אחרי הפיצוץ: השגריר בגרמניה מונה לראש ממשלת לבנון

נשיא לבנון מישל עאון הטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על מוסטפה אדיב, מי שכיהן עד עתה כשגריר לבנון בגרמניה. מכה לחיזבאללה: הנשיא הלבנוני הצהיר "יש להכריז על מדינה חילונית" מה שמעיד על היתכנות שהזרוע הפוליטית של ארגון הטרור תישאר מחוץ לממשלה, בנוסף, חסרים רק 21 חברי פרלמנט להקמת ממשלה ללא ארגון הטרור

נשיא לבנון מישל עאון הטיל היום (שני) את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על מוסטפה אדיב, שכיהן עד עתה כשגריר לבנון בגרמניה. המהלך הגיע לאחר התייעצויות שקיים הנשיא עם חברי פרלמנט.
יצוין כי אדיב היה המועמד עליו המליץ ראש הממשלה שקדם לדיאב, סעד אל-חרירי, שהתפטר בתחילת 2020, כמו כן הוא מקורב לראש הממשלה לשעבר נג'יב מיקאתי, שנמצא בתפקידו בברלין מאז 2013.

המינוי מגיע שלושה שבועות לאחר התפטרות הממשלה בראשות חסאן דיאב שהתפטרה עקב לחץ המפגינים לאחר אסון הפיצוץ בבירה ביירות, שבו נהרגו לפחות 190 בני אדם וכ-6,000 איש נפצעו, ועל רקע המשבר הכלכלי הקשה במדינה.

מי שמקדמים את אדיב לתפקיד הם "זרם העתיד" בראשות ראש הממשלה לשעבר סעד חרירי. אחיו בהאא' לא חיכה למינוי הרשמי של אדיב וכבר תקף אותו: "מדובר בעוד נציג של המערכת הלבנונית הישנה". אין זה מתקבל על הדעת ששוחרי מלחמה ומיליציות ינהלו את המדינה שלנו. אנחנו צריכים שינוי מוחלט שיוביל ללבנון חדשה".

עבור חיזבאללה זו עלולה להיות מכה של ממש. אירועי התקופה האחרונה – הפיצוץ בנמל ביירות, התפטרות ממשלת הבובות בראשות חסן דיאב והצהרתו של עאון אמש כי "יש להכריז על מדינה חילונית" – מעידים על כך שייתכן שהזרוע הפוליטית של ארגון הטרור השיעי תישאר מחוץ לממשלה, זאת אף שהיא צפויה להמליץ על אדיב לתפקיד ראש הממשלה הבא.

זרם העתיד ושותפיו, שנמצאים כיום באופוזיציה, הם בעלי 19 מושבים מתוך 128 בפרלמנט הלבנוני. בה בעת, "הזרם הפטריוטי החופשי" של עאון וג'ובראן בסיל צפויים לתמוך בו. עד עתה הם היו בקואליציית הבובות עם שותפיהם הפוליטיים "טשנאג" הארמנים והמפלגה הדמוקרטית הלבנונית. בידיהם 25 מושבים, ומכאן נובע שיספיקו עוד 21 חברי פרלמנט בלבד כדי שחיזבאללה יישאר מחוץ לממשלה הלבנונית החדשה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן