צילום: חיים צח/ לע"מ

"שתוליכנו לשלום": המשלחת הישראלית – אמריקנית המריאה לבחריין • צפו

טיסה היסטורית: משלחות ישראלית ואמריקנית ינחתו היום יחד בבחריין כדי לחתום על מזכרי הבנות לשיתופי פעולה בין המדינות. ראש המל"ל: "אנחנו נרגשים וביחד נישא תפילה". השגריר פרידמן: "הצאצאים של יצחק וישמעאל מתאחדים שוב בארץ הקודש"


צילום: איתי בית און, סאונד: בן פרץ/ לע"מ

משלחת ישראלית-אמריקנית גדולה המריאה הבוקר (ראשון) למנאמה בירת בחריין כדי לחתום על הסכם ביניים לכינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות. המשלחת יצאה בטיסת אל על 973 – על שם קידומת החיוג הבינלאומית של בחריין. זו תהיה הטיסה הראשונה של החברה לבחריין. המשלחת הישראלית תשהה בבחריין כשבע שעות בסך הכל.

על המטוס נמצאים שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין ושליח הבית הלבן אבי ברקוביץ', יחד עם משלחת ישראלית בראשות היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ומנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז. במשלחת הישראלית משתתפים שבעה מנכ"לים של משרדי ממשלה שונים שיקיימו שיחות עם מקביליהם בבחריין על הסכמי שיתוף פעולה.

מרגע החתימה יוכלו שתיהן לפתוח שגרירויות, ומשרד החוץ, שלפי פרסומים זרים מחזיק בשנים האחרונות נציגות דיפלומטית חשאית בבחריין, כבר החל בהכנה לפתיחת נציגות גלויה. במקביל צפויים להיחתם שישה או שבעה מסמכים לשיתוף פעולה בין משרדי החוץ, הסכם בנושא ויזות לנושאי דרכונים רשמיים והסכמים בנושא תקשורת ומסחר.

בן שבת אמר לפני ההמראה כי "אני נרגש וגאה לעמוד בראש המשלחת הישראלית שיוצאת היום לשיחות בבחריין, אנו יוצאים לשיחות כדי לתרגם את לתוכניות מעשיות וסיכומים קונקרטיים את הצהרת השלום עליה חתמו במדשאת הבית הלבן נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושר החוץ הבחרייני מטעמו של מלך בחריין חמד בן עיסא אאל ח'ליפה".

"נקיים היום דיונים בצוותים מקוצעיים ובקבוצות עבודה בשורה ארוכה של נושאים, פיננסים והשקעות, מסחר וכלכלה, תיירות, תעופה, תקשורת, תרבות, מדע, טכנולוגיה, חקלאות ונושאים נוספים. אנחנו נרגשים וביחד נישא תפילה: שתוליכנו לשלום ותגיענו למחוז חפצנו לחיים טובים ולשלום", חתם ראש המל"ל.

השגריר פרידמן הוסיף כי "זה הזכות שלי לקבל לישראל את המשלחת האמריקנית בראשות המזכיר סטיב מנוצ'ין והשליח המיוחד אבי ברקוביץ'. אני חושב שאין ויכוח על זה שאף מזכיר אוצר לא עשה יותר למען ביטחון ישראל מהמזכיר מנוצ'ין, הוא היה פה פעמים רבות בעבר, ברוכים הבאים אדוני המזכיר, תודה שאתה מכבד אותנו כאן".

"אנחנו כאן בארץ אברהם, כדי לקחת את הצעד הבא ב'הסכמי אברהם'. כמו שאתם יודעים, אברהם בירך את העם היהודי והעם הערבי, העמים האלה היו יריבים, אבל כמו שכולנו יודעים מהתנ"ך, הם השלימו לפני 3500 שנה, היום אנחנו מחזירים את התנ"ך לחיים, הצאצאים של יצחק וישמעאל מתאחדים שוב בארץ הקודש ובבחריין וגם באיחוד האמירויות הערביות, זה עוד יום היסטורי, מתוך עוד המון ימים היסטוריים שממשל טראמפ הביא לאזור הזה".

"זה נהדר להיות שוב בישראל, זה תמיד תענוג להיות פה", אמר המזכיר מנוצ'ין. "זה כבוד גדול להיות פה במיוחד היום, לייצג את הנשיא טראמפ ולהוביל את המשלחת האמריקנית ברגע כל כך מרגש, לא יכולתי להיות יותר שמח להיות כאן, לקחת את הטיסה המסחרית הראשונה לבחריין. אני במיוחד רוצה להודות לראש הממשלה ולמלך על המנהיגות החזקה שלהם, ולנשיא טראמפ שהביא את כל זה ליום המיוחד הזה עם הסכמי אברהם ומגעי השלום".

השליח ברקוביץ' אמר למנוצ'ין כי "אני רוצה להודות לך אדוני המזכיר על הובלת המשלחת הזאת, זאת המשלחת השנייה שלי איתך, אחרי שהייתי פה איתך במאי 2018 כשהובלת את המשלחת לירושלים, תודה רבה שאתה ממשיך להוביל אותנו. היום הוא כמובן יום חשוב, הוא שילוב של הרבה עבודה והנסיעה הראשונה בטיסה מסחרית לבחריין, אבל גם יש לזה ייחודיות בגלל שהישראלים והבחריינים הולכים לחתום על הסכמים חשובים מאוד, לקדם תיירות ובנקאות ויחסים דיפלומטיים, וההצהרה המשותפת שתיחתם היום".

הוא סיים בעברית: "אם אפשר, אני רק רוצה להוסיף בעברית, אני מאוד מתרגש להיות בארץ ולנסוע באל על עם המשלחת הישראלית ולחזור ביום שלישי עם המשלחת האמריתית לארץ. תודה לכולם ונהיה בקשר".

את פני המשלחות יקבל בשדה התעופה במנאמה שר החוץ של בחריין, עבד אל לטיף אל זיאני, שחתם על הצהרת השלום עם ישראל בבית הלבן לפני חודש. משם ימשיכו המשלחות לשיחות בילטראליות בקבוצות עבודה. לאחר מכן יתקיים טקס החתימה הרשמי והמשלחת תחזור לארץ.

מטוס "קריית גת" של אל על, הוא שימריא עם המשלחת הישראלית לבחריין. מדובר בפעם הראשונה שמטוס של החברה ינחת במדינה הערבית, אך לא מדובר בטיסה הישראלית הראשונה למדינה. לפני כמה שבועות נחת במנאמה, בירת בחריין, מטוס של חברת ישראייר, שהטיסה למדינה משלחת של אנשי ביטחון ואנשי עסקים.

הטיסה צפויה להימשך קצת יותר משלוש שעות וגם הפעם, היא תעבור מעל שמי סעודיה. אל על תפעיל בטיסה זו מטוס מדגם בואינג 737, מטוס צר גוף, אותו המטוס בדיוק שהמריא בחודש שעבר לאבו דאבי. הסיבה לכך שבאל על יפעילו את המטוס הזה היא בעיקר ביטחונית. המטוס מצוייד במערכת "מגן רקיע", שנועדה להגן על פגיעות מפני טילים.

צילומים: Marc Israel Sellem/POOL

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן