פופמאו נפגש לאחרונה עם בכירי ממשלת סודאן. צילום: מחלקת המדינה

"פגישה מכרעת": בכירים מסודאן ידונו באבו דאבי על נרמול היחסים עם ישראל

ראש המועצה הריבונית בסודאן צפוי להגיע ביממה הקרובה לשיחות באיחוד האמירויות. נציגי סודאן ייפגשו עם בכירים מאיחוד האמירויות וארה"ב על מנת לדון בהסכם בין ישראל וסודאן, שייחתם אם יענו בקשותיה של סודאן לסיוע כלכלי ולהסרתה מרשימת מדינות הטרור

 • "ילד החלאקה שהיה על הכתפיים ניצל, האב נפטר"

  תוכן מקודם

 • הזדמנות להצלחה: הכנס שיהפוך את העמותה שלך לסיפור הצלחה

  תוכן מקודם

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

פגישה מכרעת תתקיים מחר (שני) באבו דאבי בין בכירים מאיחוד האמירויות, ארצות הברית וסודאן בעניין הסכם נורמליזציה בין סודאן לישראל – כך חושף העיתונאי ברק רביד ב'וואלה' מפי מקורות סודאנים. ההערכה היא שאם ארצות הברית תקבל את בקשותיה של סודאן לסיוע, הודעה על כינון יחסים עם ישראל עשויה להתפרסם בתוך ימים.

לפגישה צפוי להגיע ראש מחלקת המפרץ וצפון אפריקה במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, הגנרל מיגל קוריאה – מאדריכלי ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות. את האמירויות ייצג בשיחות היועץ לביטחון לאומי, טחנון בן-זאיד, שאחראי על המגעים עם ישראל, ואת סודאן ייצגו יועציו של ראש מועצת הריבונות, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, וכן נציגי הממשלה האזרחית בסודאן ובראשם שר המשפטים נאסר א-דין עבד אל-בארי שהינו גם אזרח אמריקני.

מקורות סודאנים אמרו כי ממשלת סודאן מבקשת תמורות כלכליות בעבור נורמליזציה עם ישראל: מענק מיידי של למעלה מ-3 מיליארד דולר בסיוע הומניטארי ובהזרמה ישירה לתקציב המדינה וזאת על רקע המשבר שנוצר בעקבות השיטפונות במדינה והגירעון החמור בתקציב הממשלה. הסודאנים מבקשים שהסיוע הכלכלי יימשך גם בשלוש השנים הקרובות.

הפגישה המכרעת תתקיים בשולי ביקורו של ראש מועצת הריבונות של סודאן, הגנרל עבד אל-פתאח אל-בורהאן, באיחוד האמירויות. אל-בורהאן צפוי להיפגש עם יורש העצר של איחוד האמירויות, מוחמד בן-זאיד, ולדון עמו בהצטרפות סודאן לנורמליזציה עם ישראל ובסיוע שסודאן תקבל מארצות הברית ומאיחוד האמירויות בתמורה למהלך כזה.

אל-בורהאן תומך מאוד בנורמליזציה עם ישראל וסבור כי המהלך יסייע למדינה לצאת מהמשבר הכלכלי וההומניטארי החמור בו היא נמצאת. אלא, שהוא מייצג רק את הפלג הצבאי של הממשלה הסודאנית. הממשלה האזרחית בסודאן ובמיוחד העומד בראשה, עבדאללה חמדוק, הסתייגו מהמהלך תקופה ארוכה מחשש למחאה פנימית.

אלא, שמקורות בסודאן טוענים כי בימים האחרונים השתכנע חמדוק כי מהלך נורמליזציה עם ישראל ישרת את האינטרסים של סודאן ונתן "אור ירוק" לאל-בורהאן להתקדם אם דרישותיה של סודאן לסיוע כלכלי יתקבלו. חמדוק לא הצטרף לאל-בורהאן בנסיעה לאיחוד האמירויות, אך שלח את ראש לשכתו ואת שר המשפטים שלו כדי שייקחו חלק במגעים עם האמריקנים והאמירתים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן