צילומים: הקרמלין, מרק ישראל סלם

גורם ישראלי: מתנהלים דיונים עם סודאן גם בנושא החזרת המסתננים

שר המודיעין אישר כי אכן מתקיימים מגעים בין הצדדים: "ככל שיהיה הסכם שלום הוא צריך לכלול ויכלול גם את סוגיית החזרת המסתננים מישראל חזרה לסודן. לא היו עדיין דיבורים על מספרים, זה יקרה ככל שהמגעים יתקדמו ונגיע לשלב של חתימה על הסכם"

גורם ישראלי המעורה בשיחות בין ישראל לסודאן אומר כי מתנהלים דיונים גם בנושא החזרת המסתננים הסודאנים לארצם – כך דווח ב'ישראל היום'. הגורם לא פירט היכן עומדים הדברים והאם הושגו הסכמות. על פי ההערכות יש בישראל כ־7,000 תושבים סודאנים שנכנסו לישראל באופן לא חוקי, וחלקם גם הקימו משפחות בארץ.

אריאל כהנא מציין כי בשל חוסר היציבות הפנימי בסודאן ועל רקע התנגדות של חוגי שמאל בישראל, מאמצי הממשלות להוציא אותם מהארץ למדינות שלישיות או להחזיר אותם לארצם, לא עלו יפה עד כה. אם יושג ההסכם המיוחל עם סודאן, ייתכן שגם בעיה זו תוסדר.

שר המודיעין אלי כהן אישר הבוקר כי אכן מתקיימים מגעים בין הצדדים. "ההסכם עם איחוד האמירויות הוא רק הסנונית הראשונה", אומר כהן, "יש מגעים עם סודאן, לפני חצי שנה ראש הממשלה ערך פגישה היסטורית עם שליט סודאן. דובר שר החוץ הסודאני אמר שאין שום סיבה לעוינות בין ישראל לסודאן, נהפוך הוא. יבואו הסכמים נוספים, גם עם מדינות נוספות במפרץ וגם עם מדינות באפריקה".

כהן הוסיף בראיון ל'ערוץ 12' כי "ככל שיהיה הסכם שלום הוא צריך לכלול ויכלול גם את סוגיית החזרת המסתננים מישראל חזרה לסודן. לא היו עדיין דיבורים על מספרים, זה יקרה ככל שהמגעים יתקדמו ונגיע לשלב של חתימה על הסכם".

כזכור, דובר משרד החוץ הסודני רמז אתמול כי ארצו מנהלת שיחות עם ישראל – ואמר כי בחרטום מאמינים שאין סיבה להמשיך עם העוינות כלפי ישראל. בראיון לרשת 'סקיי ניוז' בשפה הערבית אמר הדובר, חיידר בדווי סאדק, כי "ישראל וסודן ירוויחו מהסכם שלום. אנחנו מסתכלים על הסכם מהסוג הזה מתוך אינטרסים סודניים ומבלי לוותר על הערכים והעקרונות שלנו".

"אין סיבה להמשך העויינות בין סודאן לישראל", הוסיף הדובר. הדיפלומט הסודאני שיבח את המהלך של איחוד האמירויות בחתימת הסכם נרמול היחסים עם ישראל, והוסיף כי מדובר באומץ ובגבורה בכך שהמדינה התוותה את הדרך הנכונה ליתר מדינות ערב. "משרד החוץ הסודני מביט בציפייה להוביל את ההתקשרות עם הצד הישראלי לעבר הסכם שלום", אמר.

שר החוץ של סודאן עומאר אסמאעיל התנער מאוחר יותר מההצהרה של דובר משרדו שרמז למגעים עם ישראל: "קיבלתי בפליאה את ההצהרה של דובר משרד החוץ בעניין השלום עם ישראל. ההצהרה הזו נעשתה ללא סמכות והיא דורשת הבהרה. נושא היחסים עם ישראל לא נדון במשרד החוץ בשום צורה", צוטט השר בעיתון הסודאני "א-סודאניה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב קודם לכן ומסר כי הוא מברך על עמדת משרד החוץ של סודאן, המשקפת את החלטתו האמיצה של יו"ר מועצת הריבונות של סודאן לפעול לקידום היחסים בין המדינות. "ישראל, סודאן והאזור כולו ירוויחו מהסכם השלום ויוכלו לבנות ביחד עתיד טוב יותר לכל עמי האזור. נעשה כל הנדרש כדי להפוך חזון זה למציאות", אמר נתניהו.

שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי הודעת משרד החוץ הסודני מצביעה על השינוי המהותי המתחולל בימים אלו במזרח התיכון בכלל ובסודאן בפרט, בדיוק 53 שנה אחרי ועידת ח'רטום שבה קראה סודאן להתנגד להכרה ולהסכם שלום עם מדינת ישראל. אני מברך על כל צעד שמקדם הליך של נורמליזציה, שלום, הסכמים והכרה בין מדינות. הפעילות הדיפלומטית הישראלית בהובלת משרד החוץ מייצרת הזדמנויות חשובות נוספות כמו הקשר בין ישראל וסודאן. נמשיך לדון בתקופה הקרובה על שיפור היחסים עד לכדי חתימת הסכם שלום המכבד את האינטרסים של שני הצדדים".

דובר משרד החוץ הישראלי ליאור חייט בירך על הדברים של עמיתו הסודאני, ואמר כי "מדינת ישראל רואה בחיוב כל צעד שיוביל הליך של נורמליזציה והסכמי שלום עם מדינות האזור". גורם מדיני אמר כי הסכם עם סודאן יכול להביא לפתרון סוגיית מבקשי המקלט. כידוע, בישראל חיים 31 אלף מבקשי מקלט, מהם 6,200 יוצאי סודאן.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו