צילומים: ממשלת בחריין ופלאש 90

הבאה בתור? ראש ממשלת בחריין יצא ל"ביקור פרטי"; דיווח: שוחח עם ראש המוסד

תצטרף לאיחוד האמירויות ביחסים עם ישראל? מלך בחריין בירך את הנהגת איחוד האמירויות על ההסכם שנחתם: "הישג דיפלומטי היסטורי". יהודי אמריקני מקורב לממשל בבחריין: "אני יודע שעד סוף השנה נראה מדינה אחת או שתיים מהמפרץ מכוננת יחסים עם ישראל. אני מאמין שבחריין תהיה הבאה"

ראש ממשלת בחריין, שייח' ח'ליפה בן סלמאן אאל ח'ליפה, טס לביקור פרטי מחוץ לממלכה, כך דיווח יועץ התקשורת של מלך בחריין בטוויטר. לפי שעה, לא ידועים פרטים נוספים על מהות "הביקור הפרטי". בעקבות חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות, בחריין ועומאן הוזכרו כמדינות הבאות שייסדו את יחסין עם ישראל.

ב'חדשות 12' דווח כי ראש המוסד יוסי כהן שוחח עם ראש ממשלת בחריין לקראת כינון יחסים ונורמליזציה איתם. בסוף השבוע התקבל רצף איתותים לכך שבחריין חותרת להיות הבאה בתור שחותמת על הסכם עם ישראל, לאחר איחוד האמירויות. לאורך כל סוף השבוע אותתו בבחריין על להיטות להסכם עם ישראל. הנושא נידון במשך תקופה מסוימת אבל כעת בבחריין לוחצים בכל הכוח בנושא.

בחריין הייתה המדינה הראשונה במפרץ שהגיבה להסכם ובירכה עליו. "אנו מברכים את איחוד האמירויות על ההסכם עם ישראל שעצר את סיפוח האדמות הפלסטיניות ועל כך שלקחה צעדים לקראת השלום", נמסר בהודעת משרד החוץ של בחריין ביום חמישי. "הצעדים ההיסטוריים הללו יסייעו ליציבות באזור. אנחנו ממשיכים לשאוף להגעה לפתרון צודק לסכסוך בין ישראל לפלסטינים".

אתמול שוחח מלך בחריין עם יורש העצר של איחוד האמירויות, מוחמד בן זאיד, וברך אותו על "ההישג שבצעד ההיסטורי לשלום שעשתה האמירויות בכיוונה של ישראל", כלשונו. בשיחה בין השניים, כפי שדווחה בסוכנות הידיעות הרשמית של בחריין, התייחס המלך להישג הערבי בהסכם שזכה לכינוי "הסכם אברהם", ואמר כי עצירת הסיפוח הישראלי הינה "הישג דיפלומטי היסטורי ששומר על פתרון שתי המדינות ועל אפשרויות השלום בין הרשות הפלסטינית לישראל".

הרב מארק שנאייר, יהודי אמריקני המקורב לממשל בבחריין ויועץ למלך חסן בן עיסא אל-ח'ליפה, אמר בשיחה עם 'כאן חדשות' שישראל ובחריין יכוננו יחסים רשמיים עד סוף שנת 2020: "הם מאוד מתרגשים", אמר הרב שנאייר בהתייחסו לתגובה בצמרת הממשל בבחריין לאחר היוודע דבר ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות. "אני חושב שבחריין תהיה הבאה בתור. אני יודע שעד סוף השנה נראה מדינה אחת או שתיים מהמפרץ מכוננת יחסים עם ישראל. אני מאמין שבחריין תהיה הבאה".

גורם ישראלי אמר ביום חמישי כי בחריין צפויה להיות המדינה הבאה שתכונן קשרים רשמיים עם ישראל – כך דווח ב'כאן חדשות'. גם גורם אמריקני אמר בריאיון לעיתון פלסטיני כי "בחריין ועומאן יצטרפו לאמירויות וינרמלו את היחסים עם ישראל בעתיד הקרוב". בנוסף, מקורות "יודעי דבר" בוושינגטון אמרו לאתר האינטרנט של העיתון הפלסטיני כי גם סודאן תצטרף בקרוב לאמירויות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *