צילום: Tomer Neuberg/Flash90

כץ על איומי כחול לבן: "ניסיונות סחיטה – רוצים בחירות? אוודא שיהיו בחירות"

לאחר שגבי אשכנזי איים הבוקר כי אם עד לסוף החודש לא יעבור תקציב לשנת 2021 יפרקו בכחול לבן את הממשלה הגיב לו שר האוצר: "כל ניסיונות הסחיטה של כחול לבן והניסיון לקשור בין התקציבים לפוליטיקה לא מקובלים עליי, אני דוחה את האולטימטום על הסף"
 • הילדים של עם ישראל: שרה נחמן ושילה מתחננים אלינו לעזרה

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

שר האוצר, ישראל כץ, מגיב לאיום של שר החוץ גבי אשכנזי ומכנה את האיומים של כחול לבן לפזר את הכנסת ולשלוח את ישראל לבחירות "ניסיונות סחיטה". כץ דורש מכחול לבן להסכים להעביר מיד את תקציב 2020, ואת תקציב 2021 בפברואר – ומזהיר מצדו שאחרת הכנסת תפוזר.

הדברים הגיעו לאחר שמוקדם יותר הבוקר (שני) הציב שר החוץ גבי אשכנזי באולפן 'ווינט' אולטימטום לליכוד עד סוף החודש, על מועד העברת התקציב. נזכיר כי בכחול לבן דורשים להעביר את תקציב 2021 יחד עם תקציב 2020, עוד לפני תום השנה, באם זה לא יקרה אשכנזי אמר כי ילכו לבחירות.

כץ אמר באולפן ynet "כל ניסיונות הסחיטה של כחול לבן והניסיון לקשור בין התקציבים לפוליטיקה לא מקובלים עליי. אני באופן אישי בעד יציבות וקיום הממשלה, אבל לא בדרך הזאת, אני דוחה את האולטימטום על הסף ואני אומר, אתם רוצים לעשות שיקולים פוליטיים ולא ממלכתיים? אתם רוצים בחירות? אני אוודא שיהיו בחירות". איים.

שר האוצר תקף את מניעיו של אשכנזי: "אשכנזי עושה שיקולים פוליטיים, אני מדבר באופן כלכלי. להעביר את תקציב 21' בלי חוקי הסדרים רחבים מאוד שיביאו תוכנית כלכלית, רפורמות וצמיחה – אין טעם. אנחנו צריכים להעביר היום חוקים. שואלים – איפה התוכנית הכלכלית שנלווית לסיוע הנרחב שאני מוודא שיינתן? זו התוכנית הכלכלית, ואני לא אתן לפוליטיקה לעוות את זה".

בנוסף הוא הסביר מדוע החשש של כחול לבן לכך שרה"מ נתניהו יוכל להפר את ההסכם הקואליציוני: "אם עכשיו אני מעביר את תקציב 2020, וזה בהסכמת ראש הממשלה, האופציה של 'נקודת יציאה' בדצמבר לבחירות – מתבטלת". נקודת יציאה משמעה אפשרות לפרק את הממשלה בהתאם להסכם הקואליציוני שמדבר על אפשרות של אי-אישור תקציב – ובכך למנוע מבני גנץ להיות ראש ממשלה בנובמבר 2021. עם זאת, "נקודת יציאה" חדשה תיווצר בסוף מרץ, עד אז אמור תקציב 2021 לעבור".

כץ הוסיף: "אני נחשב גורם מייצב. אני מביא תוכניות כלכליות בהסכמה פה אחד בממשלה ובכנסת, אני רוצה בקיום הממשלה, אבל אם הם בחרו בדרך של כוחנות ואיומים, אנחנו לא חוששים, ואז אם נחזור לפוליטיקה – הייתי ראש מטה הבחירות, הכינו אותם שוק על ירך, עוד כשהם היו מאוחדים עם לפיד ואחרים – נכה אותם עוד פעם. אבל זה לא לטובת האינטרס של המדינה לקיים בחירות, הם צריכים להתיישר, לתמוך בדברים שהם בעד אזרחי מדינת ישראל".

לדבריו, "כל הזמן אמרו 'ראש הממשלה רוצה בדצמבר נקודת יציאה לבחירות במרץ', אז הנה הוא ויתר על הדבר הזה. אני יזמתי באופן מקצועי והוא קיבל את זה בגלל הצורך לייצב את המשק. אם נעביר עכשיו את תקציב 2020 תוך שבוע בממשלה ומיד בכנסת, כל נקודת יציאה של דצמבר נעלמת, אין בחירות, ואז לקראת פברואר צריכים להעביר את התקציב ל-2021".

הוא התייחס לאפשרות של גזירות על האזרחים עקב המשבר: "יש גירעון בכל העולם, אין מדינה מתקדמת שאין בה גירעון. תקציבי הקורונה ניתנים לאזרחים, זה לא למנגנון. אני בניתי חוקים שעובדים, אין מאהלי מחאה, אין מאות אלפים ברחובות על רקע כלכלי או חברתי אלא הפגנות פוליטיות שכולם יודעים מה הן, אני יודע שהמצב לא קל, נאבקתי לפתיחת המשק אבל במקביל – אנו שומרים על מסגרת התקציב בלי קשר לקורונה ולכן חשוב להעביר את התקציב".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי השר כץ: "העובדה שצמרת האוצר לא הייתה מוכנה לשתף פעולה עם הבדיחה שנקראת תקציב לשבוע אומרת הכול. הגיע הזמן לשים את הפוליטיקה בצד ולדאוג לאזרחי ישראל".

מוקדם יותר הבוקר תקף בחריפות שר החוץ אשכנזזי את הליכוד, לדבריו, "אפשר להעביר תקציב, זה רק עניין של רצון. הכול מסיבות פוליטיות. בלי תוכנית חירום כלכלית זה לא יקרה". הוא האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בכך שאינו מקיים את השותפות. "אין חקיקה, אין ועדת שרים, אין תוכנית כלכלית. אם רוצים להצליח זה מחייב שינוי של 180 מעלות של נתניהו. אין טעם להמשיך, אם זה יימשך".

בכיר כחול לבן ציין בראיון למורן אזולאי ואלכסנדרה לוּקֵש: "בדקתי כמה זמן לוקח להעביר תקציבים דו-שנתיים, של שנתיים, לא של שנה ושבוע. זה לוקח 50-40 יום, זה קרה ככה ב-2013/14, זה קרה ב-2017/18. עד סוף החודש (עוד כשבועיים) יש עוד זמן להעביר את זה, ובינינו, אפשר להעביר את זה גם בלי חוק ההסדרים ולהעביר את חוק ההסדרים אחרי זה".

"זה רק עניין של רצון, הרי אף אחד לא חושב שבמשבר הכלכלי הזה לא צריך פה תקציב ואף אחד לא חושב שזה מסיבות מקצועיות. בכירי האוצר, נגיד בנק ישראל, צמרת הכלכלנים בארץ אומרים את זה. זה פשוט קורה מסיבות פוליטיות, מישהו רוצה לשמור לו אפשרות לא למלא הסכמים ואנחנו לא ניתן לזה לקרות. זה חוסר אחריות, הציבור צריך תשובות".

בהתייחסו להחלטת נתניהו למדר אותו ואת יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ לפני פרסום הפרטים על הסכם השלום עם איחוד האמירויות, אמר שר החוץ: "אני חושב שזה בלתי נסבל, זה מבייש את ראש הממשלה שאומר על שר הביטחון ושר החוץ שהוא לא משתף אותם כי הם יכולים להסגיר את זה לאיראנים. זה מבייש אותו, זה מבייש את המדינה ולצערי זאת הייתה הבחירה שלו".

מהליכוד נמסר בתגובה: "מצער שכחול לבן מאיימת בבחירות בעיצומו של המאבק בקורונה. היא ממשיכה לתקוף את הממשלה מתוך הממשלה בזמן שראש הממשלה נתניהו מצליח להוריד את נתוני התחלואה ולהציל חיים. הגיע הזמן שכחול לבן יחזרו לאחדות ויעבדו בשביל האזרחים ולא בשביל לקושש קולות בסקרים".

יו"ר סיעת כחול לבן ח"כ איתן גינזבורג כתב בטוויטר: "ואלה תקציבי ממשלות נתניהו: 2013-2014 העבירו בכנסת תוך 43 ימים, 2015-2016 העבירו בכנסת תוך 78 ימים, 2017-2018 העבירו בכנסת תוך 50 ימים. נותרו 73 ימים עד לסוף השנה – אין סיבה הגיונית אחת שלא להעביר את תקציב 2020-2021 ולטפל במה שחשוב לאזרחי ישראל".

שר המדע יזהר שי אמר בראיון ל'103FM' כי "אזרחי ישראל מבינים שאחרי הבחירות הבאות נתניהו לא יהיה יותר ראש הממשלה". בנוסף, סיפר שי על המגעים שמקיימת כחול לבן עם "כל סיעות הבית" ועל היערכות המפלגה לכל תרחיש – בין אם בבחירות ובין אם ללא הליכה לבחירות". עוד אמר על משבר אי העברת התקציב כי "אם רה"מ ושר האוצר לא יעבירו תקציב בקרוב זה יקרה רק מסיבות שאינן ענייניות".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן