צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

אחרי כהונה קצרה בלבד: אליהו ברוכי נפרד זמנית מהכנסת

"בפוליטיקה הכול אפשרי": אליהו ברוכי, שהחל לכהן לאחרונה כחבר כנסת במסגרת החוק הנורבגי, סיים אתמול את כהונתו בעקבות התפטרותו של יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן מתפקידו כשר, ובכך הפך חזרה לחבר כנסת, מאחר והתפטר במסגרת החוק הנורבגי

אליהו ברוכי, שהחל לכהן לאחרונה כחבר כנסת במסגרת החוק הנורבגי, סיים אתמול את כהונתו בעקבות התפטרותו של יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן מתפקידו כשר, ובכך הפך חזרה לחבר כנסת, מאחר והתפטר במסגרת החוק הנורבגי. "חברים ושותפים ותיקים וטובים ממני בשדה הפוליטי, ביקשו שלא אמהר לסכם את התקופה הקצרה והמשמעותית בכנסת. אני שומע לעצתם", כתב היום ברוכי בפייסבוק.

"אבל רגע לפני שמתכלה השנה – וקללותיה בע"ה, ומתחילה שנה חדשה, ברצוני להודות לכם, על הפרגון, על עצה טובה (ציינתי בעבר שיוזמות רבות הגיעו מכם – ממי שמשום מה מכונה "האזרח הקטן") וגם על מילות ביקורת. תודה לדניאל זומר, ישראל מאיר ובנימין דרוק – צוות הלשכה המסור שעזר לי רבות לענות ולסייע לכמה שיותר פניות (לא הגענו לכולם, אני בטוח. אבל להרבה מאוד, כן). זהו סיפוק עצום ומשאלת לב שלי להתמקד בזה כמה שיותר. תודה לחברי הכנסת בדגל התורה, לצוות הלשכות שלהם על הליווי, התמיכה והפרגון (המשפט "אין חברים בפוליטיקה" לא נכון!)", כתב.

באגודת ישראל התחייבו לדגל התורה שעד לאחר החגים ברוכי יחזור לכנסת. בין האפשרויות שעולות הן כי אחד מחברי הכנסת של אגודת ישראל ימונה לשר במקומו של ליצמן, או שסגן שר החינוך מאיר פרוש יקודם לתפקיד שר השיכון ובמקומו ימונו ח"כ ישראל אייכלר, ח"כ יעקב טסלר או אליהו חסיד לסגן שר ויתפטרו עבור ברוכי. במערכת הפוליטית אף מעריכים כי ייתכן שליצמן יבחר לפרוש בקרוב מהמערכת הפוליטית. אפשרות נוספת היא חילופי תפקידים בין דגל התורה לאגודת ישראל.

כזכור, בעקבות החלטת הקבינט לאמץ את המלצת פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו להטיל סגר מלא בחגים הודיע הבוקר שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לראש הממשלה על התפטרותו מתפקידו כשר בממשלה.

במכתב ששיגר לנתניהו כתב השר ליצמן: "מזה כחודש ימים, בעוד אנו מתמודדים עם נתוני התחלואה בישראל, אני שב ומתריע נוכח הכוונה שסומנה מראש בידי פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, להטיל סגר מלא בחגי ראש השנה ויום הכיפורים הקרובים, מה שימנע ממאות אלפי יהודים, מכל האוכלוסיות והמגזרים, להתפלל בבתי הכנסת. מדובר אדוני ראש הממשלה בהחלטה קשה שתדלל ותקטין משמעותית את כמות הבאים לבתי הכנסת בראש השנה ויום כיפור, בייחוד רבבות אלפי יהודים, ממגוון אוכלוסיות שונות, חלקם כאלה שזו בשבילם פעם יחידה בשנה שהם נוהגים להגיע לתפילה בבית כנסת".

"חזרתי על התרעתי זו והתנגדתי להטלת סגר מלא דווקא בחגים בתקיפות בכל פורום שהוא, בקבינט הקורונה, בדיוני הממשלה, בשיחות עמך ועם חברים נוספים בקבינט, וגם בכלי התקשורת. הדגשתי ואמרתי שאם אכן יש צורך בסגר מלא, אין להמתין עם עליית נתוני התחלואה בקצב הזה, וכי יש להחליט עליו אז, מלפני חודש, מלפני שבועיים ולא בחגים".

"פרוייקטור הקרונה פרופ' רוני גמזו הכחיש כל הזמן והסביר לי שזו לא הכוונה. לצערי, הוכח שצדקתי בדבריי וכי ההחלטה לסגר מלא בחגים סומנה מראש תוך סיכון מיותר וגרימת עליית התחלואה במשך הזמן. בנוסף התברר כי גם סיכום שהיה על בתי הכנסת הופר וכי ההחלטה להטלת סגר מלא לא תאפשר הפעלת בתי הכנסת בחגים לפי מתווה נומה, זאת בניגוד למסוכם בפירוש בינינו. לפיכך לא אוכל להמשיך בתפקידי כשר, וכי החלטתי להתפטר מהממשלה ואחזור לכהן כחבר הכנסת לפי החוק הנורבגי", לשון המכתב.

שר השיכון היוצא יעקב ליצמן אמר הוסיף כי "במשך חודש ימים אני שומע על התוכניות לסגור את המדינה בחגים והתרעתי לאורך כל הדרך שזהו עוול וזלזול במאות אלפי אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים. אם צריך לעשות סגר מלא, איפה הייתם עד עכשיו? למה חגי ישראל הפכו כתובת נוחה לטיפול בקורונה על אף הסבל הקשה לציבור. אני רואה כפגיעה ערכית מהותית את העובדה שחגי ישראל הפכו למשהו שניתן לפגוע בהם, בתכנון מראש, לעומת תחומים אחרים כהפגנות המוניות, עונת החופש ביולי-אוגוסט וכדומה. מצערת העובדה שהסגר בחגים תוכנן וסומן מראש בידי פרויקטור הקורונה וזאת מחוסר הערכה לחגי ומועדי ישראל".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *