כור להעשרת אורניום בנתנז. צילום: Google Earth

גורמי מודיעין מערביים: "הפיצוץ בנתנז עשוי לעכב את תוכנית הגרעין בשנתיים"

בכירים בוושינגטון ובירושלים סיפרו ל"ניו יורק טיימס" כי התקריות במתקנים הצבאיים באיראן הם חלק מאסטרטגיה חדשה של המדינות נגד הרפובליקה האסלאמית. מחקר מוסמך העריך כי תעבור כשנה או יותר עד להתאוששות כושר הייצור הצנטריפוגלי של איראן

דיווח: צילומי לוויין חדשים של מתקן העשרת האוראניום בנתנז לאחר הפיצוץ שאירע לפני כשבועיים, מראים נזק משמעותי הרבה יותר משהיה ידוע – כך דיווח אתמול (שישי) הניו יורק טיימס.

שני בכירי מודיעין המעודכנים בנזק שנגרם למתקן בעקבות התקיפה שמיוחסת לישראל, אמרו שככל הנראה יקח לאיראנים שנתיים להחזיר את תוכנית הגרעין שלהם לאיפה שהייתה לפני הפיצוץ. מחקר נוסף מעריך שייקח לפחות שנה עד שפעילות הצנטריפוגות של איראן תתאושש.

לפי העיתון, גורמים במערב צופים שאיראן תגיב בדרך כלשהי לפיצוצים, שהאחרון שבהם אירע בלילה שעבר (בין חמישי לשישי). לפי הדיווח, התגובה עשויה להיות מתקפת טילים נגד כוחות אמריקניים ובעלי בריתם בעיראק – או מתקפת סייבר נוספת, בדומה לזו שכוונה נגד מאגרי המים בישראל

על פי הגורמים, האסטרטגיה הישראלית-אמריקנית היא לפתח סדרה של תקיפות חשאיות, שמטרתן לפגוע בדמויות בכירות במשמרות המהפכה או לעכב את תוכנית הגרעין על ידי גרימת נזקים למתקנים ואתרים פעילים. אנליסטים סיפרו לעיתון כי בטווח הקצר, ישראל ווושינגטון בונות על כך שהתגובה האיראנית לפעולות תהיה מוגבלת, כמו לאחר חיסול מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, בחודש ינואר.

גורמים רשמיים המכירים את פרטי הפיצוץ בנתנז השוו את מורכבות המבצע לזו של מתקפת הסייבר המתוחכמת של "סטוקסנט", שבוצעה לפני עשור, על מתקני הגרעין האיראניים ותוכננה במשך יותר משנה. במקרה של הפיצוץ הנוכחי, התיאוריה העיקרית טוענת שהוטמן מטען חבלה במתקן הגרעין המאובטח, אולי ליד קו גז. אולם, מומחים מסוימים הציגו גם את האפשרות כי נעשה שימוש במתקפת סייבר כדי להצית את אספקת הגז.

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, סירב לאחרונה להשיב לשאלות בעניין הפיצוצים באיראן. עם זאת, בכתבה של ניו יורק טיימס צוין כי פומפאו, ששימש בעבר כראש ה-CIA תחת טראמפ, נמצא בקשר הדוק עם ראש המוסד הישראלי יוסי כהן. "השניים מדברים לעיתים קרובות", נכתב, "כך שאם מדובר במתקפה ישראלית, קשה להאמין שפומפאו לא ידע מה עומד לקרות".

כאמור, סוכנות הידיעות הרשמית באיראן דיווחה אתמול על פיצוץ שנשמע במערב הבירה טהראן. בכיר במשטר האיראני טען כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מחפירה במנהרות תוך שימוש בחומר נפץ. אולם, במקביל, מושלת העיר קודס שממערבית לבירה מסרה כי "לא היה שום פיצוץ באזור, הכול שמועות". האופוזיציה במדינה טוענת כי הפיצוץ אירע באזור שבו קיימים מתקנים צבאיים.

דיווחים ותיעודים באיראן: פיצוץ לילי גדול נראה מזרחית לבירה טהרן • צפו

צילומי לוויין חושפים: הפיצוץ המסתורי באיראן אירע ליד אתרי טילים

עוד תקרית מסתורית באיראן: 13 הרוגים בפיצוץ חריג בצפון טהראן • צפו

איראן: התרחשה "תקרית" סמוך למתקן הגרעיני בנתנז – נזק נגרם למבנה

דיווח ערבי: 2 הפיצוצים במתקני הגרעין באיראן – מתקפת סייבר של ישראל

גורמים איראניים: "ייתכן שישראל אחראית לפיצוץ סמוך למתקן הגרעיני"

"רעש מחריד": 2 הרוגים ו-2 פצועים בפיצוץ מסתורי במפעל מדרום לטהרן

עוד פיצוץ מסתורי באיראן: שריפה פרצה בתחנת כוח בעיר אהוואז • צפו

איראן מודה: נזק כבד למתקן בנתנז – עלול להאט את ייצור הצנטריפוגות

גורם מודיעיני במזה"ת: "ישראל אחראית לפיצוץ במתקן הגרעיני באיראן"

איראן: "כל התקפה על מתקני הגרעין שלנו תיחשב חציית קו אדום"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *