צילום: פלאש 90

הערעור נדחה: ראאד סלאח שהורשע בהסתה לטרור – ירצה 28 חודשי מאסר

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית יחל לרצות את עונשו בכלא "קישון" באוגוסט. בית המשפט קבע כי קריאותיו בנאום לאחר פיגוע קטלני הייתה עידוד למעשה אלים. "מנהיג מודע לכך שהציבור הנושא אליו עיניו לומד מאמירותיו", נכתב בהחלטה

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום (חמישי) את ערעורו של ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שהורשע בהסתה לטרור, וקבע כי ירצה שנתיים וארבעה חודשי מאסר, בהתאם לעונש שנגזר עליו לפני כחמישה חודשים. סלאח יחל לרצות את עונש בארבעה באוגוסט.

בית המשפט אישר את החלטת בית משפט השלום כי נאום שנשא לאחר פיגוע בהר הבית שבו נהרגו שוטרים היווה עידוד למעשים דומים. "הקריאה להתעמת עם שוטרים ולהקריב את עצמך במהלך העימות – אינה מעוונת לפעילות פאסיבית אלא אקטיבית מאוד", נכתב בהחלטה.

"המערער הוא מנהיג שנשא נאום משלהב הכולל דברים המהווים עידוד וקריאה לציבור הפלסטיני להתעמת עם כוחות הביטחון, לא ניתן לקבל את הטענה שלא היו בדברים משום עידוד לביצוע מעשים הדומים לפיגוע בהר הבית", כתבו השופטים. "חופש הביטוי אינו ניצב בדד וקיימים חריגים הראויים לחקירה פלילית, מדובר בחציית גבולות חופש הביטוי הלגיטימי".

"כשהמערער אומר בנאומו 'ברוח, בדם, נפדה אותך אלאקצה' וזאת לאחר פיגוע הירי, ניכרת בדבריו 'הרוח הגבית' שהוא מבקש ליתן לקהל שומעין להמשיך במאבק ובהתעמתות תוך שהוא משבח את הגברים והנשים העושים כן", נכתב בפסק הדין. השופטים קבעו כי העובדה שסלאח קרא שוב ושוב למחבלים "שאהידים" מחזקת את המסקנה כי האירוע היה מעשה טרור.

כזכור, סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, נעצר בליל ה-15 לאוגוסט 2017 בחשד לעבירות של הסתה לאלימות וטרור. במשטרה הסבירו את מעצר החשוד בכך שבמספר הזדמנויות שונות, כולן לאחר הוצאת התנועה מחוץ לחוק, התבטא המסית בפני קהל וכן פורסמו שורה מהתבטאויותיו בכלי התקשורת. התבטאויות הנוגעות לתפיסת עולמה של התנועה. בחינת מכלול החומרים מעלה כי חלק מן האמירות מקימות חשד לביצוע העבירות האמורות ובעניינן ניתן אישור החקירה, וכי בהמשך להתפתחויות בחקירה יוחלט האם להביא את החשוד לבית המשפט לדיון בעניינו.

שבעה חודשים לפני שנעצר, שוחרר סלאח מתשעה חודשי מאסר בשל עבירות דומות. בדרשה שנשא בשנת 2007. בין היתר אמר כי הוא מייחל שכל רחובות ירושלים "יטוהרו מדמם של החפים משפע אשר התירו את דמם והוציאו את נשמת חיילי הכיבוש הישראלי, שכובשים את מסגד אל-אקצא". בתום אותה דרשה התפרע המון פלסטיני ויידה אבנים לעבר כוחות הביטחון. שלושה שוטרי מג"ב נפצעו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *