הקריה הביטחונית בת"א. צילום : אופק רון - כרמל

בשווי של כ-3 מיליארד דולר: עסקאות נשק עם אבו דאבי; בכיר מוסד לשעבר: "אין בעיה במכירות"

במשרד הביטחון אישרו בשנה וחצי האחרונות שורה של עסקאות נשק בין תעשיות ביטחוניות ישראליות לבין השלטון באבו דאבי, ביניהם גם מערכות להגנת גבולות וסייבר. באמירויות חתמו כי לא יעבירו את הנשק לגורמים עוינים. מפקד חיל האוויר לשעבר: "אין לאמירויות גבול איתנו לכן אין דרמה במכירות הנשק"

 • אל תדלגו עליהם! עשרות ילדים מחכים שתקראו את זה עכשיו

  תוכן מקודם

 • הגאון רבי אליהו פויפר זצ"ל השאיר אחריו כלה לפני חופתה ללא צרכים מינמלים

  תוכן מקודם

 • את היין הזה כבר טעמתם? לחיצה אחת והשליח בדרך אליכם

  תוכן מקודם

 • עכשיו בשביל מחר: זה מה שתענו אחרי מאה ועשרים

  תוכן מקודם

השלטון באבו דאבי ומשרד הביטחון הישראלי חתמו בשנה וחצי האחרונות על שורה של עסקאות נשק בשווי של כ-3 מיליארד דולר. באמירויות התחייבו: לא נעביר את המערכות והידע לגורמים נוספים – כך דווח הבוקר (שלישי) ב'חדשות 12'

ע"פ הדיווח של העיתונאי ניר דבורי, העסקאות כללו מערכות לאיסוף מודיעיני, מערכות אופטיקה, סייבר, ניטור (מצלמות וכו') ומערכות להגנת גבולות. מרבית העסקאות שבוצעו הן של מערכות נשק הגנתיות אבל לא רק – על חלקן הוטל איפול עקב כך. במשרד הביטחון, בשיתוף משרד החוץ, קיימת ועדה שיכולה להחריג עסקאות נשק כמו במקרה הזה. תמורת חתימה והתחייבות של האמירויות לא להעביר את המערכות ואת הידע לידיים שלישיות – הוחלט לאשר את העסקאות.

בכיר לשעבר במוסד, חיים תומר, ןמי שהיה ראש אגף המודיעין אמר הבוקר בראיון ל'רשת ב" כי אין בעיה שבמסגרת נרמול היחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות תסיר ארצות הברית את האמברגו על מכירת מטוסי החמקן, ה-F35 לנסיכות שבמפרץ.

"גם לטורקיה יש F35 והיא איום הרבה יותר גדול על ישראל ופועלת בהמון חזיתות שיכולות להשפיע על ישראל. מתעסקים באבו דאבי שיכולה להיות שותפה של ישראל בתסריט כזה או אחר של עימות עם האיראנים. הכותרות חושפות משהו אחר שעליו לא מדברים והוא שמערכת ביטחון ממוגדרת מקבלת החלטות בעלות השלכות ביטחוניות. זה הדבר המדאיג פה. אם אכן מערכת הביטחון לא ידעה על ההסכמות מתחת לשולחן ולא נתנו לה להביע עמדה, זה מדאיג", אמר תומר.

שר המודיעין, אלי כהן, אמר בראיון ל'רשת ב" כי הוא אינו מכיר את הסעיף המדובר. "מדינת ישראל נשארת בעמדתה שלא לספק נשק שיפר את האיזון והעוצמה הביטחונית", אמר כהן. "להערכתי אין כזה סעיף. לא התקיים דיון בקבינט על אישור סעיף כזה. המדיניות של ישראל היא לשמור על עליונות ביטחונית באזור. זו תהיה גם הדרישה שלנו מארצות הברית. גם היא צריכה לכבד את הבקשה. גם ארצות הברית מבקשת מאיתנו שלא למכור למדינות אחרות נשק שיש לנו ואנחנו מכבדים את זה. זאת העמדה שאני מכיר, לא יודע שיש שינוי במדיניות".

מנגד, שר הביטחון לשעבר ויו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט אמר בתגובה כי "היתרון הצבאי האיכותי של ישראל הוא בבסיס תפיסת הבטחון שלנו ואינו ענין פוליטי. ‏אני בטוח שבבית הלבן ובקונגרס מבינים את חשיבותו גם לבטחון הלאומי האמריקני".

כזכור, הבוקר דווח ב'ידיעות אחרונות' כי הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות הוגדר כעסקה של שלום תמורת סיפוח. מסתבר שההגדרה לא שלמה. על פי מקורות אמריקאים ואמירתים, מה ששיכנע את שליט האמירויות לעשות את המהלך היה סיכום על עסקת נשק בת עשרות מיליארדי דולרים שכוללת מטוסי F-35, כטב"מים (מטוסים ללא טייס) מהסוג המתקדם ביותר ועוד, שיסופקו לה על ידי ארצות הברית. העסקה הוקפאה עד עתה בגלל התנגדות ישראל. עכשיו עומד הממשל האמריקאי להפשיר אותה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן