ren Ben Hakoon/POOL

אשכנזי: "אם לא נצליח לעבוד כממשלה מתפקדת ומהר – צריך ללכת לבחירות"

בחשבונו האישי בטוויטר כתב שר החוץ גבי אשכנזי: "אם לא נצליח לעבוד כממשלה מתפקדת ומהר צריך יהיה לפזר את החבילה הזו וללכת לבחירות" עוד הוסיף השר "אנחנו חייבים לטפל בקורונה ולאשר תקציב. הציבור צריך לדעת שאנחנו מדינה שיכולה להתאושש"
 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • האלמנה הטרייה חושפת את מצבה הכלכלי הקשה

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר שבוע לפני חתונת ביתו

  תוכן מקודם

 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

שר החוץ גבי אשכנזי יצא הצהריים במילים חריפות ואמר כי הממשלה חייבת לטפל בנגיף הקורונה ולאשר את התקציב כדרישת יו"ר כחול לבן בני גנץ. בדבריו כתב אשכנזי כי אם הממשלה לא תתפקד צריך לפזר את החבילה, כלשונו.

בחשבונו האישי בטוויטר כתב שר החוץ גבי אשכנזי: "אם לא נצליח לעבוד כממשלה מתפקדת ומהר צריך יהיה לפזר את החבילה הזו וללכת לבחירות" עוד הוסיף השר "אנחנו חייבים לטפל בקורונה ולאשר תקציב. הציבור צריך לדעת שאנחנו מדינה שיכולה להתאושש, הוא זקוק לתוכנית כלכלית עם אופק. חייבים לטפל במאות אלפי המובטלים, בעסקים שקורסים ובמערכת החינוך".

עוד כתב גבי אשכנזי: "חייבים מנהיגות אחראית שלא מונעת מאינטרסים פוליטיים ואישיים. הפגיעה בציבור היא עמוקה ועם ישראל צריך תשובות. כשהממשלה לא עובדת והעסק לא מתפקד צריך להסיק מסקנות".

המתיחות בין כחול לבן להליכוד נמשכת, בשעה האחרונה קרא בני גנץ לנתניהו במליאת הכנסת ואמר:"אני קורא לך ולחבריך, לחדול מעיסוק אובססיבי במערכות השלטון- ששנינו מופקדים עליהן ולחדול מלהתייחס אליהן כאילו יושבים בהן אויבי העם. תפקידנו לבנות את הדמוקרטיה הישראלית. לעשות שלום בתוכנו, ולא רק עם שכנינו. למנות את האנשים שיובילו את המדינה ביחד איתנו- במשטרה, בפרקליטות, במשרד האוצר, לתת להם לשרת את הציבור- ולהפסיק את ההסתה נגדם".

בתוך כך, השר גבי אשכנזי (כחול לבן) התייחס הבוקר (חמישי) בראיון בגלי צה"ל לאיומים שהשמיע יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, נגד היועמ"ש בראיון ב-103FM, ואמר כי "זוהר הוא רק השליח, ברור שזו רוח המפקד". בהתייחס למתיחות בקואליציה אמר: "אי אפשר להמשיך ככה, יכול מאוד להיות שנלך לבחירות בזק".

הוא נשאל האם אתה מצפה לפתיחת חקירה פלילית נגד מיקי זוהר: "אני חושב שמיקי זוהר הוא רק השליח. כאשר נתניהו עומד על מדרגות בית המשפט המחוזי בירושלים עם שריו וחברי הכנסת ואומר את מה שהוא אמר על מערכת המשפט ותפירת תיקים – אז ברור שזו רוח המפקד. נתניהו לא יכול לומר שהוא רק מתנער מזה, הוא צריך פשוט להתנהג אחרת. הדברים ראויים לגינוי".

לדבריו, "נכנסנו לממשלה כדי לטפל במצב החירום החמור של מדינת ישראל, אבל אי אפשר לעבוד אם אין שותפות. העניין הוא לא רק התקציב, אין מינויים, אין ישיבות ממשלה. הממשלה לא מתפקדת וככה אי אפשר לעבוד. אף אחד לא מקבל את הנימוקים שאין תקציב מסיבות ענייניות, ואם לא יהיו תקציב ומינויים כחול לבן תצטרך להחליט, ויכול מאוד להיות שנלך לבחירות בזק. אם אי אפשר לעבוד אין טעם בחבילה הזו. רצינו להיות שותפים, אין שותפות, אז אי אפשר להמשיך לעבוד ככה".

הוא נשאל על דיאולוג אפשרי בין סיעות האופוזיציה לכח"ל על הקדמת הבחירות, ואמר: "אנחנו מדברים עם כולם. אנחנו באנו לעבוד, אם אי אפשר להביא תכנית כלכלית לעשרות אלפי עסקים שמתמוטטים… אני גר בכפר סבא וראיתי כתבה מרגשת על בית הקפה שנסגר אי אפשר להמשיך ככה, זה ברור לגמרי. אני לא אכנס לפירוט כזה או אחר, הממשלה הזו לא יכולה להמשיך באופן הזה. לא נוכל להמשיך עם זה. נתניהו חושב שאנחנו חוששים מבחירות? זה לא איום עלינו, זה איום על מדינת ישראל".

הוא הדגיש: "לא באנו לאיים על אף אחד, באנו לעבוד. היינו צריכים לאלץ אותו לעשות אתמול את הדיונים בקבינט הקורונה. זה נראה לך הגיוני? אין מפכ"ל, אין תכנית כלכלית, אי אפשר להמשיך ככה. אם לא יהיה שינוי ומהר אז אין טעם להמשיך בשותפות הזו. זו לא שותפות, זה לא תפקוד של ממשלה. הציבור רואה את זה ונקעה נפשו, חבל לחכות לדצמבר או למרץ. אי אפשר להמשיך ככה, ולכן אנחנו אומרים את הדברים".

"אני אומר באופן הכי ברור – אי אפשר להמשיך לתפקד ככה כשהממשלה לא מתכנסת, אין דיונים רציניים, אין חקיקות. איך נעשה את זה בדיוק? יש יותר מדרך אחת, אנחנו לא מתכוונים להמשיך בזה".

כזכור, רק הבוקר המתיחות בקואליציה ממשיכה כאשר שר הביטחון בני גנץ הודיע כי הוא בוחן את האפשרות להקים ועדת בדיקה לפרשת הצוללות. בריאיון לאולפן ynet אמר הבוקר (חמישי) "נושא הצוללות חמור, ראוי היה שייחקר". גנץ הגיב בכך בין היתר לתצהיר לבג"ץ של מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר אלוף במיל' דן הראל, שאמר כי רכש הצוללת השביעית יצא לדרך אף שהבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אין בה צורך: "התרשמתי כי מאחורי יוזמת רכש זו יש אינטרס שטיבו אינו ברור לי", אמר הראל.

גנץ אמר על הקמת ועדת בדיקה לצוללות: "מה שאפשר לעשות בתוך מערכת הביטחון מוגבל למה שאפשר לעשות בתוך מערכת הביטחון. אף על פי כן, אני מכיר את הסעיף שמאפשר לי להקים בדיקה בתוך משרד הביטחון, אני בודק את האפשרות להקים ועדת בדיקה לעניין הצוללות. אני בודק את האפקטיביות. העניין הזה הוא בהחלט צעד שייתכן שאני אעשה אותו".

מבלי להיכנס לפרטים אמר: "לא ייתכן שמזה שנים רבות מקבלים החלטות אסטרטגיות בלי היוועצות עם הגורמים המקצועיים. אני צריך להקשיב לפרסום האחרון שהיה, לבדוק אם הוא מזיז את המחט לכיוון של פעולה פנים-משרדית בתוך משרד הביטחון ואני אשקול את צעדיי בעניין הזה".

כזכור, במרכזה של פרשת הצוללות, הקרויה גם "תיק 3000", חשד להטיית מכרזים הקשורים לרכש צוללות מסדרת דולפין AIP וספינות סער מתאגיד "טיסנקרופ" הגרמני. הפרשה הובילה להחלטה להעמיד לדין כמה ממקורביו של נתניהו וגורמים אחרים, אך ראש הממשלה עצמו לא היה חשוד בה. במסגרת המחאה הנוכחית נגדו דורשים חלק מהמפגינים להקים ועדת חקירה שתבדוק גם את התנהלותו של נתניהו.

במהלך הראיון תקף גנץ בחריפת את התנהלות הממשלה: "צריך פה ממשלה מתפקדת לטובת אזרחי מדינת ישראל, צריך פה מאבק בקורונה שהוא מאבק אחראי ולא מאבק פוליטי, צריך פה כלכלה מתפקדת וחייב שיהיה פה תקציב. רק הבוקר הנגיד אמר שצריך ואפשר לעשות תקציב ל-2021. אני מזכיר לכם שזה היה צריך להיות לפני ארבעה חודשים. יש פה שיקולים פוליטיים. מי שלא מקדם תקציב 2021 לאלתר הוא לא עושה את זה משיקולים כלכליים. תקשיבו טוב, תקציב 2021 לא צריך להיות מסוכם עד 23 בדצמבר, הוא היה צריך להתרחש באוגוסט".

רה"מ החליפי הציב אולטימטום: "צריך להבין – זה או תקציב או בחירות, שעלולות להידרדר למלחמת אחים וזה חמור מאוד. מי שלא מקדם את תקציב 2021 עושה את זה משיקולים פוליטיים, אין עניינים טכניים – זה סיפורי מעשיות. או תקציב או בחירות. ואם זה בחירות זה יכול להתדרדר למלחמת אחים ומאבק אחים. וזה חמור מאוד".

"אני לא חושב שצריך להגיע לדצמבר בשביל לגלות את זה". על התנהלות הממשלה אמר: "מה, אני צריך להיאבק כל שבוע מחדש שתהיה ישיבת ממשלה? מה זה הבדיות האלה הדבר הזה צריך להיפסק. מה אני צריך להיאבק שיהיה מחר מפכ"ל? הדבר הזה צריך להיפסק. יש פה מדינה שצריך לטפל בה ולא לטפל בעצמנו".

על דבריו של יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר: "זה נשמע חמור מאוד, זה נשמע כמו סחיטה באיומים, זה בוודאי לא ראוי ציבורית. מיקי זוהר הוא איש ציבור, לא רק שליח של מישהו, זה נראה לי בלתי סביר פשוט לחלוטין שכל הזמן תוקפים את מערכת המשפט את מערכת אכיפת החוק, בשביל מי זה?".

ח"כ זוהר הזהיר אתמול כי אם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא יתפטר ויבטל את כתב האישום נגד ראש הממשלה – "תהיה רעידת אדמה", כלשונו, וייחשפו הקלטות נוספות – מעבר לאלה שפורסמו שלשום (שבהן תקף מנדלבליט את פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן). בהמשך פרסם זוהר הבהרה ולפיה "הדברים נאמרו בעידנא דריתחא, על דעת עצמי, ולא הייתה לי שום כוונה לאיים על איש".

ביום אישור הסכם השלום עם איחוד האמירויות בכנסת, בירך גנץ את נתניהו ואמר כי "ההסכם הזה לא היה מתאפשר לולא היינו בממשלת האחדות. לא היינו מאפשרים סיפוח חד-צדדי ללא הסכמות. לא הייתה מתפתחת האפשרות של הסכם השלום ואני מאוד שמח, אני מברך עליו. אני מברך את ראש הממשלה על ההישג המדיני החשוב". על סוגיית רכש מטוסי ה-F-35 בידי איחוד האמירויות, אמר: "אני דואג שיתרונה האיכותי של מדינת ישראל יישמר".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד, מסר כי הוא מברך על כוונתו לבחון ועדת בדיקה לפרשת הצוללות. "מדובר בפרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות המדינה. ראש הממשלה עדיין לא ענה על השאלה: למה אישר למכור צוללות מתקדמות למצרים בלי לעדכן את שר הביטחון והרמטכ"ל. הגיע הזמן לוועדת חקירה, הגיע הזמן לקבל תשובות".

מהליכוד נמסר: "אחרי שראש הממשלה נתניהו הצליח להוריד את נתוני התחלואה בקורונה ובמקום להתאחד במאבק ולהציל חיים, כחול לבן ממשיכים לקיים ממשלה בתוך הממשלה ולמחזר את פרשת הצוללות. כולם יודעים שפרשת הצוללות נסרקה במסרקות ברזל ע״י כל גורמי אכיפת החוק, גם אלה שידועים בעויינותם לראש הממשלה נתניהו, שאפילו הם נאלצו לקבוע שאין בטענות דבר וחצי דבר. הגיע הזמן שגנץ יעבוד בשביל האזרחים ולא בשביל קולות בסקרים".

מכחול לבן נמסר: "אחרי עיכוב של חודשים עוד מהממשלה הקודמת, גנץ הוביל מהלך חד ומהיר להקמת מערך הלאומי לקטיעת שרשראות הדבקה, ועל אף ההתנגדות של גורמים שונים-הכניס את צה׳׳ל ופיקוד העורף למלחמה בקורונה בכ-250 רשויות וערים. אנו קוראים לראש הממשלה לשים שיקולים אישיים בצד ולקדם תקציב מדינה לשנת 2021 – לא למען כחול לבן, אלא למען אזרחי ישראל. זה לא הזמן לפוליטיקה".

כתבות קשורות

לומדים ונהנים: תיעוד מקעמפ מחנה חיים ושלום מונקאטש
מהומה בכנסת: בן גביר סירב לקרוא לאחמד טיבי 'אדוני' - והוצא באלימות
"מניפולציה זולה": באופוזיציה מסבירים מתי יקזזו את הח"כ החולה
מפולת סלעים בהודו לעיני המצלמות: 9 תיירים נמחצו למוות • צפו
האיום הראשון על תקציב המדינה: האולטימטום של הורביץ ותשובת האוצר
החזאי אורי בץ: אני מקווה שאתבדה בתחזית על החום הצפוי
בכיר 'כחול לבן' מפתיע: הממשלה הקודמת התנהלה טוב יותר עם הקורונה
אחרי שהפרו קיזוז וברקע סערת חוק הדיינים: האופוזיציה לא תקזז ח"כ חולה
תקלה: מבודדים שוחררו בטעות - והדביקו אחרים בנגיף הקורונה
דרעי וגפני תקפו את כהנא: "אנטיוכוס, יש לך מגמה להחריב את היהדות" • צפו
גזירת 'מס הכלים החד-פעמיים' - מגיעה למליאת הכנסת
נתניהו צחק על בנט: "בספר 'איך לנצח את הקורונה', צריך להיות עמוד אחד"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן