צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן.

זעם במפלגות החרדיות: חוק נגד ההלכה עבר בטרומית בתמיכת גנץ

חוק נגד ההלכה עבר בקריאה טרומית בכנסת בתמיכת כחול לבן והיעדרות חלק מהליכוד. ח"כים חרדים צעקו לגנץ אחרי ההצבעה: "לא תהיה ראש הממשלה". בכיר ביהדות התורה: "הברית שלנו עם גנץ הסתיימה". גפני: "שלטון הליכוד שווה לכפרות"

כתבות נוספות בנושא:

סערת החופשה המשפחתית: בנט לא מתנצל ומבהיר: "לא כל החלטה מושלמת"
האלימות החברה הערבית: מצלמת הגוף תיעדה מרדף דרמטי בנשקים שלופים • צפו
הירי באום אל-פחם - במשטרה מבהירים: "לא ירתיע אותנו מלפעול בחברה הערבית"
העגלה הריקה מול העגלה המלאה • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
 • מצמרר: "נשארתי לזעוק את בקשתה האחרונה של מרים ע"ה"

  תוכן מקודם

 • התהליך שמקל בצורה דרסטית על הסוגרת

  תוכן מקודם

 • ראש בראש מול הביטוח הלאומי

  תוכן מקודם

 • לרשת חנויות חומרי בניין דרוש מנהל סניף

  תוכן מקודם

זעם ותדהמה בשדרות הציבור החרדי ובקרב הנציגים במפלגות החרדיות מהחלטת כחול לבן והליכוד לאפשר לחוק נגד ההלכה לעבור בקריאה טרומית במליאת הכנסת. חברי הכנסת של כחול לבן, כולל ראש הממשלה החליפי בני גנץ, הצביעו בעד החוק, בניגוד להחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה שמחייב את חברי הכנסת בקואליציה למשמעת קואליציונית. גם בליכוד הצביעו 2 חברי כנסת בעד החוק, ורבים אחרים נעדרו – מה שאפשר את אישור החוק. יצוין שמדובר רק באישור בקריאה טרומית, וההצעה ככל הנראה לא תקודם עד לאישור בקריאה שנייה ושלישית.

לאחר ההצבעה זעמו חברי הכנסת החרדים מש"ס ויהדות התורה, וחלקם צעקו במליאה: "כל השרים מהליכוד שלא פה הפילו את הממשלה". סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר בנאומו במליאה לפני ההצבעה כי עם שינויים קלים אולי ניתן יהיה לתמוך בהצעה. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) צעק בתגובה: "הליכודניקים החדשים שולטים בכם".

ח"כים מהסיעות החרדיות קראו בזעם לעבר גנץ בתום ההצבעה: "לא תהיה ראש הממשלה". טרם ההצבעה, ח"כ משה גפני ניגש לגבי אשכנזי ולגנץ וביקש מהם הבהרות. בכירים בכחול לבן אמרו לאחר ההצבעה כי הם "מעוניינים בשימור הקואליציה ובעבודה תקינה גם לאחר ההצבעה היום". בכיר ביהדות התורה אמר לאור תמיכת כחול לבן כי "הברית שלנו עם גנץ הסתיימה, שידרוש מעתה מימוש התחייבויות רק מנתניהו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ שוחחו לפני ההצבעה, אבל הצדדים לא הגיעו להסכמות, ואף שהליכוד דרש כי החוק לא יעבור – בכחול לבן החליטו להצביע בעד. גורמים בליכוד אמרו שתמיכת כחול לבן בחוק בניגוד להחלטת הממשלה היא הפרת המשמעת הקואליציונית ותייצר משבר חריף מול החרדים. בליכוד כל חברי הכנסת התבקשו להגיע להצבעה בלי קיזוזים ולהצביע נגד.

יו"ר יהדות התורה ושר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן מסר אחרי ההצבעה כי "ההתנהלות הקלוקלת של כחול לבן בניגוד למשמעת הקואליציונית היא קריאת תיגר על השותפות הפוליטית איתם בצורה הזו. על הליכוד להחליט אם הוא יודע לנהל קואליציה או שהוא מאבד עצמו פוליטית". יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני מסר כי "לא נשתף פעולה עם כחול לבן. אבל גם שלטון הליכוד שווה לכפרות, איפה היה רה"מ נתניהו? למה אמיר אוחנה הצביע בעד? שוקלים את צעדינו".

סגן שר מאיר פרוש אמר כי "אם הליכוד לא מסוגל בנושא כה עקרוני לציבור החרדי לגייס את הרוב נגד, הוא מאבד את עצמו לדעת". יו"ר וועדת חוקה ח"כ יעקב אשר אמר על הצעת החוק כי "היה מצופה ממפלגה שהתיימרה להיות מפלגת שלטון שתפעל באחריות ולא על פי גחמות ונקמות, בוודאי שלא בנושאים שנוגעים בציפור הנפש של היהדות, זו פגיעה במחויבות ההדדית של הקואליציה על כל המשתמע. לא יכול להיות שהיהדות תשמש בת ערובה במאבקים ובנקמות ההדדיות של כחול לבן והליכוד".

סגן השר אורי מקלב: "אין משילות וחוקים במחלוקת מאושרים. לצערינו אנחנו רואים חולשה והתרופפות ביכולת המשילות של מפלגת השלטון לצד התנתקות מצרכי הציבור. המריבות והוויכוחים הפנימים בליכוד משליכים על חוסר יכולת המשילות שלהם, – אי אפשר להתנהל באין הנהגה".

מסיעת יהדות התורה נמסר: "החוק שעבר פוגע בקדושת המשפחה ומהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. תמיכת חברי כחול לבן בחוק פגעה באמון שנתנה יהדות התורה לכחול לבן. אנחנו עוצרים מרגע זה כל שיתוף פעולה עם כחול לבן, וקוראים לראשי הציבור וראשי הרשויות החרדיות להימנע גם הם משיתופי פעולה והזמנות של נציגי כחול לבן לסיורי ראווה". בש"ס לא פרסמו תגובה אך החליטו להחרים את ההצבעות במליאת הכנסת עד להודעה חדשה.

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף את המפלגות החרדיות ואמר כי "הליכוד וכחול לבן, השותפים של המפלגות החרדיות לקואליציה, בגדו בהם והעבירו עכשיו יחד עם האופוזיציה חוק שפוגע בקדושת המשפחה היהודית בניגוד למשמעת הקואליציונית. עדיין המפלגות החרדיות יצייתו למשמעת הקואליציונית ויצביעו נגד וועדת החקירה הפרלמנטרית שלי?! לא נמאס לכם להיות פראיירים?!". סגן השר פרוש הגיב לסמוטריץ: "אל תטיף לנו מוסר ואל תטיל בנו את האשמה, 3 מחבריך בימינה הדתית לא באו להצביע נגד הצעת החוק האומללה שפוגעת בקדושת המשפחה. של נעליך".

צילומים: דוברות הכנסת – עדינה ולמן.

הכתבות המעניינות ביותר

פרסום ראשון: העסקנים מובילים יוזמה דרמטית בשוק הסלולר הכשר
הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק שאץ ויז'ניץ • גלריה
וְקָבְעוּ שְׁמוֹנַת יְמֵי חֲנֻכָּה • מסיבת חנוכה לילדי הת''ת מתיבתא
עָשִֹׂיתָ תְּשׁוּעָה גְדוֹלָה • מרן הגר"ח קנייבסקי בהדלקת נרות חנוכה
וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק בוטושאן
אוֹרִים גְּדֹלִים • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק נדבורנה
גאב"ד מערב בני ברק בהדלקת נרות חנוכה • גלריה
הכלים אצלך! צא לדרך! / רענון עסקי מאת צבי סילבר
פינה לשבת: המגיד החסידי הרב יעקב שלמה לוי • צפו
מספר המאומתים בזן אומיקרון עלה ל-7; כמה מחוסנים ומי עם סימפטומים?
פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
פרשת מקץ • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
דרמה בתרגיל אימונים: הגלגל לא נפתח; עוצר טיסות במערך ה-F15
הערבים שחסמו את הכביש והחנוכייה של בוריס גו'נסון • עשרת הסרטונים הנצפים
תּוֹרָה מִצִּיּוֹן • הגרש"מ עמאר בשיחה על פרשת מקץ
פרשת מקץ • צפו בשיחתו של רבי בן ציון מוצפי שליט"א
מחקר בבריטניה מוכיח: מנת הבוסטר נגד הקורונה עשויה להגן מפני ה"אומיקרון"
ספאם ציבורי ועדות דרמטית: כשאין ציפיות אין הפתעות / שמואל קרמרסקי
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

מה למען ה' החוק??

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו