צילום: Avshalom Shoshoni/Flash90

כחול לבן שוקלים: קידום התקציב תוך שבועיים – או פיזור הכנסת והליכה לבחירות

דיווח: אם התקציב לא יקודם בקרוב, המפלגה תתנתק מהליכוד ותפעל באופן עצמאי בממשלה ובכנסת. אם הכנסת תפוזר בחודש הבא, מערכת הבחירות הנוספת תיערך כבר בחודש פברואר. בכיר בכחול לבן: "במקום להמשיך לדמם, עדיף לנו להילחם וליפול על החרב"
 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • מחריד: בעל דירה מאיים לזרוק לרחוב גר צדק עם שלושה ילדים קטנים

  תוכן מקודם

בכירי כחול לבן החליטו להקדים את הדד־ליין של פירוק השותפות עם הליכוד במקרה ולא יקודם תקציב המדינה ולהציב יעד חדש: בעוד שבועיים – כך מדווח יובל קרני ב'ידיעות אחרונות'. בדיווח דומה ב'חדשות 13' נטען כי בכחול לבן שוקלים לאיים שאם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יקדם התקציב – יובילו לפיזור הכנסת בנובמבר וקיום הבחירות בפברואר.

ראשי המפלגה – ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי ושר המשפטים אבי ניסנקורן – החליטו כי אם תוך שבועיים לא יובא לאישור הממשלה תקציב המדינה לשנים 21־2020 תופסק למעשה השותפות עם הליכוד וסיעת כחול לבן תפעל באופן עצמאי לחלוטין בכנסת ובממשלה.

"נתניהו רוצה למשוך זמן עם תקציב המדינה רק מסיבה אחת: לראות אם מצבו בציבור ישתפר בעקבות מגפת הקורונה – ולפי זה יחליט אם ללכת לבחירות או לא", אמר בכיר בכחול לבן, "אנחנו לא מתכוונים לתת לו למשוך זמן רק בגלל התוכניות הפוליטיות שלו. אם בשבועיים הקרובים לא יובא לאישור הממשלה תקציב המדינה – המשמעות היא שנתניהו אינו מעוניין להעביר תקציב".

על פי חוק יסוד הממשלה החדש, נתניהו אינו יכול לפטר את שרי כחול לבן מהממשלה אם יוחלט על פירוק הקואליציה ועל הקדמת הבחירות. במקרה כזה, כחול לבן תתנהל כממשלה בתוך הממשלה, וכסיעה בכנסת שאינה מחויבת יותר להסכם ולמשמעת קואליציוניים. במקרה כזה שוקלים בכחול לבן לתמוך בכנסת בהצעות חוק שיביכו את נתניהו, למשל איסור על ראש ממשלה תחת כתבי אישום לכהן בתפקידו, חקירת פרשת הצוללות ועוד.

"יש לנו רוב לחקיקה בכנסת, אבל אין לנו כרגע רוב לממשלה חלופית", הסבירו בכחול לבן. בכיר במפלגה נשאל אמש מדוע הוחלט להציב אולטימטום של שבועיים, והשיב: "במקום להמשיך לדמם, עדיף לנו להילחם וליפול על החרב. זה סוג של תהליך והצטברות: אין ישיבות ממשלה, אין ועדת שרים לחקיקה, אין מינויים, אין תקציב ואין תוכנית כלכלית. השיקולים הפוליטיים והאינטרסים האישיים של נתניהו משתלטים על הכל".

אשכנזי אמר אתמול כי "אם לא נצליח לעבוד כממשלה מתפקדת ומהר צריך יהיה לפזר את החבילה הזו וללכת לבחירות. אנחנו חייבים לטפל בקורונה ולאשר תקציב. הציבור צריך לדעת שאנחנו מדינה שיכולה להתאושש, הוא זקוק לתוכנית כלכלית עם אופק. חייבים לטפל במאות אלפי המובטלים, בעסקים שקורסים ובמערכת החינוך. חייבים מנהיגות אחראית שלא מונעת מאינטרסים פוליטיים ואישיים. הפגיעה בציבור היא עמוקה ועם ישראל צריך תשובות. כשהממשלה לא עובדת והעסק לא מתפקד צריך להסיק מסקנות".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן