צילום: Yossi Zeliger / FLASH90.

דיווח: מל"ט ישראלי שנמכר לאזרבייג'ן התרסק בשמי איראן

בכלי התקשורת האיראניים דווח על נפילה של מל"ט בלי לציין למי הכלי שייך, בנוסף בכיר איראני צוטט כשהוא אומר כי המל"ט נפל ולא הופל. מתמונות שיצאו ממקום האירוע עולה כי מדובר במל"ט מסוג Harop של התעשייה האווירית שנמכר לאזרבייג'ן
 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

באיראן מדווחים הבוקר (שלישי) על הפלת מל"ט של התעשייה האווירית שהשתתף בלחימה בין אזרבייג'ן לארמניה. לפי חלק מחשבונות הטוויטר, בחלקם של עיתונאים איראנים, מדובר במל"ט ישראלי מסוג Harop של התעשייה האווירית שנמכר לאזרבייג'ן. עם זאת, אין אישור איראני רשמי למי המל"ט שייך. ממשלת ארמניה טוענת שמדובר במל"ט מתוצרת ישראלית.

סוכנות הידיעות הממלכתית ברפובליקה האסלאמית "איראנא" דיווחה על כך אך לא ציינה את המדינה המייצרת את כלי הטיס. תמונה שפרסמה סוכנות הידיעות האיראנית מאשרת את הטענות . כמו כן נטען כי בשל מצבו השלם יחסית של כלי הטיס, ניתן להניח כי לא הופל אלא התרסק כתוצאה מתאונה.

מוקדם יותר החודש אישר בכיר אזרי ל'ישראל היום' כי אזרבייג'ן עושה שימוש נרחב במל"טים מתאבדים מדגם "הארופ" במלחמתה בארמנים בחבל נגורנו קרבך, מלחמה שפרצה לפני שלושה שבועות ועל אף חתימת הסכם להפסקת אש עדיין משתוללת בחבל המריבה. קטעי וידיאו שצילם הצבא האזרי הראו אף הם שימוש נרחב במל"טים מתאבדים.

המל"ט המתאבד "הארופ" הוא תחמושת משוטטת מתוצרת התעשייה האווירית לישראל ונחשב אחד המתקדמים מסוגו בעולם. הוא מסוגל לשוטט במשך שעות רבות, עם טווח טיסה מירבי של 1,000 קילומטר ואף מסוגל לשוב ולנחות בבסיסו אם לא נמצאה מטרה. השימוש המבצעי הראשון התרחש על פי מקורות זרים, בשנת 2016 כשצבא אזרבייג'ן עשה בו שימוש מוצלח נגד אוטובוס שהסיע חיילים ארמנים.

בתוך כך, הלחימה בין הארמנים והאזרים המשיכה הבוקר, על אף הסכם הפסקת האש שנחתם. משרד הביטחון הארמני טען כי שלושה כפרים ארמנים הופגזו בכבדות וכי יש נפגעים בקרב האוכלוסייה האזרחית. מעל 600 בני אדם משני הצדדים נהרגו מאז החלה הלחימה לפני יותר משלושה שבועות ועשרות אלפים נמלטו מחבל המריבה.

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית ציטטה את סגן מושל מחוז ארדביל, בהרוז נדאי, שאמר כי המל"ט נפל ולא הופל. גם בידיעה זו לא נאמר למי שייך המל"ט ומה סוגו, והודגש כי נבחן אם מדובר במל"ט אזרי או ארמני.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן