צילום: קובי גדעון/ לע"מ

ריבלין: "איש לא בדק אם יש לך פאות מקופלות מתחת לקסדה"

נשיא בטקס האזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים: "הביטחון הלאומי שלנו מחייב בניין מחדש של החוזה בין הציבור לנבחריו, כבוד לחוק וציות להנחיות, ואיחוי השסעים העמוקים בעם. ההפתעה שהייתה מנת חלקנו במלחמה ההיא אסור לה להישכח ואסור לה שתחזור"
 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

 • האימון שלך שווה יותר עם GO >>

  תוכן מקודם

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף היום (שלישי) בטקס האזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים בהר הרצל בירושלים "47 שנים חלפו מאז הפרו יללות הצופרים את קדושת יום הכיפורים. מהתפילות בבתי הכנסת מיהרנו אל נקודות האיסוף. ומשם במהירות אל שדות הקטל. ואל המלחמה הנוראה, העקובה מדם", אמר הנשיא.

"מלחמת יום הכיפורים הייתה מהנוראות במלחמות ישראל. היא הטביעה את חותמה הקשה על מדינת ישראל, על צה"ל ועל החברה הישראלית כולה. היא עיצבה דור שלם, דורות שלמים. לא בכדי איננו מפסיקים את החיטוט בפצעיה של מלחמת יום כיפור גם היום. לא בכדי אנחנו חוזרים ושבים אל לקחיה: לא להיכנע לשאננות, לקונספציה, ליוהרה, אלו, יחד או לחוד, עלולים להביא איתם אסון. עלינו להיות מודעים לסכנות הרובצות לפתחנו, להיות מוכנים לקדם אותן מבעוד מועד. והלקח המתנשא גבוה מעל כולם: החובה שלא לשקוע באשליות נוחות, כאלו המסתדרות עם מאווי הלב על חשבון העובדות".

"בחודשים האחרונים וביתר שאת בשבועות ובימים האחרונים בעיצומה של מגפת הקורונה, שבים ועולים מונחים שהכרנו עד היום ממלחמת יום כיפור. אני מבין את התחושה: התסכול, האכזבה ממבצעי המדיניות, הכעס, הרצון להאשים מישהו. אך אני מבקש, מכל הציבור בישראל, הניחו לרגע את ההשוואות, את החיטוט בפצעים. בעת הזו עלינו להיות ממוקדי מטרה, והמטרה היא לנצח את הנגיף, להביס אותו. הביטחון הלאומי שלנו מצריך התמודדות נחושה עם המשבר הבריאותי, והמשבר הכלכלי שבעקבותיו. הביטחון הלאומי שלנו מחייב בניין מחדש של החוזה בין הציבור לנבחריו, כבוד לחוק וציות להנחיות, ואיחוי השסעים העמוקים בעם. ההפתעה שהייתה מנת חלקנו במלחמה ההיא אסור לה להישכח ואסור לה שתחזור: לא בביטחון, אבל גם לא בבריאות, או בכלכלה".

עוד הדגיש: "לחמתי בשדות הקטל של המלחמה האיומה ההיא, והנה אני כאן גם היום. כמעט יובל מאוחר יותר, ואני זוכר היטב איך נצחנו את המלחמה ההיא. בשוחות, לחמנו כתף אל כתף. איש לא בדק אם יש לך פאות מקופלות מתחת לקסדה או אם אתה טומן בחגור את הפנקס האדום שלך. הסתערנו יחד, מתוך ידיעה שאם לא נשעט קדימה, ייתכן שלא יהיה לאן לשוב".

"גם היום, אנו במלחמה. היא שונה, היא אחרת, אך היא פוצעת אותנו בבשר החי שלנו כחברה, כמדינה, לא פחות", הוסיף הנשיא ואמר: "אם לא נסתער קדימה יחד, מתוך אחריות אישית, מתוך מחשבה על הזולת, כשאנו משאירים את כל מה שהיה מאחור, נתפרק מכל הערכים שבזכותם הקמנו את המדינה הזו. אנחנו עוד נתעורר ליום שאחרי המגיפה. איני יודע מתי הוא יגיע, אבל הוא יגיע. וכשיגיע אנחנו חייבים לוודא שנקום אליו אחים זה לזה. ערבים זה לזה".

בתום דבריו פנה הנשיא למשפחות השכולות והדגיש את חובתה המוסרית של מדינת ישראל להשבת בניה, נעדרי כל מערכות ישראל: "משפחות יקרות, מלחמת יום כיפור – על אף נתוני הפתיחה הקשים שלה – הסתיימה בהישג צבאי מרשים. היא הוכיחה לנו שלא ניתן לגבור עלינו גם בגרועות שבנסיבות. אבל היה לזה מחיר כבד. אתם, בני המשפחות השכולות – שילמתם את המחיר. עבורכם, מלחמת יום הכיפורים תימשך לנצח. יש ביננו גם מי שבני משפחותיהם, שלחמו במלחמת יום הכיפורים, עדיין נעדרים. מדינת ישראל חבה חוב מוסרי עצום להשבת בניה כולם, נעדרי כל מערכות ישראל. גם היום, אנו פועלים ללא לאות כדי להשיב את כל נעדרינו, ולא נשקוט עד שישובו בנינו לגבולם", אמר.

כתבות קשורות

גנב מסכים מדירה תוך "הקפדה על עטיית מסכות" - ונעצר • צפו
חם לכם? בדובאי יותר חם, אבל יש להם פתרון יצירתי להתמודדות • צפו
ישראל חשפה את סעיד ארג'אני - האיש מאחורי המתקפה על הספינה
עדויות ארכיאולוגיות לרעידת אדמה שמוזכרת בתנ"ך נחשפו לראשונה • צפו
התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
משה קליין בסינגל חדש מתוך אלבום הבכורה: "מה טובו אוהליך"
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה
צה"ל מודיע: זוהו שלושה שיגורים מלבנון - שני רקטות נפלו בשטח ישראל
עימות חריג בבני ברק: החברא קדישא נגד הסכם העירייה על הקבורה באלעד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן