צילום: ויקיפדיה

דיווח: בסודאן מתכוונים לחתום על הסכם שלום עם ישראל בתוך ימים

ערוץ אל-רד' המזוהה עם איחוד האמירויות דיווח כי בארה"ב מתכוונים להסיר את שמה של סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור ולפטור אותה מחובות של שלושה מיליארד דולרים. בסוף השבוע שעבר פורסם כי ארה"ב הציבה אולטימטום לממשלת סודאן בנוגע לנירמול היחסים עם ישראל

 • ככל אשר יורוך: עם ישראל נענה לקריאתו של הרב יעקב הלל שליט"א

  תוכן מקודם

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

מקורות אמריקניים אמרו היום (שני) לערוץ אל-ר'ד המשדר ממצרים, ערוץ חדשות המזוהה עם איחוד האמירויות, כי סודאן מתכוונת לחתום על הסכם שלום עם ישראל תוך כמה ימים. עוד דווח כי המגמה היא להסיר את שמה של סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור ולפטור אותה מחובות של שלושה מיליארד דולרים. במקביל נטען כי קטאר עשתה כברת דרך במשא ומתן לכינון יחסים עם ישראל, אך אמיר קטר, השייח' תמים בן חמד אל ת'אני, החליט לדחות את המהלך אחרי הבחירות עם ארצות הברית.

על פי הדיווחים ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ, החליט לתמוך בהסכם שלום עם מדינת ישראל. חמדוכ לאורך חודשים רבים היה בכיר המתנגדים בממשל הסודאני להסכם השלום עם ישראל. בראיון שנערך עמו לפני מספר שבועות אמר: "אין לממשלת המעבר בסודאן מנדט לקבל החלטות ארוכות טווח כמו הסכם נורמליזציה עם ישראל". בסוף השבוע שעבר פורסם כי ארה"ב הציבה אולטימטום לממשלת סודאן בנוגע לנירמול היחסים עם ישראל. ממשל טראמפ לוחץ על ח'רטום להסכים לנירמול היחסים עם ישראל, בתמורה להסרת סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור.

אתמול אמר גורם במשרד החוץ הסודאני כי בח'רטום מצפים להכרזה אמריקנית על הסרת שמה של סודאן מרשימת הטרור בטווח זמן הקרוב, וכי יש אינדיקציות להבנות להתנעת צעדים של נרמול היחסים עם מדינת ישראל לאחר ההכרזה האמריקנית.

בתוך כך, הבוקר דווח בעיתון הסעודי "אל-שרק אל-אווסט" כי ראש ממשלת סודאן עבדאללה חמדוכ צפוי להודיע על פירוק ממשלת המעבר הטכנוקרטית והקמת ממשלה בעלת ייצוג פוליטי ברור. זאת בעקבות הצטרפותה של החזית המהפכנית שאיתה הגיע השלטון להסכם שלום.

בתחילת החודש נחתם הסכם שלום בין ממשלת המעבר לבין כמה מהתנועות החמושות בסודאן. על פי ההסכם, נקבע כי האחרונות ייקחו חלק בממשלה ובפרלמנט. לפי מקור ששוחח עם העיתון, כמה מהשרים הטכנוקרטים צפויים להתחלף עם שרים המייצגים תנועות פוליטיות. נציין כי רק ב-2022 צפויות להתקיים בחירות חופשיות במדינה.