צילום: Flash90

בכירים ישראלים במסר ללבנון: "יהיה אפשר להתקדם במהירות להסכם על גבול ימי"

בכירים במשרד האנרגיה אמרו כי "אנחנו ניגשים למשא ומתן בגישה פרגמטית ומעשית, המטרה שלנו היא לפתור את המחלוקת בעניין תיחום המים הכלכליים בין המדינות. זה לא תהליך שלום. זו לא נורמליזציה". במשלחת הישראלית יהיו מנכ"ל משרד האנרגיה והרמ"ט של השר שטייניץ
 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

בכירים במשרד האנרגיה אמרו היום (שלישי) בתדרוך לכתבים כי אם נציגי לבנון יגיעו למשא ומתן עם ישראל על הגבול הימי עם גישה חיובית ופרגמטית, ניתן יהיה להתקדם במהירות ולהגיע להסכם בתוך שבועות או חודשים. זאת, לקראת השיחות שיתקיימו מחר בין הצדדים.

לדברי הבכירים: "אנחנו ניגשים למשא ומתן בגישה פרגמטית ומעשית, המטרה שלנו היא לפתור את המחלוקת בעניין תיחום המים הכלכליים בין המדינות. זה לא תהליך שלום. זו לא נורמליזציה. זו מטרה מוגדרת של פתרון מחלוקת טכנית וכלכלית לא גדולה שמונעת פיתוח של משאבי גז ונפט במזרח הים התיכון".

עוד הוסיפו הבכירים: "זה לא דומה לתהליך מול האמירויות. שלוש שנים התנהל משא ומתן עקיף בתיווך האמריקנים כדי להגיע למשא ומתן הזה בנקרה כשהמטרה מוגדרת וברורה. 'אנחנו מתייחסים לזה כמחלוקת טכנית כלכלית. ברצוננו לפתור אותה כי במשך עשור היא מונעת את הפיתוח של משאבי הטבע – הגז והנפט – באזור המחלוקת ובאזורים סמוכים לו".

הגורמים הישראלים אמור כי פתרון המחלוקת יסלול את הדרך לניצול משאבי הטבע לטובת שני העמים. "זו הסיבה שמי שעליו הוטלה ההובלה בתחום אינם גופים אחרים אלא משרד האנרגיה". במשלחת הישראלית יהיו מנכ"ל משרד האנרגיה וראש המטה של השר יובל שטייניץ, במטרה להסיר את כל המכשולים מעל פיתוח משאבי הטבע בשני הצדדים. "אם הצד השני יבוא בצורה פרגמטית אני מקווה שנוכל להגיע למטרה וכמובן שאם הצד השני יחליט להתעמת איתנו כולם יפסידו".

השטח שנמצא במחלוקת בין ישראל ללבנון הוא קטן מאוד, באופן יחסי. מדובר ב-850 קמ"ר במים הכלכליים. עבור ישראל מדובר בפחות מ-2% מהשטח הכולל של המים הכלכליים שלה, ועבור הלבנונים בכ-3%. כבר בשנת 2012 אותתה ישראל שהיא מוכנה ללכת לקראת הלבנונים ולחלק את הזכויות באזור ביחס של 42:58 לטובת ביירות.

פיצוץ לפני השיחות: בלבנון מחרימים השתתפות של בכירים ישראלים בדרגת שרים

ישראל ולבנון הודיעו רשמית: נפתח במשא ומתן על שרטוט הגבול הימי בין המדינות

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן