אתר הרשמי של ממשלת טורקיה

טורקיה: "ההיסטוריה לא תסלח לאיחוד האמירויות"; איראן: "סכין בגב הפלסטינים"

הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות: משרד החוץ הטורקי ביקר הבוקר בחריפות את ההסכם: "ההיסטוריה ומצפונם של אזרחי האזור לא ישכחו ולעולם לא יסלחו לאמירויות על ההתנהגות הצבועה שלה בעצם חתימת ההסכם". משרד החוץ האיראני: "הסכם מסוכן ולא חוקי - האמירויות ייבלעו באש הציונות"

בטורקיה ממשיכים גם היום (שישי) לגנות את הסכם השלום שהושג בין ישראל לאיחוד האמירויות. משרד החוץ באנקרה אמר היום כי "ההיסטוריה לא תסלח לאיחוד האמירויות על ההסכם". את התנהלותה של איחוד האמירויות הגדירה טורקיה כ"צבועה". בטורקיה אומרים כי לעם הפלסטיני יש זכות "להגיב בעוצמה" על ההסכם.

בהודעת משרד החוץ הטורקי נאמר כי, "איחוד האמירויות שמנסה לערוך חישובים על התוכנית האמריקאית, מתעלמת מרצונה של העם הפלסטיני. להנהגת האיחוד אין כוח לנהל מו"מ עם ישראל מטעם פלסטין ולעשות ויתורים בנושאים החיוניים לפלסטינים, כנגד הסכמת העם והמינהל הפלסטיני"

דובר הנשיאות הטורקית איברהים קלין אמר אמש כי "ההיסטוריה תחזה בתבוסתם של מי שבגדו בעם הפלסטיני". יועצו של ראש מועצת השורא באיראן טען כי ההסכם "לא יקדם את השלום או הביטחון, אלא ישרת את הציונים" וכי "האמירויות ייבלעו באש הציונות".

איראן אמרה כי ההסכם הוא "מסוכן ולא חוקי". בהצהרת משרד החוץ, נאמר כי "הצעד המביש של אבו דאבי לגבש הסכם עם המשטר הציוני המזויף הוא מסוכן, ואיחוד האמירויות ומדינות אחרות התומכות בו יישאו בהשלכות". עוד נאמר כי "זו תקיעת סכין בגב הפלסטינים, שתחזק את האחדות האזורית נגד המשטר הציוני".

התגובות בעולם הערבי והמוסלמי להסכם הרשמי השלישי בין ישראל למדינה ערבית היו חצויות. בעוד שמצרים ובחריין, בעלות ברית קרובות של האמירויות, בירכו על המהלך ועל מניעת הסיפוח, ירדן מסרה תגובה צוננת יותר ואמרה כי מה שיקרה מעתה תלוי בישראל. במקביל, השר לענייני חוץ של איחוד האמירויות, אנואר גרגאש, כתב הבוקר בחשבונו בטוויטר כי "תגובות חיוביות שהתקבלו מבירות מרכזיות ברחבי העולם היו מעודדות".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *