צילום: עמוס בן גרשון/לע״מ

אחרי סעודיה: בחריין הודיעה כי תאפשר לטיסות מישראל לאמירויות לטוס בשטחה

בחריין הודיעה כי קיבלה את בקשתה של איחוד האמירויות לאפשר לטיסות בין איחוד האמירויות לבין ישראל לעבור במרחב האווירי שלה. עם זאת, בדומה להודעה הסעודית, שמה של ישראל לא צוין ספציפית. דיווח: ההחלטה של בחריין התקבלה בעקבות מאמצים דיפלומטיים של הבית הלבן

סוכנות הידיעות הרשמית של בחריין דיווחה הלילה (חמישי) כי רשות התעופה האזרחית במדינה אישרה את בקשת רשות התעופה האזרחית באיחוד האמירויות לאפשר לטיסות המגיעות לאמירויות, ולאלה היוצאות ממנה – מכל יעד – לעבור במרחב האווירי של בחריין. עם זאת, שמה של ישראל לא צוין באופן ספציפי.

ב'וואלה' דווח מפי מקור שמעורה בנושא שההחלטה של בחריין התקבלה בעקבות מאמצים דיפלומטיים של הבית הלבן. יועצו הבכיר של הנשיא קושנר, שביקר במנאמה ביום שלישי, העלה את הנושא בשיחותיו עם המלך ויורש העצר של בחריין. לדברי המקור, הבחריינים המתינו לראות האם סעודיה תיענה לבקשה האמריקנית ולאחר שראו שכך הדבר החליטו להיענות גם כן.

על פי הדיווח של ברק רביד, ההחלטה הבחריינית נותנת רוח גבית להסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות. מדובר גם בצעד נורמליזציה מצידה של בחריין עמה מקיימת ארצות הברית מגעים בימים אלה לגבי האפשרות של ללכת בדרכה של איחוד האמירויות ולכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל. ברמה הפרקטית עשויה החלטת בחריין לקצר את זמן הטיסה בין ישראל לאיחוד האמירויות בכמה דקות.

בכיר ישראלי אמר אתמול ל'כאן חדשות' כי בחריין צפויה להכריז בקרוב מאוד על נרמול היחסים. על פי הדיווח ההערכה כי הממלכה תכריז על כך לאחר חתימת ההסכם עם איחוד האמירויות. עוד פורסם כי ארצות הברית מעוניינת לקיים את טקס החתימה לפני ראש השנה. כמו כן, ישראל מעוניינת בשיתופי פעולה נוספים במפרץ בעיקר בתחומי ביטחון ומסחר.

כאמור, בפגישה שערך השבוע קושנר עם מלך בחריין, שיבח חמאד בן איסה אל חל'יפה את המהלך ההיסטורי של איחוד האמירויות ואולי רמז על הרצון להסכם דומה בין מדינתו לישראל. על פי סוכנות הידיעות של בחריין, המלך גם אמר כי איחוד האמירויות הגנו על האינטרסים של מדינות ערב ושל המדינות המוסלמיות.

לפי הדיווחים בבחריין, המלך שיבח את היחסים האסטרטגיים ההיסטוריים בין ארה"ב וארצו והודה לממשל האמריקני על "המאמצים להשיג ביטחון, שלום ויציבות באזור המזרח התיכון". בנוסף, שיבח המלך את איחוד האמירויות הערביות על "המאמצים להשיג פתרון צודק וכולל שיביא לפלסטינים את הזכויות הלגיטימיות שלהם ויכונן שלום קבוע באזור". קושנר צפוי לבקר בהמשך גם בקטאר.

כזכור, בסעודיה הודיעו כי יאפשרו לכל המדינות לטוס לאיחוד האמירויות מעל שטחה. סוכנות הידיעות הרשמית בממלכה דיווחה כי גורם ברשות הסעודית האחראי לתעופה אזרחית הצהיר שהמהלך התקבל בעקבות בקשה איחוד האמירויות. על פי ההודעה, "הוחלט לאפשר לכל הטיסות היוצאות מאיחוד האמירויות והנוחתות באיחוד האמירויות 'מכל מדינות העולם' לעבור במרחב האווירי הסעודי". שמה של ישראל לא אוזכר מפורשות בדיווח הסעודי.

שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן, כתב בטוויטר: "העמדות האיתנות של הממלכה כלפי הסוגיה הפלסטינית והעם הפלסטיני לא משתנות עם מתן אישור המעבר במרחב האווירי של הממלכה לטיסות המגיעות לאיחוד האמירויות מכל המדינות, ולאלה היוצאות ממנה. הממלכה מעריכה את כל המאמצים המתנהלים לכונן שלום צודק וקבוע בהתאם ליוזמת השלום הערבית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון זמן קצר לאחר הודעת סעודיה ואמר כי :"במשך שנים אני עובד לפתוח את השמיים של ישראל מזרחה. בשורה גדולה הייתה לפני שנתיים וחצי כשחברת התעופה "אייר אינדיה" קיבלה אישור לטוס ישירות לישראל. עכשיו, פריצת דרך ענקית נוספת – מטוסים ישראלים ומטוסים של כל המדינות יוכלו לטוס ישירות מישראל לאבו-דאבי, לדובאי ובחזרה".

"זה יוזיל את הטיסות, זה יקצר את הזמן, זה יפתח תיירות אדירה, זה יפתח את הכלכלה שלנו. זה יעשה עוד דבר – זה יפתח את המזרח. כשאתם טסים לתאילנד או לכל מקום אחר באסיה, זה יגלח שעות ומחירים. בשורה ענקית לכם, אזרחי ישראל. אלה פירות השלום של שלום אמת. אני רוצה להודות לג'ארד קושנר ולשייח' מוחמד בן זאיד על התרומה החשובה הזאת של היום. יהיו עוד הרבה בשורות טובות", דברי נתניהו.

כזכור טיסת אל על 971 שהמריאה לאבו דאבי מנתב"ג ביום שני היתה הטיסה הישירה הראשונה של חברת תעופה מסחרית ישראלית, שקיבלה אישור מעבר במרחב האווירי הסעודי. על הטיסה שהו חברי המשלחת אמריקנית בראשות קושנר, והדבר סייע בקבלת האישור מהסעודים. טיסת אל על 972 מאבו דאבי לנתב"ג אמש (שלישי), גם היא עברה במרחב האווירי הסעודי, אלא שהפעם ללא חברי המשלחת האמריקנית.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן