הקונסוליה בצ'נגדו. צילום: האתר הרשמי

העימות מחריף: סין הורתה לארה"ב לסגור את הקונסוליה בעיר צ'נגדו

היחסים בין ארה"ב לסין ממשיכים להידרדר: אחרי שוושינגטון הורתה לבייג'ינג לסגור את הקונסוליה שלה ביוסטון, סין דורשת מהאמריקנים לסגור את הקונסוליה בצ'נגדו. הסינים הטילו את האחריות על ארה"ב: "פגעו קשות ביחסים, זו תגובה לגיטימית"

משרד החוץ הסיני הורה לארה"ב לסגור את הקונסוליה שלה בעיר צ'נגדו שבמרכז המדינה. כך דיווחה סוכנות היום (שישי) הידיעות הסינית שינחואה. ההחלטה באה אחרי דרישת וושינגטון מבייג'ינג לסגור את הקונסוליה שלה ביוסטון, טקסס.

"משרד החוץ הסיני עדכן את שגרירות ארה"ב בסין על החלטתו לחזור בו מהסכמתו להפעלת קונסוליה אמריקנית בצ'נגדו", מסר משרד החוץ הסיני בהודעה. "נקבנו בשורת דרישות להפסקת כל הפעילות והאירועים בקונסוליה". לארה"ב יש שגרירות בבירה הסינית בייג'ינג ועוד חמש קונסוליות בחמש ערים מרכזיות בסין – שנגחאי, גוואנגז'ו, צ'נגדו, ווהאן ושן-יאנג.

הסינים הבהירו כי הם לא מעוניינים במצב היחסים הנוכחי עם ארה"ב, אך שוב חזרו והטילו את האשמה על האמריקנים. "אנחנו קוראים לארה"ב שוב לחזור בה מההחלטה השגויה וליצור את התנאים הנדרשים להחזרת היחסים הבילטראליים למסלולם", נמסר עוד בהודעת משרד החוץ הסיני.

כזכור, רשת NBC דיווחה אתמול (חמישי) כי חקירה מתמשכת של ה-FBI הוכיחה שהקונסוליה הסינית ביוסטון, טקסט שימשה במשך שנים כמוקד משמעותי לריגול אחר ארצות הברית. על פי הדיווח, הנשיא טראמפ דונלד עודכן באופן תדיר על חומר מודיעיני מחקירת הנציגות, שנסגרה שלשום, מאז שנכנס לתפקידו בתחילת שנת 2017.

מספר גורמים רשמיים בארה"ב ציינו כי הקונסוליה ביוסטון משמשת זה זמן רב לגניבת חומרי מחקר רפואי יקר, וכי היא הייתה מעורבת בניסיונות לחדור לתעשיות הנפט והגז הטבעי בארה"ב. נציגי אכיפת החוק בארה"ב ציינו כי הקונסוליה הייתה מבוצרת היטב, מה שהקשה על מניעת הריגול אחר ארה"ב.

משרד החוץ הסיני זעם ואמר שהדרישה האמריקנית היא "הסלמה חסרת תקדים" ביחסי המדינות. המשרד איים בפעולת תגמול, שעליה לא פירט. גורם שבקיא בפרטים אמר שבתגובה ההנהגה הקומוניסטית בבייג'ינג שוקלת לסגור את הקונסוליה האמריקנית בעיר ווהאן במרכז סין, שבה התפרץ נגיף הקורונה.

דוברת משרד החוץ בבייג'ינג אמרה שהשגרירות הסינית בוושינגטון קיבלה "איומים ברצח ואיומים על מטעני חבלה", בגלל "ההכפשות והשנאה" שמפיצה וושינגטון. "ארה"ב צריכה לבטל את ההחלטה השגויה שלה", צייצה דוברת המשרד בטוויטר. היא אמרה שסין "תגיב בוודאות" ושהצעדים שלה יהיו חריפים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן