צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

כחודש לראש השנה: ראש הממשלה נתניהו שוחח עם נשיא אוקראינה זלנסקי

ראש הממשלה נתניהו שוחח היום עם נשיא אוקראינה זילנסקי. נשיא אוקראינה ציין בשיחה כי בקרוב יוכרזו ראש השנה חנוכה ופסח כחגים רשמיים. נשיא אוקראינה בירך את נתניהו על ההסכם עם איחוד האמירויות וגם הביע עניין ברכישת החיסון שמפותח בישראל בעקבות העלייה בתחלואה במדינה

כשברקע השאלה והדיונים האם חסידי ברסלב יוכלו להגיע לאומן בראש השנה השנה: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא אוקראינה וולודמיר זלנסקי. ב'כאן חדשות' דווח כי השיחה נערכה לבקשת ישראל. נתניהו בירך את נשיא אוקראינה על הפסקת האש שנשמרת במזרח המדינה.

זלנסקי בירך את נתניהו על השגת הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות ואמר כי "זהו הישג היסטורי ודוגמא מובהקת להזדמנויות לדיאלוג ודיפלומטיה שמדינות אחרות באזור יכולות לעקוב אחריהן." נתניהו אמר כי לא מדובר בהסכם השלום הראשון שנחתם עם המדינה הערבית, והוא הביע תקווה שיהיו הסכמי שלום אחרים וכי בסופו של דבר השלום ישלוט באזור.

בהודעת לשכת נשיא אוקראינה נמסר כי הצדדים דנו גם בפעולות שננקטו על ידי ממשלות שתי המדינות למאבק במגפת הקורונה. זלנזקי גם הגיע עניין ברכישת החיסון הישראלי נגד נגיף הקורונה, הנבדק כיום בישראל, עבור אזרחיו. "אוקראינה צריכה להיות בין ידידיה של ישראל שיהיו הראשונים להצטרף לחקר החיסון והשימוש בו", אמר זלנסקי בשיחה.

במהלך השיחה הצדדים דנו גם בשיפור שיתוף הפעולה המסחרי בין אוקראינה לישראל. נתניהו אמר כי ישראל תשלים בקרוב את האשרור להסכם אזור הסחר החופשי ישראל-אוקראינה. זלנסקי בירך על הצעד "המיוחל הזה". וולודימיר זלנסקי הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו לבקר באוקראינה. בתגובה אמר ראש ממשלת ישראל כי ישמח לראות את זלנסקי בביקור בישראל.

זלנזסקי, שכידוע יהודי בעצמו, סיפר לנתניהו קבינט השרים של אוקראינה פועל להענקת מעמד רשמי של חג הפסח, חג החנוכה וראש השנה – החלטה שפורסמה לראשונה ב'חדשות JDN'. כזכור, נשיא אוקראינה הורה לקבינט השרים ללמוד את נושא מתן מעמד המדינה לחגים דתיים מסוימים, ביניהם, חג הפסח, ראש השנה, חנוכה, ולהבדיל, חגים נוצריים וכן חג הרמדאן של המוסלמים.

על פי המסמך, הצעה כזו מוגשת על מנת להבטיח את זכויותיהם וחירויותיהם החוקתיות של אזרחים, מימוש שוויון הזדמנויות של כל המאמינים, כיבוד ההיסטוריה, התרבות, המסורת של החברה האוקראינית כרב לאומית ורב דתית. על פי הצו החדש, על הממשל האוקראיני ללמוד נושא זה ולבצע שיתוף עם מועצת הכנסיות האוקראיניות, ארגונים דתיים והמכון האזורי הלאומי לאוקראינה, ואז להגיש הצעת חוק עם הפרטים הרלוונטיים, יצוין כי הצו נכנס לתוקף מיום פרסומו.

אוקראינה העבירה מסר לישראל: נהיה מוכנים להתכנסות "סמלית" באומן

פרסום ראשון: המתווה שמקדם הממשל אוקראיני לראש השנה – סגר כללי על אזור הציון באומן

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *