צילומים: משרד החוץ

"לעולם לא שוב": ביקור היסטורי של שר החוץ מהאמירויות באנדרטה לזכר השואה

עבדאללה בן-זאיד הגיע למקום יחד עם אשכנזי ומקבילם הגרמני, לפני פגישתם המשולשת הערב. בן זאיד: "האנדרטה מנציחה את זכרם של אלו שנפלו קורבן למפיצי הקיצוניות והשנאה". אשכנזי: "נוכחתנו כאן מסמלת את תחילתו של עידן חדש". השר הישראלי סיפר על הוריו ניצולי השואה

שר החוץ גבי אשכנזי ביקר היום (שלישי) באנדרטה לזכר השואה בברלין יחד עם שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן-זאיד ושר החוץ של גרמניה הייקו מאס. מדובר בפעם הראשונה בה מבקר שר חוץ של מדינה ערבית באנדרטה לזכר שואה. בן-זאיד כתב בספר המבקרים וחתם אותו במילים "לעולם לא שוב" באנגלית ובערבית. השלושה ייפגשו הערב לפסגה בנושא ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות.

עוד הוסיף השר הערב כי "ביקרתי היום באנדרטה לזכר קורבנות השואה, אותה אנדרטה שמנציחה את זכרם של אלו שנפלו קורבן למפיצי הקיצוניות והשנאה, ועם זאת מדגישה את הערכים האנושיים הנאורים הקוראים לסלחנות, קבלת האחר וכבוד הדתות והאמונות בכללותם. אלה הם הערכים עליהם נוסדה מדינתי ולעד יישארו המנוע שמניע אותה".


הדברים של אשכנזי לצד הדברים של השר האמיראתי בספר האורחים

אשכנזי כתב בספר האורחים כי כי "כאן בברלין, במקום בו שכנה מפקדתה הראשית של החיה הנאצית, אשר גזרה את גורלם של ששה מליונים מבני עמי ושלחה אותם אל המשרפות ותאי הגזים. אני עומד כאן דומם כשר החוץ של ממשלת ישראל וכמפקדו לשעבר של צבאה, כשלצידי ניצבים שר החוץ של ממשלת גרמניה ושר חוץ איחוד האמירויות".

"נוכחותנו כאן יחד מסמלת את תחילתו של עידן חדש. עידן של שלום בין העמים. חתימתנו המשותפת בספר הזכרון הינה כזעקה ושבועה משותפת: לזכור ולא לשכוח, להיות חזקים ולהבטיח שלעולם לא עוד. עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל. אמן", דברי אשכנזי בספר האורחים.

במהלך הביקור שר החוץ הגרמני סיפר לשר החוץ האמיראתי על כך שהשר אשכנזי הוא דור שני לניצולי שואה. השר האמיראתי הופתע לשמוע וביקש לדעת עוד. השר אשכנזי סיפר על שורשיו ועל אביו ששרד את מחנה העבודה בבולגריה בשנת 1944 ועל העלייה שלו לארץ.

צילומים: משרד החוץ הגרמני

צילומים: רותי צונץ

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן