צילומים: הבית הלבן, לע"מ והאיחוד האמירויות

ריבונות תמורת שלום: המגעים של קושנר והטיסות של ראש המוסד • מאחורי הקלעים

חתנו של הנשיא בישל את המגעים בין המדינות, ויחד עימו עבדו גם ראש המוסד יוסי כהן ואיש העסקים חיים סבן, המקורב ליורש העצר בן זייד. לאחרונה ביקר כהן כמה פעמים בנסיכות המפרצית. בכיר בבית הלבן: "אנחנו מדברים על זה כבר יותר משנה אבל סוגיית הסיפוח יצרה את האווירה שבה עסקה הפכה ליותר ניתנת להשגה". טראמפ מתכנן: טקס חתימה בבית הלבן

לאחר ההצהרה הדרמטית הערב (חמישי) על ההסכם המתגבש בין ישראל לאיחוד האמירויות, נודע כי התוכנית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ היא לזמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בן זייד לטקס חתימה על הסכם שלום בבית הלבן עוד לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר.

ב'חדשות 12' נחשף כי ראש המוסד יוסי כהן ביקר בתקופה האחרונה כמה פעמים באיחוד האמירויות והיה איש הקשר להבשלת היחסים בין ישראל למדינה העשירה במפרץ הפרסי. "ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לראש המוסד יוסי כהן והודה לו על הסיוע של המוסד בפיתוח הקשרים עם מדינות המפרץ במהלך השנים שסייע להבשלת הסכם השלום", נמסר הערב מלשכת ראש הממשלה.

גורם מדיני בכיר אמר כי הקמת יחסים עם מדינה ערבית במזרח התיכון נמצאת באחריות המוסד. פיתוח היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות נעשה דרך שיתופי פעולה בהתמודדות משותפת עם מגפת הקורונה, תוך שיתוף פעולה מודיעיני וביטחוני עמוק. בין היתר, זה כולל עסקאות ביטחוניות שהתקיימו ויתגברו בהמשך. במידה רבה, המאבק מול איראן הוביל ליציאת היחסים לאור.

ב'ווינט' דווח כי מאחורי ההצהרה עמד חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, והוא זה שגם בישל את המגעים להסכם ההיסטורי. במגעים היו מעורבים עוד שורה של גורמים ובהם ראש המוסד יוסי כהן שביקר באבו דאבי כמה פעמים בתקופה האחרונה וקיים קשרים הדוקים עם ראשי הנסיכות, וכן איש העסקים הישראלי חיים סבן שמקורב מאוד למוחמד בן זייד.

היה כאן שילוב אינטרסים בין בן זייד לבין קושנר, אשר שניהם התנגדו למהלך "הסיפוח". בן זייד לחץ על הבית הלבן להימנע מהצעד הזה והזהיר אותם מההשלכות שלו. קושנר השתכנע, אך כאן היה לו קרב גדול מול מחנה שלחץ לסיפוח – ובראשו עומדים שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן ומזכיר המדינה מייק פומפאו.

בכיר בבית הלבן צוטט ב'וואלה' אומר כי "אנחנו מדברים על זה כבר יותר משנה אבל סוגיית הסיפוח יצרה את האווירה שבה עסקה הפכה ליותר ניתנת להשגה". על פי הדיווח של ברק רביד, צוות השלום של הבית הלבן בראשות ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של הנשיא דונלד טראמפ, ניהל מגעים עם ישראל ואיחוד האמירויות על אפשרות של נורמליזציה כבר לפני יותר משנה, אבל פריצת הדרך המשמעותית הגיעה לפני כחודשיים.

שגריר איחוד האמירויות בוושינגטון יוסוף אל-עוטייבה פנה בסוף חודש יוני לקושנר ולשליח האמריקני אבי ברקוביץ' והציע להם רעיון: איחוד האמירויות תסכים לקדם נורמליזציה מול ישראל בתמורה להודעה ישראלית על הסרת רעיון "הסיפוח" מסדר היום. בכיר בבית הלבן אמר כי קושנר אהב את הרעיון והנחה את ברקוביץ' ואת שאר צוות השלום האמריקני להתחיל לעבוד על כך.

בכיר בבית הלבן אמר כי באחת הפגישות בישראל במהלך אותו ביקור הציג ברקוביץ' לנתניהו את הרעיון של קידום נורמליזציה עם איחוד האמירויות תמורת הסרת הסיפוח מסדר היום. נתניהו לא דחה את הרעיון על הסף, הגיב בצורה חיובית ואמר שיהיה מוכן לבחון אם מדובר במהלך רציני. בשבעת השבועות שעברו מאז ביקורו של ברקוביץ' תפסה היוזמה תאוצה.

רביד מספר כי קושנר שוחח בטלפון כמה פעמים עם נתניהו ועם יורש העצר של אבו דאבי והשליט בפועל של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד. בנוסף, קושנר וברקוביץ' קיימו עשרות פגישות עם שגריר ישראל רון דרמר ועם שגריר האמירויות אל-עוטייבה כדי לסכם את הפרטים. בימים האחרונים הושג הסכם. אז גם עודכנו שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי.

הרקע להסכמה הישראלית הייתה הבנה שהאמריקנים עסוקים עד מעל הראש בקורונה ואין להם קשב להחלת הריבונות. לכך תרמו גם ראשי כחול לבן, והאמריקנים הופתעו מהמחלוקת הפנימית בהנהגה הישראלית. כחול לבן הזהירה את האמריקנים מהמהלך ודרשה להתנות אותו בקבלת כל עסקת טראמפ. שרים אומרים שנתניהו נלחם מאחורי הקלעים להוציא משהו, אפילו סמלי. אבל האמריקנים לא נתנו לו אור ירוק.

"יום היסטורי": ישראל ואיחוד האמירויות חתמו על הסכם לנרמול היחסים
גנץ: "קורא למדינות נוספות"; אשכנזי: "מברך גם על ההימנעות מתכנית הסיפוח"
גורם מדיני: "הריבונות על הפרק – טראמפ ביקש להשהות זמנית את ההכרזה"
טראמפ: "ההסכם ייקרא 'הסכם אברהם' – דברים קורים שאיני יכול לדבר עליהם"
האיחוד האמירויות: "החלטנו על צעד זה על מנת להביא להפסקת תוכנית הסיפוח"
בנט: "מברך על ההסכם – נתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה"
נתניהו הציג את ההסכם עם איחוד האמירויות: "אין שום שינוי בתוכנית שלי להחיל ריבונות" • צפו
ריבלין: "אבן דרך חשובה ואסטרטגית – מזמין את יורש העצר לבקר בירושלים"
קושנר: "ייתכן שמדינה נוספת תחתום בימים הקרובים על הסכם עם ישראל"
אדלשטיין: "ריבונות חשובה לא פחות"; סער: "ירגש אותי שנזכה להחיל את החוק"
הרשות תחזיר את השגריר מאיחוד האמירויות: "מעשה בגידה בעם הפלסטיני"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *