מליאת הכנסת. צילום: מרים אלסטר / FLASH90     

לפנות בוקר: מליאת הכנסת אישרה סופית את החוק שמאפשר להגביל הפגנות

המליאה אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את החוק להגבלת הפגנות בזמן סגר מלא. זאת בתום דיון לילי וסוער במליאה. 46 חברי כנסת הצביעו בעד, ואילו 38 הצביעו נגד - בהם חברי הכנסת מכחול לבן מיקי חיימוביץ' ורם שפע, בניגוד לעמדת מפלגתם. לפיד: "נטרלל את כנסת ישראל כל הלילה"

מליאת הכנסת אישרה הלילה (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את התיקונים "לחוק הקורונה הגדול", ובהם הגבלות לקיום הפגנות במרחב הציבורי בזמן סגר כללי. התיקונים עברו ברוב של 46 תומכים מול 38 מתנגדים. לפי ההצעה שאושרה, לא יתקיימו הפגנות בזמן של סגר כללי אלא בקבוצות של 20 איש בלבד ובמרחק של עד קילומטר מהבית. שני חברי כנסת מכחול לבן, מיקי חיימוביץ' ורם שפע, הצביעו נגד על אף עמדת מפגלתם והקואליציה.

על פי ההצעה, הממשלה תוכל להכריז על "מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה" למשך שבוע, אם שוכנעה בהתפשטות רחבה של הנגיף הגורמת לפגיעה חמורה בבריאות הציבור ובתנאי שתקנות הסגר עומדות בתוקף; את ההכרזה תוכל הממשלה להאריך לתקופות נוספות של שבוע עד סה"כ 21 ימים, והיא תובא לוועדת החוקה בסמוך להחלטה על ההארכה, והוועדה תוכל לבטל את ההכרזה בדיעבד. הממשלה באישור ועדת החוקה יכולה להאריך את ההכרזה לתקופות נוספות של שבועיים כל עוד תקנות הסגר בתוקף.

גם ב"מצב חירום מיוחד" שיוכרז בעת סגר, לא ניתן יהיה למנוע לחלוטין תפילות, הפגנות או טקס דתי, אך ניתן יהיה לקבוע הגבלות על ההתקהלות בהם, לרבות הגבלה על מספר המשתתפים. כמו כן ב"מצב חירום מיוחד", ניתן יהיה להגביל את היציאה של אדם להפגנה עד למרחק המותר ליציאה ממקום המגורים, העומד בתקנות הנוכחיות על 1000 מטר.

לצד זאת, ניתן יהיה לצאת לטיפול רפואי גם אם אינו "טיפול רפואי חיוני" וכן כי אדם עם מוגבלות השוהה במסגרת חוץ ביתית יוכל לבקר את הוריו או את האפוטרופוס שלו.

ח"כ מיקי חיימוביץ' מ'כחול לבן' הסבירה את הצבעתה נגד החוק: "כמעט כל נבחר ציבור מגיעה לשעת מבחן, שבה הוא עומד ומחליט אם הוא פועל לפי הכללים המקובלים במערכת הפוליטית וההסכמים קואליציונים, או שהוא בוחר לקחת צעד שעלול לגבות ממנו מחיר ברמה האישית, אבל חשוב בעיניו. היום, זוהי שעת המבחן שלי, זוהי שעת מבחן בכל מה שנוגע לדמוקרטיה, לחופש הביטוי, חופש הפרט וחופש התנועה. בנוסף, זוהי גם שעת מבחן לאמון הקלוש שעוד נשאר בין המערכת הפוליטית לבין האזרחים בישראל".

"אני נגד החוק להגבלת הפגנות שעומד להצבעה הלילה. אני מרגישה שהסגר הכללי יכול היה להימנע, אם רק ראש הממשלה – שהיה אמור להיות המבוגר האחראי היה מקבל החלטות ענייניות, שלא נגועות באינטרסים סקטוריאליים, אישיים ופוליטיים כדי שנצליח בניהול המגפה, אנחנו לא צריכים לכפות על אזרחי ישראל צעדים מרחיקי לכת, אלא לקבל על עצמנו יושרה, דאגה וחמלה אמיתית לשלום כל אזרחי המדינה, ובכך לרתום אותם לדרך משותפת, שתתגבר על המשבר הבריאותי, כמו גם על המשבר הכלכלי והחברתי שאליו נקלענו".

"אני מקווה שנצליח להתעשת בזמן, ומבטיחה להיאבק על מנת לשקם, ולו במעט את האמון שנעקר מהיסוד. ומשהו על כחול לבן – מפלגתי שראוי לציין את העובדה שהיא והעומד בראשה מכילים פה הערב עמדות שונות שיש בה. אני יודעת שגם בהמשך כחול לבן תעמוד על המשמר לטובת עם ישראל ולטובת הדמוקרטיה. אני מצביעה היום בהתאם לצו מצפוני", דברי חיימוביץ'.

טרם ההצבעה הלילה אמר יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד): "באתי לברר אם עדיין מותר לי לדבר במליאה, כי זה השלב הבא. יגידו לנו שבגלל הקורונה – אסור לי לעמוד ולדבר פה בשמה של האופוזיציה. אני שואל את חברי כחול לבן – מה יקרה אם תגידו לנתניהו שאתם לא מוכנים וזה מנוגד להסכמים שנחתמו? מה יקרה לכם אם תגידו לא? ממה אתם מפחדים? כל נושא ההפגנות נועד להסיח את הדעת מהכישלון הנורא בטיפול בקורונה". לפיד הוסיף: "נטרלל את כנסת ישראל כל הלילה כדי לוודא שאף אחד לא יכול לעמוד בחוץ בקפסולות של 20 איש עם מסכות".

ח"כ אוסמה סעדי מ'הרשימה המשותפת' אמר כי "מדובר בחוק שדגל שחור מתנוסס מעליו ואינו חוקתי". יואב סגלוביץ מ'יש עתיד-תל"ם' טען כי "כחול לבן והליכוד הפכו ברית-לא–קדושה למטרה פסולה. האופוזיציה הרבה יותר אחראית מהממשלה". אורנה ברביבאי ציינה כי "ראש הממשלה איבד את השליטה על כל תחומי החיים והאזרחים ייקחו אחריות. מדובר בסגר פוליטי, שהוטל רק מטעמים פוליטיים". מאיר כהן הזהיר מפני "מדרון חלקלק". רם בן ברק הדגיש כי אחוז ההדבקות בהפגנות היא אפסית ושיקר כי כניסת תלמידי ישיבות מחו"ל גרמה להתפרצות המגיפה.

ח"כ עופר כסיף מ'הרשימה המשותפת' אמר כי "אותו אדם שהרס כל שבב של סולידריות, העדיף צוללות מיותרות במקום כספים לבריאות, תפנוקים להתנחלויות במקום חינוך, מנסה כעת לדרוש סולידריות. כמה ציניות וכמה עזות מצח. יש דיכוטומיה כוזבת שמטרתה שיסוי ופיצול בין המתפללים למפגינים. אבל זה לא אלו כנגד אלו. אני אתאיסט אך מכבד את חופש הפולחן לעבוד את אלוקיכם והזכות שלי להפגין עבורי אינה פחות חשובה".

ח"כ אביגדור ליברמן מ'ישראל ביתנו' ניצל את הדיון לעוד נאום הסתה: "אחת הבעיות שהציפו בפנינו במשלט הקורונה היו התקנות. מתברר שאף אחד לא מבין את התקנות שהממשלה הוציאה. הבעיה הנוספת שאמרו לנו העובדים במשלט, היא אובדן האמון של הציבור. יש הוראות בידוד לבאים מחו"ל אבל ראש הממשלה מגיע להמון תומכיו אחרי ששהה בחו"ל, שני עוזריו מפירים בידוד וכן הלאה. אין כל היגיון. 30 איש יכולים לנסוע באוטובוס מירושלים לחיפה אבל שניים על מגרש טניס אסור? חיילים נסגרו חודש שלם במוצב, אבל תלמידי ישיבות יכולים לחזור לבתים צפופים ומשפחות גדולות. כשיש החלטות מסוג זה, הציבור לא מאמין ובלי אמון א"א לנצח את הקןרונה. ב-17 טיסות מאומן היו חולי קורונה מאומתים. מה שעושה ראש הממשלה זהו רק הפחדה. המשבר הוא ניהולי – ראה"מ הוא מנהל כושל וככזה הוא צריך להסיק מסקנות".

ח"כ אלי אבידר מ'ישראל ביתנו' טען כי "החוק המובא הוא פיגוע כנגד אזרחי מדינת ישראל. מדינת ישראל נמצאת בתהליך של הידרדרות. כשהחוק יעבור, איש מאתנו לא יוכל לטעון שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. הפכנו לדיקטטורה. היה דבר אחד ויחיד שהטריף את נתניהו עכשיו וזה ההפגנות. נתניהו מוציא למילה שקרן שם רע. ההפגנות מערערות את יציבות משטרו של נתניהו ויש שיאמרו גם מנטלית. יש כאן תעמולה שקרית מכוונת".

ח"כ יאיר גולן מ'מרצ': "התכלית היחידה של כל מה שנעשה במשכן הכנסת היא היחלצות נתניהו מהמשכן ומאימת הדין. כתוצר לוואי של ההשחתה הזאת, נקבל את הכלכלה הפגועה ועוד. זה לא יעצור את המחאה, והזעם שהולך ומצטבר ברחובות ימצא את דרכו לפרוץ. כשם שלא נעצרה המאה אחרי מחדל 73', היא גם לא תעצור ב2020. אנשי הליכוד, תארזו מזוודות כי בקרוב אתם תעברו לצד של האופוזיציה".

ח"כ מרב מיכאלי: "שולחים חיילים לסתום את הפה לאזרחיות ואזרחים. משלה שלא מוכנה לשאת בתוצאות הבלתי נסבלות של ההחלטות שלה, אותה ממשלה שולחת חיילים וחיילות שנועדו להגן על המדינה, כדי למנוע מאזרחים זכות בסיסית. אני כאן כדי להצביע נגד מה שהממשלה הזו מחוללת".

ח"כ תמר זנדברג: "לפעמים אני מדמיינת את דברי הימים של מדינת ישראל, מה יהיה כתוב שם? ששביום כיפור תשפ"א, יממה לפני ויממה אחרי, הכנסת התכנסה לתיקון שיהיה אפשר להפגין במרחק קילומטר, בקפסולה. זה מה ששקרה? אנשים מתו בעשרות, שכבו בבתי חולים, עסקים איבדו את פרנסתם, שנת הלימודים התחלפה בשנה, וזה מה שעשו בבית הנבחרים? ח"כ שקד מלגלגת: כמה פעמים הרגתם את הדמוקרטיה? הדמוקרטיה לא תמות במהלך הזה. הבעיה היא שאין אזרח שיכול לסמוך שמה שקורה קורה כי כך צריך".

יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט, יעקב אשר (יהדות התורה) סיכם: "יכול להיות שהיו טעויות, אבל לא שמעתי אף אחד מהאופוזיציה שאומר לא לפתוח. כולם נחמדים. אף אחד לא רוצה להיות האיש הרע. צריך גם לומר מה לא לעשות, לא רק מה לעשות. ניהלנו דיון ארוך וממצה בוועדה. הפרוטוקולים יעידו. גם אם מישהו מחר ירצה ללכת לבגץ, אני מוכן להגיד – עשינו עבודה מקצועית. האזנו ובדקנו כל דבר".

"נדבקים בהפגנות או לא, נדבקים יותר בבתי כנסת? אני לא אוהב את החיבור, גם כשהוא נעשה על ידי חלק מחברי. לא היה צריך להיות החיבור הזה. אם מורה צריך להגיד ל-40 תלמידים, ממחר אסור לשחק בכדור, אבל חלק מהילדים יכולים, ברור שמורה כזה מאבד שליטה על הכיתה. זו מהות החוק. יש פגיעה בזכות ההפגנה. בוועדה הגנו על הזכות הזו ואני הגנתי על הזכות הזו. יסוד התביעה שלא יהיה מצב שמדברים על מצב חירום, להכניס מדינה לסגר שאף אחד לא רוצה, אי אפשר שמימיני מיכאל ומשמאלי גבריאל וכאן רוקדים וכאן מפגינים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *