בריטניה, ארה"ב וקנדה: האקרים רוסים מנסים לגנוב מידע על החיסון לקורונה

המערב מאשים: רוסיה מפעילה מתקפות סייבר על מעבדות ומכוני מחקר בעוסקים במציאת חיסון. מרכז הסייבר הלאומי של בריטניה הפנה אצבע מאשימה כלפי ארגון סייבר רוסי בשם "APT29", בטענה שהוא מנסה להדליף נתונים מחקריים וממצאים מפיתוח החיסון

האקרים הנתמכים על ידי ממשלת רוסיה מנסים לגנוב מידע על פיתוח חיסונים וטיפולים לנגיף הקורונה ממוסדות מחקר ומחברות תרופות ברחבי העולם – כך האשימו היום (חמישי) בריטניה, ארצות הברית וקנדה בהצהרה משותפת. בתיאום עם הרשויות בקנדה ובארה"ב, טוענות שלוש המדינות כי קבוצת ההאקרים APT29, המכונה גם Cozy Bear ולפי הטענות במערב שייכת למודיעין הרוסי, תוקפת מוסדות מחקר אקדמיים ומכוני מחקר של חברות תרופות המעורבים בפיתוח חיסון לנגיף.

לפי שלוש המדינות, גורמי מודיעין מעריכים כי ההתקפות העקביות והמתמשכות על המוסדות האלה נעשות בניסיון לגנוב מידע – ולא לפגוע במחקר. לא ברור אם עד כה הצליחו ההאקרים לגנוב בפועל מידע כלשהו, אבל לדברי המרכז הלאומי להגנת סייבר של בריטניה ההערכה היא שלא נגנב מידע סודי רפואי של אנשים פרטיים כלשהם.

משרד החוץ הבריטי פרסם הודעה רשמית בנושא, ובה נכתב כי "הממלכה המאוחדת קוראת לסיום מתקפת הסייבר חסרת האחריות של שירותי המודיעין הרוסיים, שאספו מידע על פיתוח חיסונים לקורונה. אנו בטוחים ב-95% שמדובר באגון הסייבר הרוסי 'APT29'". ממשלות בריטניה וארצות הברית הזהירו עוד בחודש מאי מפני מתקפות סייבר מצד מדינות, שמטרתן השגת מידע אודות פיתוח חיסונים ברחבי העולם.

במרכז אמרו כי המתקפות של ההאקרים הרוסים נמשכות וכי הם משתמשים במגוון כלים וטכניקות, כולל פישינג ותכנות זדוניות. "APT29 צפויה להמשיך לפגוע בארגונים הקשורים בפיתוח ובמחקר חיסון לקוביד-19, משום שהיא מחפשת מידע מודיעיני הקשור למגיפה", נמסר.

בכאן 11 דווח – מוקדם יותר הודיע משרד החוץ הבריטי כי בידי הממשלה בממלכה המאוחדת ראיות, שחושפות ניסיונות התערבות רוסית במערכת הבחירות בבריטניה בדצמבר האחרון. בין השאר, נמצא כי רוסיה שמה ידיה על מסמכים ממשלתיים חסויים, ובהם מסמך על הסכם הסחר המתגבש בין ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. אותו מסמך הוצג על-ידי מנהיגה לשעבר של מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, בזמן הבחירות. פוליטיקאי בכיר ברוסיה אמר שההאשמות על התערבות בבחירות הן ״נונסנס אנטי רוסי״, שמזיקות ליחסים בין המדינות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן