מגדל השמירה במחנה הריכוז שטוטהוף בפולין. צילום: ויקיפדיה

גרמניה: שומר נאצי בן 93 ששירת כזקיף SS במחנה הריכוז – הורשע בסיוע לרצח

ברונו דיי, מאחרוני השומרים הנאציים שעדיין בין החיים, הועמד לדין על סיוע לרצח 5,230 בני אדם ונגזרו עליו שנתיים מאסר על תנאי. הוא הודה שהיה מודע לזוועות המתרחשות במחנה, אבל סנגרו טען שהוא לא באמת יכול היה להתנגד למפקדיו והוא לא ראה מנוס

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • "אני מתחנן, עזרו לי להחזיר לילדים אמא בריאה" אברך צעיר מתחנן על חיי אשתו.

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

בית משפט בעיר המבורג שבגרמניה הרשיע היום (חמישי) קשיש בן 93 בסיוע לרצח 5,232 אסירים, רבים מהם יהודים, במחנה ריכוז נאצי במלחמת העולם השנייה. הוא נשלח לשנתיים מאסר על תנאי.

באחד המשפטים האחרונים נגד פשעים מהתקופה הנאצית, הורשע ברונו דיי, שהיה שומר אס.אס במחנה הריכוז שטוטהוף שליד גדנסק, פולין של היום. הוא נמצא אשם במעורבות במעשי הרג בין אוגוסט 1944 לאפריל 1945.הוא הודה ששירת במחנה, אך טען שזה לא הופך אותו לאשם.

מכיוון שהיה רק בן 17 או 18 בזמן ביצוע הפשעים, הוא נשפט בבית משפט לנוער. על פי החוק בגרמניה, שמו המלא של החשוד לא פורסם באופן רשמי, אך הוא כן זוהה בכלי התקשורת במדינה. דיי הגיע לאולם בית המשפט כשהוא על כיסא גלגלים ומסיכה על פניו, בשל התפשטות נגיף הקורונה.

בהופעותיו האחרונות בבית המשפט דיי התנצל בפני הקורבנות, אך הדגיש כי נאלץ לבצע את תפקידו בתוך המחנה ולא יכול היה לברוח מחשש שיירצח. "אני מבקש להתנצל בפני אלה שעברו את הגיהינום של השיגעון הזה", אמר בעבר על פודיום בית המשפט. "דבר כזה אסור שיקרה שוב".

בשנה שעברה הודה דיי כי הוא היה מודע לתאי הגזים וראה אנשים "שסבלו". מנגד, הוא טען כי היקף הזוועות התגלו לו רק בדיעבד. דיי נשפט בבית משפט לנוער מכיוון שהיה בן 17 כאשר שירת במחנה בין אפריל 1944 עד אפריל 1945. סנגורו ניסה להגן על עליו וטען: "בחור צעיר כזה לא באמת יכול היה להתנגד למפקדיו והוא לא ראה מנוס".

הנאצים הקימו את מחנה שטוטהוף ב-1939, והוא שימש בתחילה למעצרם של אסירים פוליטיים פולנים. בסופו של דבר, הוחזקו בו 110 אלף עצורים, כולל יהודים רבים, מתוכם כ-65 אלף נספו.

דיי, המתגורר בעיר, היה לאופה אחרי המלחמה. הוא עבד גם בתור נהג משאית, ובהמשך עבר לענף הבנייה. הוא נשוי ואב לשתי ילדות. דיי הוא ככל הנראה בין האנשים האחרונים שיועמדו לדין על פשעי הנאצים, לאור מותם של מרבית מבני הדור ההוא. על אף שהמשפט מתקיים שנים ארוכות לאחר תום המלחמה, ארגונים יהודיים רואים בו כבעל חשיבות רבה לאור התחזקות הימין הקיצוני והאנטישמיות בגרמניה.

2 תגובות

מאסר על תנאי חחחחחחח
כאילו מזהירים אותו לא חעדות זאת שוב..

ממש בושה!!! אחרי כל מה שהוא עשה ככה נותנים לו צריך להעניש אותו בחומרה ולא משנה מה גילו של הנבלה הזה…

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן