טנקים עולים בלהבות: עשרות הרוגים בקרבות בין אזרבייג'ן לארמניה • צפו

עשרות הרוגים ומאות פצועים עקב קרבות עזים זה היום השני, על רקע התלקחות סכסוך בן עשרות שנים על השטח נגורנו-קראבך שבמזרח אירופה. רוסיה וארה"ב קוראות להרגעת הרוחות, ארדואן מתייצב לצד אזרבייג'ן. מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר
 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

אזרבייג'ן וארמניה החלו להילחם אתמול בקרבות שנמשכים גם היום (שני), כאשר בין הכוחות המזוינים של שתי המדינות התנהלו חילופי אש כבדים, בעקבות סכסוך מתמשך על שטח נגורנו-קראבך שבאזור הקווקז שבמזרח אירופה. נכון להיום, הרשויות בנגורנו-קראבך מסרו כי 15 חיילים נהרגו בקרבות, שמצטרפים ל-16 ההרוגים מהקרבות ביום ראשון. סך הכל ישנם 100 פצועים.

העימותים הובילו לשטף תגובות דיפלומטיות, וכל הסלמה עלולה לגרור את המעצמות האזוריות טורקיה ורוסיה. רוסיה, שלה בסיסי צבא בארמניה ויחסים קרובים גם עם אזרבייג'ן, דחקה בשני הצדדים לגלות איפוק וקראה להפסקת אש מידית. טורקיה אמרה כי היא תומכת באזרבייג'ן, בעלת בריתה המסורתית. מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר לדיון בהסלמה.

הלחימה בין הצדדים החלה אתמול בחבל המהווה מובלעת של מיעוט ארמני בתוך אזרבייג׳ן ונמצא בשליטת כוחות צבא ארמניה וכוחות הסרים למרותו מאז תום מלחמה עקובה מדם בין הצדדים ב-1994. משרד הביטחון של אזרבייג'ן טען כי כוחות ארמניים החלו הבוקר בהפגזת העיירה טארטאר, בעוד גורמים ארמניים רשמיים אמרו כי הלחימה נמשכה לאורך כל הלילה וכי באקו יזמה צעדים התקפיים בבוקר.

הסכסוך בין ארמניה לאזרבייג'ן נותר בלתי פתור למעלה משלושה עשורים מאז הסתיימה המלחמה האלימה בהרי הקווקז על המובלעת האתנית של נגורנו קרבאך. משנת 1994 נמצא חבל הארץ בשליטתו של הצבא הארמני, אך בין המדינות פורצים לעיתים עימותים המאיימים על יציבות האזור בו עוברים צינורות המובילים נפט וגז לשווקים רבים בעולם.

אתמול בערב הכריז נשיא אזרבייג'ן, אילהם אלייב, מלחמה על ארמניה, לאחר שהאחרונה הכריזה על גיוס כללי וממשל צבאי ברחבי המדינה. כוחות גדולים של צבא ארמניה הועברו במהלך היממה החולפת לחבל המריבה כהכנה למתקפת נגד ארמנית על הצבא האזרי. בארמניה טוענים כי טורקיה שלחה אלפי לוחמים מסוריה לסייע לכוחות האזריים, מהלך שהוכחש באנקרה וטרם נתקבלו לו הוכחות מהשטח.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן