידית את השוטרים: כל שוטר שיתן דו"ח על מסכה לקטין בגיל כזה יפוטר לאלתר", דברי אייכלר.

מלשכת יו"ר וועדת חוקה ח"כ יעקב אשר נמסר כי "בעקבות התיעוד המזעזע של הילדה בת ה-10 מירושלים, זימן יו"ר וועדת חוקה ח"כ יעקב אשר דיון דחוף בוועדה ליום רביעי הקרוב בנושא "התנהלות המשטרה ואופי אכיפת חוקי הקורונה אל מול ילדים ואוכלוסיות מיוחדות". לדיון יזומנו משטרת ישראל, המשרד לבטחון פנים, משרד המשפטים, הפרקליטות, המועצה לשלום הילד וגורמים נוספים, כדי לוודא את אי הישנותם של מקרים מעין אלה עד לרמת השוטר/פקח בשטח תוך הטמעת ההנחיות והדרישות בחוק המחייב שיקול דעת והסברה בטרם אכיפה".

חבר הכנסת אליהו ברוכי: "אני מקבל אין ספור פניות בשעה האחרונה, מה תגובתי, כח"כ חרדי טרי, על הסרטון המזעזע של שוטר אטום וחסר שכל מתעמת עם ילדה חרדית. שאבין, צריך להיות חרדי בשביל לזעוק על זה? הכול הכול זה חרדים-חילוניים? היכן שר החינוך? היכן השר לביטחון הפנים? היכן המועצה לשלום הילד? איפה כל מי שלפני שבוע זעק על מעצר שווא, לדבריהם, של אמיר השכל? בבקשה, הבמה כולה שלכם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ בטוויטר: "משטרת ישראל, יש לכם תפקיד חשוב ומורכב בימים האלה ואני באמת לא מקנא בכם. אבל אם תפעילו היגיון בריא ושכל ישר תעזרו לציות האזרחי ולא תפגעו בו כמו במקרה הזה. ילדה בת עשר עם האחים הקטנים שלה לא צריכה טראומה כזו לכל החיים. תנו מסיכה, תוסיפו חיוך ושחררו. יותר מידי סרטונים רצים בימים האחרונים על התעקשות ואלימות מיותרים סביב אכיפת התקנות. ככה לא יוצרים הזדהות ולא מגבירים ציות אזרחי. ככה מביאים לתוצאה ההפוכה. זהירות ייתר נדרשת בציבור החרדי שחש, בצדק, שהוא תחת עליהום ואכיפת יתר מפלה".

שרת התפוצות, עומר ינקלביץ' בטוויטר: "אכיפת חבישת המסיכות היא אינטרס הציבור לשמירה על בריאותו. מצד שני, שוטר שעוצר ילדה בוכיה בת 13, זה לא סיפור של קנס, אלא אירוע טראומתי קשה לילד/ה, בעל השלכות פסיכולוגיות. אף אחד לא רוצה לראות את ילדו הקטן בוכה בהיסטריה ברחוב כששוטר עוצר אותו. חייב להיות טיפול רגיש בילדים קטנים".

19 תגובות

אם זה היה ילדה אתיופית היו כבר הופכים את המדינה…..

למה לא מביאים את הסרטון?

ההסתה נגד הציבור החרדי היא נוראית, הלכנו לפארק הלאומי והסרטנו שם עשרות חילונים ללא מסכות, ואז ראש העיר שאמה ילכלך על הבני ברקים

נראה לי שהיא אזרחית אמרקאית לשלוח לטראמפ
שיעשה בלגן לביבי

יותר מהכל!!! תגובת המשטרה הכי אכזרית!!!

על זה בדיוק נאמר
"אמור מעט ועשה הרבה"
רק לדבר הם יודעים החברי כנסת

הכל נכון. אבל למה ההורים שלחו את ה"תינוקת" ללא מסכה.

מזעזע

שערוריה

אם שוטר עוצר אותך בגלל אי עטיית מסיכה ואתה לא רוצה דו"ח. תוריד את הכיפה זה יותר מהר מלעטות מסיכה.

מדהים איך המשטרה מתנערת ואומרת שזה שקרים. סרטון חד וברור מזה לא יכול להיות!

צריך לפרסם בכל מקום אפשרי את מעללי המשטרה עד שכולם כולל יפי הנפש שבנינו ידעו ויפנימו
ואז אולי יהיה שינוי אחרי שלא יהיה להם שום גב או תמיכה שבשתיקה

אם היא בלי מסכה שתקבל דוח
מה הבעיה?
אני מקווה שמעכשיו היא תשים מסכה

די!!
כמה רוע!!
שוטרים שלא סיימו א ב בהבנת אדם הם ילמדו אותנו על ערך חיי אדם?
בושו והיכלמו אטימות רוע וטימטום התחתנו יחד ומהם נולדו השוטרים הרעים האלה

מזעזע
אין מילים לתאר
בושה
בושה !!!!
באלי ליבכות עם הילדה המיסכנה

מישהו הצליח להבין בת כמה הילדה? 9? 10? או 14.5?

אולי שיפרסו איפה הם גרים ונשלח כמה שוטרים שגם יעזרו לילדים שלהם לשמור על החוק???

בכלל לא משנה אם היא היתה עם מסיכה, לעכב ילדה בגיל הזה זו פגיעה לכל דבר ועבירה פלילית, האם אתה מעונין לשלם לה טיפול פסיכולוגי???

זה תלוי את מי שואלים. לפי האופוזיציה היא 9-10. לפי המשטרה היא 13-14.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *