בכיר אמריקני: "איראן תוכל לייצר נשק גרעיני ב-2020 – שת"פ עם צפון קוריאה"

לדברי הבכיר, עד סוף השנה הלועזית יהיה לאיראן די חומר בקיע לפצצה, אם תבחר לעשות זאת. ממשל טראמפ יטיל סנקציות על איראן במסגרת מנגנון 'הסנאפבק', המהלך עשוי לכלול גם עסקאות נשק קונבנציונלי. הבכיר הוסיף: "חודש השת"פ עם צפון קוריאה בפרויקט טילים ארוכי טווח"

ארה"ב מאמינה כי לאיראן יש מספיק חומרים בקיעים לייצור נשק גרעיני עד סוף שנת 2020 – כך אמר בכיר אמריקני לסוכנות הידיעות רויטרס. הבכיר הוסיף כי טהרן חידשה את שיתוף הפעולה לייצור טילים ארוכי טווח עם צפון קוריאה, אך לא סיפק פרטים לגבי אף אחת מהטענות. הגורם אמר את הדברים לקראת הטלת סנקציות שיוטלו מחר על גורמים וגופים המעורבים בתכנית הגרעין, הטילים והנשק הקונבנציונלי של איראן.

ארצות הברית מתכוונת להטיל סנקציות על 24 אישים וחברות המעורבות בפרויקט הגרעין האיראני ותוכנית הטילים של משטר האייתולות. לפי גורם אמריקני בכיר, בממשל האמריקני חושדים שאיראן החליטה לדהור לעבר נשק גרעיני. "איראן עושה כל שביכולתה כדי לשמור על אפשרות לחדש את המרוץ אחרי חימוש ברגע שתחליט לעשות זאת", אמר.

הגורם האמריקני אישר כי נשיא ארה"ב טראמפ יחתום על צו נשיאותי, שיאפשר לארצות הברית להעניש את מי שקונה או מוכר נשק קונבנציונלי מאיראן בסנקציות משניות, שיחסמו מהם גישה לשוק האמריקני. מחלקת המדינה ומשרד האוצר האמריקני צפויים להציג כיצד ייענשו תושבי חוץ ועסקים בגין הפרות.

הסנקציות שיטיל מחר הנשיא דונלד טראמפ אמורות לתת שיניים להודעה האמריקנית שלפיה כל הסנקציות שהוסרו על איראן במסגרת הסכם הגרעין הופעלו מחדש. זאת אחרי שמדינות אירופה, סין ורוסיה – החתומות על הסכם הגרעין שממנו פרש הממשל ב-2018 – אמרו כי השימוש במנגון המכונה "סנאפק" אינו חוקי. ארצות הברית הזהירה כי הן עשויות להיפגע מסנקציות משניות.

 

מול כמעט כל העולם: ארה"ב הכריזה כי הסנקציות של האו"ם על איראן יחודשו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן