כור להעשרת אורניום בנתנז. צילום: Google Earth

איראן: "אם ממשלה כלשהי הייתה מעורבת בפיצוץ – תגיע תגובה רצינית"

דובר משרד החוץ בטהראן התייחס לפיצוץ במתקן הגרעין, ואמר כי לא הייתה פגיעה בפעילות הגרעינית במפעל. עוד איים ואמר כי "אם נסיק שמשטר, או ממשלה כלשהי הייתה מעורבת באופן ישיר או עקיף בפיצוץ - תגיע תגובה רצינית מאד מצדנו"

באיראן התייחסו היום (שני) פעם נוספת לפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז, כשדובר משרד החוץ בטהראן שיגר איום לפיו "אם נסיק שמשטר, או ממשלה כלשהי הייתה מעורבת באופן ישיר או עקיף בפיצוץ – תגיע תגובה רצינית מאד מצדנו".

מוסאווי אמר בהצהרה לתקשורת: "עמיתנו בארגון האנרגיה הגרעינית ובמזכירות המועצה העליונה לביטחון לאומי, סיפקו הבהרות ומחקר מקיף בנושא, אך הם לא הגיעו למסקנה סופית". הוא ציין כי לאחר ההגעה למסקנה סופית, יספקו המועצה העליונה לביטחון לאומי וארגון האנרגיה הגרעינית דו"ח מקיף. "לפי תוצאות החקירות – נגיב וננקוט בצעדים כנדרש", אמר.

דובר משרד החוץ הדגיש כי איראן תתייחס ברצינות לדוחות שיתפרסמו, במיוחד אם יתברר שגורם כלשהו או מדינה כלשהי מעורבים בנושא הזה. "טבעי שאיראן תגיב בנחרצות והם יראו שהזמן של 'פגע וברח' עבר", אמר.

מוסאווי אמר כי לאור התקרבות ארצות הברית לבחירות לנשיאות בנובמבר, הנשיא דונלד טראמפ תר אחר הישג מדיני לקראת הסרת המגבלות על איראן באוקטובר, ומבקש לקבור את החלטת האו"ם בעניין.

הוא הוסיף כי הקהילה הבינלאומית "לעולם לא תחזור לעידן חוקי הג'ונגל" ועל טראמפ לדעת שפעולה בלתי חוקית לא תחזיק מעמד. "הנשיא האיראני ושר החוץ הדגישו כי הרפובליקה האסלאמית תעמוד בפני תאוות הבצע האמריקנית", אמר מוסאווי.

בסוף השבוע האחרון ציטט הניו יורק טיימס שני גורמי מודיעין מערביים כאומרים כי "לאיראן ייקח עד שנתיים כדי לשקם את הנזק שנגרם בעקבות הפיצוץ באתר הגרעין בנתנז". על פי הגורמים, האסטרטגיה הישראלית-אמריקנית היא לפתח סדרה של תקיפות חשאיות, שמטרתן לפגוע בדמויות בכירות במשמרות המהפכה או לעכב את תוכנית הגרעין על ידי גרימת נזקים למתקנים ואתרים פעילים.

כזכור, שני בכירי מודיעין המעודכנים בנזק שנגרם למתקן בעקבות התקיפה שמיוחסת לישראל, אמרו שככל הנראה יקח לאיראנים שנתיים להחזיר את תוכנית הגרעין שלהם לאיפה שהייתה לפני הפיצוץ. מחקר נוסף מעריך שייקח לפחות שנה עד שפעילות הצנטריפוגות של איראן תתאושש.

לפי העיתון, גורמים במערב צופים שאיראן תגיב בדרך כלשהי לפיצוצים, שהאחרון שבהם אירע בלילה שעבר (בין חמישי לשישי). לפי הדיווח, התגובה עשויה להיות מתקפת טילים נגד כוחות אמריקניים ובעלי בריתם בעיראק – או מתקפת סייבר נוספת, בדומה לזו שכוונה נגד מאגרי המים בישראל

על פי הגורמים, האסטרטגיה הישראלית-אמריקנית היא לפתח סדרה של תקיפות חשאיות, שמטרתן לפגוע בדמויות בכירות במשמרות המהפכה או לעכב את תוכנית הגרעין על ידי גרימת נזקים למתקנים ואתרים פעילים. אנליסטים סיפרו לעיתון כי בטווח הקצר, ישראל ווושינגטון בונות על כך שהתגובה האיראנית לפעולות תהיה מוגבלת, כמו לאחר חיסול מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, בחודש ינואר.

גורמים רשמיים המכירים את פרטי הפיצוץ בנתנז השוו את מורכבות המבצע לזו של מתקפת הסייבר המתוחכמת של "סטוקסנט", שבוצעה לפני עשור, על מתקני הגרעין האיראניים ותוכננה במשך יותר משנה. במקרה של הפיצוץ הנוכחי, התיאוריה העיקרית טוענת שהוטמן מטען חבלה במתקן הגרעין המאובטח, אולי ליד קו גז. אולם, מומחים מסוימים הציגו גם את האפשרות כי נעשה שימוש במתקפת סייבר כדי להצית את אספקת הגז.

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, סירב לאחרונה להשיב לשאלות בעניין הפיצוצים באיראן. עם זאת, בכתבה של ניו יורק טיימס צוין כי פומפאו, ששימש בעבר כראש ה-CIA תחת טראמפ, נמצא בקשר הדוק עם ראש המוסד הישראלי יוסי כהן. "השניים מדברים לעיתים קרובות", נכתב, "כך שאם מדובר במתקפה ישראלית, קשה להאמין שפומפאו לא ידע מה עומד לקרות".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *