Olivier Fitoussi/Flash90

כץ נגד אשכנזי: "לא ראיתי שיש לו רקורד כל כך מפואר בתחום הכלכלה"

שר האוצר ישראל כץ תקף הבוקר את הצעת הפשרה בסוגיית התקציב, שיזמו חברי מפלגת "דרך ארץ": "להעביר תקציב לכמה ימים זה מטופש". כמו כן, תקף את השר אשכנזי ואמר כי "הוא עמד בראש כל מיני חברות ועד היום הדברים האלה נבדקים ועוד לא נגמרה הבדיקה"
 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

 • הכנות אחרונות למופע 'חבורת תריג בין הזמנים 2'

  תוכן מקודם

 • האימון שלך שווה יותר עם GO >>

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף הבוקר (שלישי) את שר החוץ גבי אשכנזי מכחול לבן וכינה אותו בעוקצנות: "עוד מומחה לכלכלה". בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד ב'כאן רשת ב', אמר השר ישראל כ"ץ: "לא ראיתי שיש לו רקורד כל כך מפואר בתחום האזרחי בתחום הכלכלה – להיפך".

עוד אמר שר האוצר כי אשכנזי פעל בתחום הכלכלי באזרחות "וראינו תוצאות מאוד קשות". לדבריו, "הוא עמד בראש כל מיני חברות ועד היום הדברים האלה נבדקים ועוד לא נגמרה הבדיקה". כ"ץ שהתייחס לתקופה בה עמד אשכנזי בראש חברת "שמן" אמר כי "דבר אחד ברור – היה שם כשל כלכלי. החברה קרסה ועד היום מחפשים את הכספים".

באשר לסוגיית תקציב המדינה אמר השר כ"ץ כי יביא את תקציב השנה הבאה לאישור הממשלה בתחילת חודש דצמבר וכי בתחילת ינואר יחל תהליך החקיקה בכנסת. לדבריו, זה לוח הזמנים היחידי והמהיר ביותר. השר כ"ץ הדגיש כי אין שום סיכוי לאשר את תקציב 2021 עד דצמבר.

השר ישראל כץ תקף ב'כאן רשת ב' את חוק הפשרה שקידמו חברי "דרך ארץ", יועז הנדל וצבי האוזר, וכן את שר החוץ, גבי אשכנזי. "אחד החוקים המטופשים שזכיתי לקדם הוא החוק של הנדל והאוזר. לדחות בחירות זה בסדר אבל התוכן מגוחך. להעביר תקציב לכמה ימים זה מטופש, ולכן אני פועל להקדים את העברת תקציב 2020", אמר כ"ץ.

"תקציב 2021, שהוא העיקרי, אנחנו עובדים עליו במשרד. אנחנו צריכים לנתח איך השנה תיראה, היא לא דומה למה שחשבנו. הקורונה עושה את החישובים שלה וגולשת לתוך 2021. יש רפורמות שצריך להכין, חלק מחוקי ההסדרים. נכין את החבילה הזו ונרחיב אותה, ואז תהיה תוכנית כלכלית שהיא לא רק מתן סיוע. בעוד מספר שבועות נתחיל במגעים עם כל המשרדים כדי לאשר אותה, ובתחילת דצמבר נביא אותה לאישור הממשלה. בתחילת ינואר נביא אותה לכנסת", הוסיף.

כמו כן, התייחס כ"ץ לסוגיית המגזר החרדי, ומתח ביקורת עקיפה על עמיתו למפלגה, ניר ברקת: "לציבור החרדי יש פוטנציאל מאוד גבוה, אך יש צורך לתרגם אותו לדברים מעשיים. זה אינטרס משותף לכלל המדינה. אני חושב שהשותפים בקואליציה ישתפו פעולה. חייבים לשלב את החרדים. בעיריית ירושלים היה צריך להיות המודל של השילוב הזה ולצערי זה לא קרה".

השר יועז הנדל עלה לשידור והגיב לביקורתו של כ"ץ: "אני לא הרבה זמן בפוליטיקה כמו השר כ"ץ. החוק שהשר כ"ץ הצביע בעדו נועד לייצר תקציב למדינה, לא כדי לייצר טריקים. הכל שאלה של רצון. לא מעניין אותי הוויכוח הפוליטי, כל חוק טוב צריך להעביר. כשהשר כ"ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר בפריפריה, הוא דופק המון אזרחים. התפקיד שלנו להתמודד עם המשבר הכלכלי והבריאותי ועם הקרע בעם. הסיפור של התקציב שנועד לייצר פתח לנתניהו לא מעניין. כשתוקעים מנועי צמיחה, בלי תקציב אי אפשר לתפקד, אז כנראה הכוונות לא טהורות".

כזכור, שר האוצר, ישראל כץ, הגיב אמש לאיום של שר החוץ גבי אשכנזי ומכנה את האיומים של כחול לבן לפזר את הכנסת ולשלוח את ישראל לבחירות "ניסיונות סחיטה". כץ דורש מכחול לבן להסכים להעביר מיד את תקציב 2020, ואת תקציב 2021 בפברואר – ומזהיר מצדו שאחרת הכנסת תפוזר.

הדברים הגיעו לאחר שאמש הציב שר החוץ גבי אשכנזי באולפן 'ווינט' אולטימטום לליכוד עד סוף החודש, על מועד העברת התקציב. נזכיר כי בכחול לבן דורשים להעביר את תקציב 2021 יחד עם תקציב 2020, עוד לפני תום השנה, באם זה לא יקרה אשכנזי אמר כי ילכו לבחירות.

כץ אמר באולפן ynet "כל ניסיונות הסחיטה של כחול לבן והניסיון לקשור בין התקציבים לפוליטיקה לא מקובלים עליי. אני באופן אישי בעד יציבות וקיום הממשלה, אבל לא בדרך הזאת, אני דוחה את האולטימטום על הסף ואני אומר, אתם רוצים לעשות שיקולים פוליטיים ולא ממלכתיים? אתם רוצים בחירות? אני אוודא שיהיו בחירות". איים.

שר האוצר תקף את מניעיו של אשכנזי: "אשכנזי עושה שיקולים פוליטיים, אני מדבר באופן כלכלי. להעביר את תקציב 21' בלי חוקי הסדרים רחבים מאוד שיביאו תוכנית כלכלית, רפורמות וצמיחה – אין טעם. אנחנו צריכים להעביר היום חוקים. שואלים – איפה התוכנית הכלכלית שנלווית לסיוע הנרחב שאני מוודא שיינתן? זו התוכנית הכלכלית, ואני לא אתן לפוליטיקה לעוות את זה".

בנוסף הוא הסביר מדוע החשש של כחול לבן לכך שרה"מ נתניהו יוכל להפר את ההסכם הקואליציוני: "אם עכשיו אני מעביר את תקציב 2020, וזה בהסכמת ראש הממשלה, האופציה של 'נקודת יציאה' בדצמבר לבחירות – מתבטלת". נקודת יציאה משמעה אפשרות לפרק את הממשלה בהתאם להסכם הקואליציוני שמדבר על אפשרות של אי-אישור תקציב – ובכך למנוע מבני גנץ להיות ראש ממשלה בנובמבר 2021. עם זאת, "נקודת יציאה" חדשה תיווצר בסוף מרץ, עד אז אמור תקציב 2021 לעבור".

כץ הוסיף: "אני נחשב גורם מייצב. אני מביא תוכניות כלכליות בהסכמה פה אחד בממשלה ובכנסת, אני רוצה בקיום הממשלה, אבל אם הם בחרו בדרך של כוחנות ואיומים, אנחנו לא חוששים, ואז אם נחזור לפוליטיקה – הייתי ראש מטה הבחירות, הכינו אותם שוק על ירך, עוד כשהם היו מאוחדים עם לפיד ואחרים – נכה אותם עוד פעם. אבל זה לא לטובת האינטרס של המדינה לקיים בחירות, הם צריכים להתיישר, לתמוך בדברים שהם בעד אזרחי מדינת ישראל".

לדבריו, "כל הזמן אמרו 'ראש הממשלה רוצה בדצמבר נקודת יציאה לבחירות במרץ', אז הנה הוא ויתר על הדבר הזה. אני יזמתי באופן מקצועי והוא קיבל את זה בגלל הצורך לייצב את המשק. אם נעביר עכשיו את תקציב 2020 תוך שבוע בממשלה ומיד בכנסת, כל נקודת יציאה של דצמבר נעלמת, אין בחירות, ואז לקראת פברואר צריכים להעביר את התקציב ל-2021".

הוא התייחס לאפשרות של גזירות על האזרחים עקב המשבר: "יש גירעון בכל העולם, אין מדינה מתקדמת שאין בה גירעון. תקציבי הקורונה ניתנים לאזרחים, זה לא למנגנון. אני בניתי חוקים שעובדים, אין מאהלי מחאה, אין מאות אלפים ברחובות על רקע כלכלי או חברתי אלא הפגנות פוליטיות שכולם יודעים מה הן, אני יודע שהמצב לא קל, נאבקתי לפתיחת המשק אבל במקביל – אנו שומרים על מסגרת התקציב בלי קשר לקורונה ולכן חשוב להעביר את התקציב".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי השר כץ: "העובדה שצמרת האוצר לא הייתה מוכנה לשתף פעולה עם הבדיחה שנקראת תקציב לשבוע אומרת הכול. הגיע הזמן לשים את הפוליטיקה בצד ולדאוג לאזרחי ישראל".

מוקדם יותר הבוקר תקף בחריפות שר החוץ אשכנזזי את הליכוד, לדבריו, "אפשר להעביר תקציב, זה רק עניין של רצון. הכול מסיבות פוליטיות. בלי תוכנית חירום כלכלית זה לא יקרה". הוא האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בכך שאינו מקיים את השותפות. "אין חקיקה, אין ועדת שרים, אין תוכנית כלכלית. אם רוצים להצליח זה מחייב שינוי של 180 מעלות של נתניהו. אין טעם להמשיך, אם זה יימשך".

בכיר כחול לבן ציין בראיון למורן אזולאי ואלכסנדרה לוּקֵש: "בדקתי כמה זמן לוקח להעביר תקציבים דו-שנתיים, של שנתיים, לא של שנה ושבוע. זה לוקח 50-40 יום, זה קרה ככה ב-2013/14, זה קרה ב-2017/18. עד סוף החודש (עוד כשבועיים) יש עוד זמן להעביר את זה, ובינינו, אפשר להעביר את זה גם בלי חוק ההסדרים ולהעביר את חוק ההסדרים אחרי זה".

"זה רק עניין של רצון, הרי אף אחד לא חושב שבמשבר הכלכלי הזה לא צריך פה תקציב ואף אחד לא חושב שזה מסיבות מקצועיות. בכירי האוצר, נגיד בנק ישראל, צמרת הכלכלנים בארץ אומרים את זה. זה פשוט קורה מסיבות פוליטיות, מישהו רוצה לשמור לו אפשרות לא למלא הסכמים ואנחנו לא ניתן לזה לקרות. זה חוסר אחריות, הציבור צריך תשובות".

בהתייחסו להחלטת נתניהו למדר אותו ואת יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ לפני פרסום הפרטים על הסכם השלום עם איחוד האמירויות, אמר שר החוץ: "אני חושב שזה בלתי נסבל, זה מבייש את ראש הממשלה שאומר על שר הביטחון ושר החוץ שהוא לא משתף אותם כי הם יכולים להסגיר את זה לאיראנים. זה מבייש אותו, זה מבייש את המדינה ולצערי זאת הייתה הבחירה שלו".

מהליכוד נמסר בתגובה: "מצער שכחול לבן מאיימת בבחירות בעיצומו של המאבק בקורונה. היא ממשיכה לתקוף את הממשלה מתוך הממשלה בזמן שראש הממשלה נתניהו מצליח להוריד את נתוני התחלואה ולהציל חיים. הגיע הזמן שכחול לבן יחזרו לאחדות ויעבדו בשביל האזרחים ולא בשביל לקושש קולות בסקרים".

כתבות קשורות

הגאון רבי ראובן אלבז ר"י אור החיים בביקור במעונו של האדמו"ר מצאנז
שמחת החתונה לנין גאב"ד ירושלים • גלריה
מלכות בית רוז'ין: קהל ענק בשבת התאחדות בסאדיגורה
ר"י זוועהיל הגה"צ רבי שמואל דוד גולדמן בביקור אצל האדמו"ר מתולדות יהודה
סיום משניות ככלות השלושים לפטירתו הטראגית של האברך הרב יחזקאל דוב מאנדל ז"ל • גלריה
בתום דרמה בנתב"ג: מטוס עם תקר בגלגל ביצע נחיתת חירום, אין נפגעים
שמחת הבר מצוה לנכד האדמו"ר מקראלי זצ"ל
זעם בקרב החרדים לאחר אישור התקציב: "פגיעה מרושעת בשכבות החלשות"
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • רבי ישעיה יוסף פונטירמולי זצ"ל מחכמי איזמיר
עשרות רבני קרית אתא התאחדו בקובץ תורני של ישיבת חב"ד
אסון מירון: חברי וועדת החקירה הגיעו להר בפעם הראשונה
שלומי ברנשטיין, יואלי קליין ושעיה גרוס שרים: "משכני"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן