נתניהו ושר החוץ של בחריין. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

נתניהו שווח עם שר החוץ של בחריין: "זהו המשך פריצת הדרך לשלום"

ראש הממשלה שוחח בטלפון עם השר הבחרייני עבד אל-לטיף אל-זיאני ועם מזכיר האוצר האמריקני לקראת החתימה בבחרין על 7 מזכרי הבנות בין ישראל לבחרין. נתניהו בירך על כך ואמר שאנחנו מקדמים את השלום בצעדי ענק

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (ראשון) בטלפון עם שר החוץ של בחריין עבד אל-לטיף אל-זיאני ועם מזכיר האוצר האמריקני מנוצ'ין לקראת החתימה בבחרין על 7 מזכרי הבנות בין ישראל לבחרין. ראש הממשלה בירך על כך ואמר שאנחנו מקדמים את השלום בצעדי ענק. כמו כן, רה"מ ברך על הטיסה הראשונה שנחתה היום מישראל בבחרין: "זהו המשך פריצת הדרך לשלום".

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "בהמשך למאמצים שהובלתי לכינון הסכם השלום עם בחרין, יוצאת היום לבחרין משלחת ישראלית בראשות ראש המל"ל, מאיר בן שבת. היא יוצאת יחד עם משלחת אמריקנית בראשות שר האוצר האמריקני מנוצ'ין. זו התקדמות מרשימה, ואנחנו כמובן מקדמים איתם ועם האמירויות את הסכמי השלום הללו. שלום אמיתי".

"המשלחות עכשיו יעבדו על הסכמי שיתופי פעולה ועל כינון הסכם השלום עם בחרין. פריצת דרך נוספת ביחסינו עם העולם הערבי בזכות המדיניות השונה, החדשה שאנחנו מובילים. היא לא כל כך חדשה, כי אנחנו מובילים אותה כבר 25 שנים, אבל היא נותנת את פירותיה היום – שלום תמורת שלום, כלכלה תמורת כלכלה. זה יום מאוד מרגש. אני מקווה שנוכל לבשר לכם בקרוב על מדינות נוספות".

כזכור, משלחת ישראלית-אמריקנית נחתה היום לביקור בבחריין, בראשות ראש המל"ל מאיר בן שבת מהצד הישראלי, ומזכיר האוצר סטיב מנוצ'ין ואבי ברקוביץ' יועצו בכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, מהצד האמריקני. מדובר בפעם הראשונה שמשלחת ישראלית נוחתת על אדמת בחריין. שתי המדינות צפויות לחתום על "הצהרה משותפת לכינון יחסי שלום", שתכלול בין היתר כינון יחסים דיפלומטיים ופתיחת שגרירויות.

בן שבת נשא דברים בשדה התעופה בבחריין, בשפה הערבית: "מודים למלך אאל ח'ליפה על הנהגתו באומץ. מקווים שזה ייצור חברות חמה בינינו. ישראל מושיטה ידה לשלום אמיתי לעם הבחרייני. ביחד נשנה את פני האזור לטובת עמינו. אני מודה לאמריקנים על מאמציהם, אנשאללה נארח אתכם בישראל בקרוב".

שר החוץ הבחרייני, עבד א-לטיף א-זיאני, ברך בהצהרתו על ביקור המשלחות בנסיכות לצורך "הפעלת ההסכמים בין המדינות". שר החוץ הוסיף כי מדובר בצעד היסטורי חשוב שמשקף את חכמתו של מלך בחריין, את חזונו ושאיפותיו לכינון שלום, ביטחון ושגשוג באזור. "אהלן וסהלן, ברוכים הבאים לממלכת בחריין. הכבוד הוא כולו שלנו לארח אתכם בממלכת בחריין, לקראת הצעד הבא בהסכמי אברהם, לקראת שלום חם ומלא בין העמים והמדינות, שיביא לשלום, ליציבות ולשגשוג לאזור כולו. התקווה שלנו שהמזרח התיכון כולו יצעד לקראת עידן חדש".

המזכיר מנוצ'ין אמר בתדרוך לכתבים במהלך הטיסה כי הבית הלבן ומזכירות המדינה האמריקנית עובדים על הסכמי נורמליזציה בין ישראל למדינות ערביות נוספות. "אנחנו מקווים שנוכל להודיע על כך בקרוב", אמר מנוצ'ין. "אנחנו מקווים שהנשיא דונלד טראמפ ינצח בבחירות ושנוכל להמשיך לקדם את העניין הזה. אני מקווה שתהליך הנורמליזציה לא ייפסק גם אם הנשיא לא ינצח בבחירות".

דובר משרד החוץ ליאור חייט, שנמצא כבר בבחריין מספר ימים כחלק מהצוות המקדים להגעת המשלחת, אמר ל'חדשות JDN' כי "מדובר ביום היסטורי בו נחתום על הסכם לכינון יחסים דיפלומטיים בין ישראל לבחריין. אחרי 20 שנה בהם פעל משרד החוץ בבחריין מתחת לרדאר ומאחורי דלתות סגורות, אנחנו היום פותחים את הדלת למציאות חדשה של שלום במזרח התיכון".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *