פופמאו נפגש לאחרונה עם בכירי ממשלת סודאן. צילום: מחלקת המדינה

דיווח: רה"מ נתניהו צפוי להיפגש בימים הקרובים עם מנהיג סודאן

על פי מקור בכיר בסודאן נתניהו צפוי להיפגש עם אל-בורהאן באוגנדה. בקרוב צפויה לצאת הודעה על עמדה משותפת של מועצת השלטון והממשלה בסודאן, לגבי הסיכומים שגובשו עם הממשל האמריקני בעניין הנורמליזציה עם ישראל. מועצת השלטון הזמנית בסודאן תכנס דיון התייעצות עם הממשלה

העיתון "אלשרק אלאוסט" מחרטום, בירת סודאן דיווח הבוקר (חמישי) כי בימים הקרובים צפויה הכרזה על 'הסכם עקרוני' בעניין נורמליזציה בין סודאן לישראל, בכפוף למילוי תנאים שדרשה סודאן מארה"ב בימים האחרונים. בין הדרישות של סודאן: הסרתה מרשימת מדינות התומכות בטרור וסיוע כספי. הפרסום מגיע יום בלבד לאחר ששגרירת ארה"ב באו"ם קלי קראפט רמזה כי בתוך יום או יומיים ייחתם הסכם נוסף בין ישראל למדינה ערבית.

ההנהגה בסודאן נתנה את הסכמתה העקרונית לנורמליזציה עם ישראל במסגרת שיחות שהתנהלו בימים האחרונים באיחוד האמירויות, בין בכירי מועצת השלטון הזמנית של סודאן לנציגי ממשל טראמפ. בעקבות השיחות הללו צפויה מועצת השלטון הזמנית בסודאן לכנס דיון התייעצות עם הממשלה, בה שותפות תנועות שידועות בהתנגדותן לנורמליזציה.

מה שצריך לקרות בהמשך, זה, הודעה על עמדה משותפת של מועצת השלטון והממשלה בסודאן, לגבי הסיכומים שגובשו עם הממשל האמריקני בעניין הנורמליזציה עם ישראל.

אמש (רביעי) פורסם ב-i24-NEWS. על פי מקור בסודאן, כי בימים הקרובים צפוי להיפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם המנהיג הסודאני עבד אל-פתאח אל-בורהאן, על פי מקור בכיר המקורב למועצה הריבונית במדינה, שבראשה עומד אל-פתאח אל-בורהאן, הפגישה בין השניים צפויה להיערך באוגנדה.

שגרירת ארה"ב באו"ם קראפט אמרה: "נשמח מאוד שסעודיה תהיה הבאה בתור, אך מה שחשוב הוא להתמקד בכך שהמשטר האירני לא יחבל ברצון הטוב וביחסים שנרקמים בין ישראל למדינות האזור."

אמש, (רביעי) פרסם העיתון הלבנוני "אל אחבר", המזוהה עם ארגון הטרור חיזבאללה, על התקדמות במגעים בין ארצות הברית ואיחוד האמירויות עם סודאן על שאלת נורמליזציה עתידית עם ישראל.

על פי מקור דיפלומטי שנמצא, לטענת העיתון, במשא ומתן המתקיים באיחוד האמירויות, החלק הצבאי של הממשלה הסודנית נוטה להסכים להצעת הנורמליזציה ואילו החלק האזרחי של הממשלה, שעד כה הביע התנגדות למהלך, נוטה לקבלה בשל התמורה הכלכלית האדירה שמציעות ארצות הברית ואיחוד האמירויות. על פי המקור, ארצות הברית התחייבה לעסקת נפט וחיטה עם סודן בשווי של 1.2 מיליארד דולר, הלוואה בתנאים נוחים לממשלה הזמנית על סך 2 מיליארד דולר, ומעל הכל, הורדתה המיידית של סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור, תוך התחייבות לשכנע מדינות מערביות אחרות לחמם את יחסיהן עם חרטום.

המקור הגדיר את התנהלות ארצות הברית "סחיטה דיפלומטית בוטה" וטען כי ישראל לא תשלם מחירים עבור העסקה הנרקמת. "תל אביב מעוניינת לקבל נורמליזציה מבלי לשלם כל מחיר מדיני עבורה", אמר המקור לעיתון הלבנוני. חשוב לציין כי העיתון שפרסם את הדיווח מתנגד באופן נחרץ לנרמליזציה וייתכן כי מטרת הדיווח עצמו היא להביך את הממשלה הסודנית ולגרום לה לסגת מהבנות אליה הגיעה מול אבו דאבי ווושינגטון.

שר התקשורת הסודאני, פייסל מוחמד סאליח, הכחיש את הדיווחים וטען: "למשלחת השרים לאבו דאבי כלל אין מנדט לדון בנושאים הקשורים לנורמליזציה עם ישראל ומטרתה היחידה היא להביא להוצאתה של ארצו מרשימת המדינות תומכות הטרור. בחודש שעבר הודח מתפקידו דובר משרד החוץ הסודני לאחר שהביע תמיכה בנורמליזציה עם ישראל."

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן