צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem

משלחת בכירים מארה"ב תגיע לישראל; דיווח: לחץ אמריקני על סעודיה להשתתף בפסגה באבו דאבי

משלחת בכירים מארה"ב תגיע היום לישראל. המשלחת תדון עם גורמים ישראלים על שיתופי פעולה באזור ותמריא לאבו דאבי יחד עם המשלחת הישראלית. דיווח: ג'ארד קושנר מנסה לשכנע את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן להצטרף לטקס החתימה על הסכם השלום בין ישראל לאמירויות בבית הלבן

משלחת אמריקנית בכירה תגיע היום (ראשון) לישראל כדי לדון עם הצמרת הביטחונית בישראל על שיתופי הפעולה עם מדינות המפרץ. בראש המשלחת עומד יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, אדריכל יוזמת השלום. יחד עמו יגיעו שורת בכירים נוספים: היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן, השליח לנושא איראן בריאן הוק, ושליח טראמפ למזרח התיכון אבי ברקוביץ'.

המשלחת תיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ גבי אשכנזי ושר הביטחון בני גנץ. מחר בבוקר צפויה להמריא מישראל בטיסה הרשמית הראשונה מנמל התעופה בין גוריון לאבו דאבי, עליה המשלחות הישראלית, בראשות ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, והאמריקנית. יחד עמו יצאו עוד עשרות פקידים, מנכ"לים של משרדים ממשלתיים וכן אנשי עסקים לדיונים באמירויות בנוגע להגברת שיתוף הפעולה בין המדינות.

הבוקר דווח ב'ידיעות אחרונות' כי יועצו מבחינתו של ג'ארד קושנר, יועצו הקרוב וחתנו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מהלך העניינים בין איחוד האמירויות וישראל כבר נסגר. כעת מופנה המאמץ של היועץ האמריקני לעבר מדינה נוספת – סעודיה. ע"פ הדיווח, קושנר מנסה לשכנע את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן להצטרף לטקס החתימה על הסכם השלום בין ישראל לאמירויות בבית הלבן, שצפוי להתקיים בחודש אוקטובר.

לקראת האירוע המתוכנן בוושינגטון, קושנר ועוזריו פועלים לאחרונה מול בן סלמאן כדי שיאשר לשגר שליחים סעודים רמי דרג לאבו דאבי כבר מחר, במקביל לבואה של המשלחת הישראלית למקום בראשות ראש המל”ל. ואולם בבית המלוכה בבירה ריאד קיימת כיום מחלוקת בנושא היחסים מול ישראל: המלך הסעודי הקשיש סלמאן בן עבד אל־עזיז, בן הדור הישן, מתנגד להצטרף להסכמי השלום עם ישראל ומעדיף לא לנרמל את היחסים עימה. לעומתו, יורש העצר בן סלמאן מפגין פתיחות גדולה יותר, ואולם כידוע לא נתן עדיין את הסכמתו למהלך.

העיתונאית סמדר פרי דווחה ב'ידיעות אחרונות' כי עדיין לא ידוע אם המשלחת הסעודית אכן תגיע מחר לאבו דאבי ובאיזה אופן תתנהל: האם תסכים לפגוש את המשלחת הישראלית או שתבקש לשמור על פרופיל נמוך. קושנר מציג למעשה שתי אפשרויות בפני יורש העצר הסעודי: תגיע לטקס החתימה בוושינגטון יחד עם ראשי איחוד האמירויות ובחריין, או שיגברו הסיכויים של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן לנצח בבחירות ואז ייפתח מו"מ אמריקני עם איראן, יריבתה של סעודיה, ויסתיים המעמד המועדף של ריאד בבית הלבן.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן